Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ'87-Σύστημα αμοιβών ΤΕΕ


Recommended Posts

Αυτό είναι σωστό γενικά.Υπάρχουν όμως διάφορες περιπτώσεις.Πως χρησιμοποιούμε τα εγκεκριμμένα σχέδια μιας αδειας χωρίς να ρωτάμε κανένα.

Αν ενα τοπογραφικό έχει επισυναφθεί σε συμβόλαιο δεν μπορούμε άραγε να το χρησιμοποιήσουμε,και μέχρι πότε δεν μπορούμε ? Είναι ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν από κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση επικοινωνούμε με τον συνάδελφο που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε τη δουλειά του και τον ρωτάμε....

 

Εκτός βεβαίως των περιπτώσεων που "αποκτάμε" τα σχέδια από "δημόσια υπηρεσία" που έχουν κατατεθεί...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ένα, ένα.

1. Αφού θα μπει στους μηχανικούς πρέπει να υπάρχουν και τα αντίστοιχα παραστατικά.

2. Εφόσον υπάρχει Ο.Α. τότε θα υποβάλλεις τα παλιά παραστατικά των κρατήσεων.

 

Ρε παιδιά, αφου υπαρχει οικοδομικη αδεια ξαναλεω πως εχουν πληρωθει ΦΕΜ και λοιπες κρατησεις!Αυτη η διαδικασια δεν ειναι προαιρετικη αλλα αναγκαστικη προκειμενου να βγει η αδεια!Αρα εμεις που θα χρησιμοποιησουμε την αδεια αυτη για ποιο λογο να ψαξουμε να βρουμε παλιες κρατησεις κλπ???Αφου η υπαρξη της αδειας απο μονη της συνεπαγεται και κρατησεις!Δουλεια δεν εχουμε δουλεια να βρουμε?

Εγω πιστευω οτι σε οσους μας μπλοκαρει το ανεβασμα του τοπογραφικου με ΕΓΣΑ87 σε κτισμα με αδεια, τοτε πρεπει να βαζουμε και τον μηχανικο που συνεταξε τις μελετες της αδειας!Διχως κρατησεις, αμοιβες κλ!Αυτα εχουν γινει σε προηγουμενο σταδιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι θα ήθελα οποιος μπορεί να βοηθήσει στα ερωτήματα μου .

Έχω ένα αυθαίρετο και θα κάνω ένα τοπογραφικό εξαρτημένο

το οικόπεδο είναι περίπου 296 m2 καθώς δεν έχω μέτρηση ακόμα για να ξέρω την ακριβή επιφάνεια του , εσωτερικά έχει μια κατοικία 62 m2 ποσα σημεία χρειάζεται να χτυπήσω με το gps .(Τόσα ώστε να καλύψω όλες τις πλευρές του οικοπέδου και τις κατοικίας για να μου βγαίνουν οι τριγωνισμοί ?)

και ακόμα τι ακριβώς μελέτες θα χρειαστώ να προσθέσω στο σύστημα αμοιβών του tee.

 

Ευχάριστο εκ τον προτερων

 

 

 

Τα greeklish απαγορεύονται, οπότε διορθώστε το μήνυμά σας. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχίσεις να κτυπάς τα σημεία στο οικόπεδο κτύπα τα πλήκτρα σου στα ελληνικά για να σε διαβάσουμε πρώτα και μετά συνεχίζουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

στην περιπτωση αυθαιρετου που χρειαζεται τοπογραφικο ΕΓΣΑ.Βάζω το όνομα του τοπογράφου και στο σύστημα αμοιβών και στο σύστημα αυθαιρέτων. Ο τοπογράφος επίσης περνάει το τοπογραφικό απο το δικό του σύστημα αμοιβών.Πληρώνει μόνος του τις εισφορές προς τσμδε,τεε,φεμ...και μου δίνει εμένα τα παραστατικά να τα περάσω στο σύστημα αυθαιρετων μαζι με τα δικά μου?η πρέπει να τα πληρώσω εγώ...

επίσης ΑΠΥ κόβει προς τον πελάτη ή προς εμένα?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έκανε δικό του έργο στις αμοιβές ο τοπογράφος δεν πρέπει να τον βάλεις και στο δικό σου έργο στις αμοιβές.

Τις εισφορές του τις πληρώνει μόνος του αφού αφορούν αυτόν.

Σου δίνει τα παραστατικά και τα ανεβάζεις.

ΑΠΥ κόβει προς τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι..Σε σας βρίσκω παρηγοριά σε όλα τα παλαβά που μας συμβαίνουν  :smile: Λοιπόν ακούστε την ιστορία μου..Πελάτης ήρθε για τοπογραφικό εκτός σχεδίου λέγοντας μου ότι είναι 35 στρέμματα σε πλαγιά.Πάμε το δείχνει βάζουμε 25 σημάδια που ήταν τα όρια και μας ρώτησε τιμή.Είχα δει τη τιμή από το σύστημα ΤΕΕ και ήξερα πάνω κάτω αμοιβή.Του είπα 1800€ άμα βγεί πάνω από 25 στρέμματα και 1500€ αν βγεί κάτω από 25 στρέμματα.Η νόμιμη έβγαινε αρκετά παραπάνω.Μετά την αποτύπωση και αφού το πέρασα στο σχεδιαστικό μου βγήκε 12 στρέμματα.Τον παίρνω να τον ενημερώσω και του είπα 1200 μαζί με το ΦΠΑ και στο τέλος με τα παζάρια 1000 μαζί με το ΦΠΑ.Και με παίρνει τηλ με γειώνει και με ρώτησε τι μου χρωστάει για το μαρκάρισμα των σημείων και ότι το ακυρώνει.Και φυσικά ούτε αυτό πληρώθηκε αλλά δεν έχω και διάθεση να τον αντιμετωπίσω πλέον μετά το τρόπο που μου μίλησε λες και είμαι κλέφτρα..Τι να πω...Ήταν υπερβολική η τιμή που ζήτησα?Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάς τόσο την έκταση που θα μετρήσεις αλλά τον χρόνο που θα κάνεις στο πεδίο + τον χρόνο που υπολογίζεις να φας στο γραφείο και πόσο κοστολογείς εσύ την δουλειά που θα κάνεις και όχι το ΤΕΕ.

 

Αν δηλαδή  πήρες 25 σημάδια με GPS σε 1 ώρα, και την άλλη μέρα έχεις και το σχέδιο έτοιμο, τότε ίσως να μπορούσες να πεις και λιγότερα, όχι γιατί του είπες ακριβά, αλλά επειδή αν η δουλειά είναι απλή, σίγουρα θα βρει άλλον να του πάρει κάτω απ΄αυτά που του ζήτησες εσύ. Αν  η δουλειά στο γραφείο ήταν μανίκι τότε καλά είναι τα λεφτά που του ζήτησες.

Για την συγκεκριμένη όμως αν είναι τόσο απλή όσο ακούγεται εγώ θα έπαιρνα λιγότερα για να μην την χάσω!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.