Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ'87-Σύστημα αμοιβών ΤΕΕ


Recommended Posts

  • 1 month later...

Μια γρήγορη ερώτηση για όποιον γνωρίζει,

ένα τοπογραφικό που θα κατατεθεί στο δασαρχείο για χαρακτηρισμό πρέπει να συνοδεύεται από κρατήσεις (ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ) ?

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση για όποιον γνωρίζει,

ένα τοπογραφικό που θα κατατεθεί στο δασαρχείο για χαρακτηρισμό πρέπει να συνοδεύεται από κρατήσεις (ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ) ?

 

 

Oχι δεν περναει απο το συστημα αμοιβων, ουτε πληρωνεις ΤΣΜΕΔΕ+ΦΕΜ.

Προσοχη ομως να κοψεις ΑΠΥ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 τρόποι.

Είτε δηλώνεται ομάδα μηχανικών στο σύστημα αυθαιρέτων (εσύ και ο συνάδελφος σου) και έπειτα τα γνωστά: σύστημα αμοιβών, κρατήσεις κ.α.

Είτε παραδίδεις το τοπογραφικό στον πελάτη ως ανεξάρτητη "δουλειά" και αναφέρει ο συνάδελφος σου ότι του παρέδωσε ο πελάτης του υπάρχον τοπογραφικό. Σε αυτήν την περίπτωση δεν είσαι αναγκασμένος να περάσεις από το σύστημα αμοιβών αλλά κόβεις ΔΠΥ.

Το καλύτερο για τους εμπλεκόμενους είναι το να παραδίδεις το τοπογραφικό στον πελάτη , να πληρώνεσαι απο αυτόν φυσικά να κόβεις ΔΠΥ και έτσι δεν μπλέκεις με ομάδες και κρατήσεις επιπλέον. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αν το Τοπογραφικό Διάγραμμα γίνεται για την ένταξη στο ν.4178/2013 η παραπάνω διαπιστωσή σου συνάδελφε Kalivatsis νομίζω δεν ισχύει...απαιτούνται και αμοιβές και κρατήσεις...!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για τους εμπλεκόμενους είναι το να παραδίδεις το τοπογραφικό στον πελάτη , να πληρώνεσαι απο αυτόν φυσικά να κόβεις ΔΠΥ και έτσι δεν μπλέκεις με ομάδες και κρατήσεις επιπλέον. 

Αν ξέρεις όμως ότι το τοπογραφικό σου θα ανέβει στο σύστημα του ΤΕΕ για την τακτοποίηση, δεν μπορείς να γλυτώσεις ΦΕΜ,ΤΣΜΕΔΕ γιατί θα χρειαστεί να μπεις στο έργο.. Οπότε το καλύτερο είναι να πάρεις τα λεφτά από πριν για να μην τα βάζεις μετά απ την τσέπη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

συναδελφοι εχω τα εξης:

1.προσπαθω εδω κ καποιες μερες να βγαλω αμοιβη τοπογρ απο τεε κ στον υπολογισμο αμοιβων  μου βγαζει 

 

Σφάλμα 
Παρουσιάστηκε πρόβλημα στον υπολογισμό των αμοιβών.
 
???????
ειναι απο εμενα η κατι στο συστημα?
 
2.οταν το εργο ειναι κτιριακο δηλ παω για αδεια και θελω πχ να κρατησω την νομιμη αμοιβη για ολες τις μελετες πλην τοπογραφικων οπου στα τοπογραφικα θελω να εχω την συμφωνηθεισα πως προχωραμε?
Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.