Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ'87-Σύστημα αμοιβών ΤΕΕ


Recommended Posts

Εγώ δεν έχω περάσει κανένα. Μόνο την βεβαίωση περνάω, την οποία δεν μπορώ να γλυτώσω. Το τοπογραφικό το κάνω "δωρεάν" και κόβω απόδειξη για την βεβαίωση, επειδή συνήθως πακέτο σου έρχεται ο πελάτης απ'τη συμβ/φο.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο την βεβαίωση περνάω, την οποία δεν μπορώ να γλυτώσω.

 

Eννοείς ότι την περνάς από το σύστημα βεβαιώσεων και όχι ΚΑΙ αμοιβών έτσι?

Link to comment
Share on other sites

ναι προφανως μονο απο το συστημα βεβαιωσεων...αυτο ελειπε..

 

και κατι ακομα συναδελφοι....για τοπογραφικο που θα χρησιμοποιηθει σε πραξη αποχαρακτηρισμου δασικης περιοχης (παει δασαρχειο δλδ) πρεπει να μπει στο συστημα αμοιβων;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε το ξέρω καθόλου το θέμα, αν ξέρει κάποιος:

 

Όταν σε αγροτεμάχιο με πολλές κατοικίες έχει γίνει για τον 4014 από έναν ιδιοκτήτη τοπογραφικό εξαρτημένο σε ΕΓΣΑ, τότε κάποιος από τους άλλους ιδιοκτήτες σε ποιον απευθύνεται για να το χρησιμοποιήσει; Προφανώς στον τοπογράφο. Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να το πάρει από τον ιδιοκτήτη; Και αν ναι, πως θα περαστεί στο σύστημα χωρίς τη συμφωνία του τοπογράφου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφου μπορει τότε να σου βρει άλλον τοπογράφο δικό του για την υπογραφή -σφραγίδα, τον περνάς στο σύστημα, αμοιβή έχει πάρει ήδη, οπότε επιβαρύνεις τον πελάτη μόνο με τις κρατήσεις του τοπογραφικού, που δεν είναι και τόσο μεγάλες,και ξεμπέρδεψες....

 

Μια ερώτηση εδώ:

Ο συνάδελφος τοπογράφος θα πρέπει να μπει στο σύστημα των αμοιβών ή των αυθαιρέτων? Ή και στα δύο?

Σε μια περίπτωση που έχω κάνει ολοκληρωμένη υπαγωγή δεν έβαλα σε κανένα σύστημα το συντάκτη του τοπογραφικού.

Εισέπραξα την αμοιβή μου, πλήρωσα τις κρατήσεις και το ΦΕΜ μου και θεώρησα ότι το ίδιο θα πράξει και ο τοπογράφος για τη δική του αμοιβή και κρατήσεις, και μετά θα τα σκανάρω όλα και θα τα ρίξω στο σύστημα.

Υπάρχει πρόβλημα? Μπορώ να κάνω κάτι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση εδώ:

Ο συνάδελφος τοπογράφος θα πρέπει να μπει στο σύστημα των αμοιβών ή των αυθαιρέτων? Ή και στα δύο?

Σε μια περίπτωση που έχω κάνει ολοκληρωμένη υπαγωγή δεν έβαλα σε κανένα σύστημα το συντάκτη του τοπογραφικού.

Εισέπραξα την αμοιβή μου, πλήρωσα τις κρατήσεις και το ΦΕΜ μου και θεώρησα ότι το ίδιο θα πράξει και ο τοπογράφος για τη δική του αμοιβή και κρατήσεις, και μετά θα τα σκανάρω όλα και θα τα ρίξω στο σύστημα.

Υπάρχει πρόβλημα? Μπορώ να κάνω κάτι τώρα?

Νομίζω ότι έπραξες σωστά

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση εδώ:

Ο συνάδελφος τοπογράφος θα πρέπει να μπει στο σύστημα των αμοιβών ή των αυθαιρέτων? Ή και στα δύο?

Σε μια περίπτωση που έχω κάνει ολοκληρωμένη υπαγωγή δεν έβαλα σε κανένα σύστημα το συντάκτη του τοπογραφικού.

Εισέπραξα την αμοιβή μου, πλήρωσα τις κρατήσεις και το ΦΕΜ μου και θεώρησα ότι το ίδιο θα πράξει και ο τοπογράφος για τη δική του αμοιβή και κρατήσεις, και μετά θα τα σκανάρω όλα και θα τα ρίξω στο σύστημα.

Υπάρχει πρόβλημα? Μπορώ να κάνω κάτι τώρα?

 

Συμφωνω με χαιδω... Δεν υπάρχει λόγος να τον βάλεις στο σύστημα των αυθαιρέτων, στο σύστημα των αμοιβών όμως είναι θέμα του Τοπογράφου αν το περάσει ή όχι. Εγώ θα το πέρναγα.. Δεν είμαι του "ρίσκου". 8-)

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου επρεπε ο ΑΤΜ να μπει ΚΑΝΟΝΙΚΑ και στο συστημα των αυθαιρετων και στο συστημα των αμοιβων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.