Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ'87-Σύστημα αμοιβών ΤΕΕ


Recommended Posts

Κατα τη γνωμη μου επρεπε ο ΑΤΜ να μπει ΚΑΝΟΝΙΚΑ και στο συστημα των αυθαιρετων και στο συστημα των αμοιβων.

 

Στο σύστημα των αμοιβών με ποια λογική?

Θα εκδοθεί εντολή πληρωμής και κρατήσεων από το δικό μου λογαριασμό για αμοιβή που θα εισπράξει άλλος επαγγελματίας και για κρατήσεις που είναι οφειλή άλλου?

Για το σύστημα των αυθαιρέτων ίσως να έπρεπε να μπει, δεν ξέρω. Με τη λογική ότι ο ένας "τρέχει" το φάκελο και ο άλλος κάνει μια επικουρική εργασία.

Δεν έχει αντιμετωπιστεί από κανέναν το θέμα?

Νομίζω είναι αρκετά συχνή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε συστημα αμοιβων που θα το περασει ο ιδιος,ανεξαρτητα απο σενα για το τοπογραφικο που θα εκπονησει..θα σου δωσει μετα τα εντυπα κρατησεων,φεμ και απυ...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

leo_zen

 

Με τη λογικη που βαζεις και τον Α/Α εργου στο συστημα των αυθαιρετων.

Θα ηταν προτιμοτερο να μπει σε αν αρχειο και οι αμοιβη τοπογραφικου ωστε να δωσεις εναν Α/Α εργου.

 

ΑΣΦΑΛΩΣ και στο συστημα των αυθαιρετων πρεπει να μπει και ο αλλος μηχανικος.

ΑΣΦΑΛΩΣ πρεπει να υποβαλλεις και αποδεικτικα πληρωμης εισφορων και ΦΕΜ για τον αλλο μηχανικο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τον δηλώνω και στον Ν4014 και στις αμοιβές.

Μόνο μία φορά ο τοπογράφος, άγνωστος μου, ήθελε να κάνει μόνος του αμοιβές και πληρωμές οπότε δεν τον έβαλα. Σε αυτόν θα εμφανιστεί το πρόβλημα όταν θα μου δώσει τις κρατήσεις ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ που τις πλήρωσε επί των συμφωνηθέντων....

Link to comment
Share on other sites

Μα για να σου δωσει τις κρατησεις ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σημαίνει ότι "πέρασε" το τοπογραφικό από τις αμοιβές για να βγάλει την εντολή και οι κρατήσεις βγήκαν από τη νόμιμη. Άρα τι πρόβλημα να έχει ο τοπογράφος?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως και τι έκανε, πάντως μου είχε πει πως ΤΕΕ/ΤΣΜΔΕΔ πληρώνει επί των συμφωνηθέντων. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω γιατί δεν είναι δικό μου θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως και τι έκανε, πάντως μου είχε πει πως ΤΕΕ/ΤΣΜΔΕΔ πληρώνει επί των συμφωνηθέντων. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω γιατί δεν είναι δικό μου θέμα...

 

Πως βγάζει τότε από το σύστημα του ΤΕΕ τις κρατήσεις επί των συμφωνηθέντων, με ποια διαδικασία?

Εδώ μας έχουν δέσει κόμβο όλους τους μηχανικούς και μας στραγγαλίζουνε κάθε μέρα με τις τόσες άχρηστες διαδικασίες που μας επιβάλουν προκειμένου μα μην χάσουν τις εισφορές μας που γίνονται εισφορές τους για να κάθονται εκεί που κάθονται και να τους πληρώνουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεται επί της νόμιμης ή της συμφωνηθείσας αν είναι μεγαλύτερη συνάδελφοι. Αρθρο 7 παρ.4 Ν.3919

 

'Εχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σε περίπτωση που ένας ιδιοκτήτης που έχω αναλάβει την τακτοποίησει, μου παραδώσει ο ίδιος τοπογραφικό ΕΓΣΑ, εγώ σαν αρχιτέκτονας πως το περνάω στο σύστημα των αυθαιρέτων; αφου πρέπει να δηλώσω και τοπογράφο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.