Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Θυμίζω και το εξής (εξαιρετικά χρήσιμο στο θέμα αυτό):

 

Πάντα "καιροφυλακτεί" και ο ...."500 όλα μέσα"!!!!

Καλημέρα! :) Τι μου τους θύμησες αυτούς τώρα? Έχω χάσει αρκετούς πελάτες από αυτούς τους 500άρηδες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά ρε παιδιά όμως με την περιπτωση που έχω εγώ όπως έγραψα στην αρχή τι θα κάνατε? Ο ένας λέει προ του 2003 και ο άλλος μετά..Πρέπει να ψάξω αεροφωτογραφίες κτλ ή εάν ο ιδιοκτήτης υπογράψει υπ.δήλωση προ του 2003 να την υποστηρίξω με τ.ε.?

Link to comment
Share on other sites

εγω σε κατι υπογεια που μουλεγε ο πελατης οτι ειναι προ 2004 (βασικα υπογεια) θα υπογραψω γιατι του ταχα μετα 2004....

 

απο εκει και περα γιατι σημερα μουφερε ιδιωτης να δω δηλωση απο αλλον σναδελφο πως γινεται ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ χωρις αδεια....με υπογειο-ισογειο-Α-Β οροφο.....ο Β χωρις στεγη να μην εχει υπερβαση υψους ακομα δεν τοχω βρει.....

 

 

πολλοι συναδελφοι ταρπαζουν εχτρα και βγαζουν προστιμα κουτσουρεμενα με το αζημιωτο

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα με άδεια προ του 1983, με άδεια μικρής κλίμακας το 2010 έγινε πέργκολα στο προκήπιο, η οποία φυσικά έκλεισε.

Ενώ το πρόστιμο είναι 10.000 €, ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι είναι 1.500 € από άλλο μηχανικό.

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

 

Πρέπει να αφορά συγκεκριμένους χώρους και συγκεκριμένες δηλώσεις.

Πχ ένας ιδιοκτήτης που αγόρασε διαμέρισμα (με άδεια του 1994) με κλεισμένο ΗΧ το 2008, ίσως να μην μπορεί να δηλώσει με βοήθεια μηχανικού ότι είναι του 1994, γιατί το αγόρασε το 2008. Σημαίνει ότι μπορεί ο ίδιος να το βρήκε κλεισμένο, αλλά η αυθαιρεσία του χρεώνεται από τη στιγμή που το αγόρασε. Μπορούσε κάλλιστα να το επαναφέρει στην αρχική κατάσταση αν δεν το ήθελε και έτσι το βρήκε.

Link to comment
Share on other sites

εγω σε κατι υπογεια που μουλεγε ο πελατης οτι ειναι προ 2004 (βασικα υπογεια) θα υπογραψω γιατι του ταχα μετα 2004....

 

απο εκει και περα γιατι σημερα μουφερε ιδιωτης να δω δηλωση απο αλλον σναδελφο πως γινεται ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ χωρις αδεια....με υπογειο-ισογειο-Α-Β οροφο.....ο Β χωρις στεγη να μην εχει υπερβαση υψους ακομα δεν τοχω βρει.....

 

 

πολλοι συναδελφοι ταρπαζουν εχτρα και βγαζουν προστιμα κουτσουρεμενα με το αζημιωτο

 

Δεν κατάλαβα..Θα υπογράψεις ότι είανι πριν του 2004 ενώ νόμιζες ότι είναι μετά το 2004? Πώς θα τσεκάρεις πότε είναι τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά όμως με την περιπτωση που έχω εγώ όπως έγραψα στην αρχή τι θα κάνατε? Ο ένας λέει προ του 2003 και ο άλλος μετά..Πρέπει να ψάξω αεροφωτογραφίες κτλ ή εάν ο ιδιοκτήτης υπογράψει υπ.δήλωση προ του 2003 να την υποστηρίξω με τ.ε.?

Δεν μπορείς να υποστηρίξεις τίποτα ακόμα μιας και δεν υπάρχει ΦΕΚ.

Στην παρούσα φάση είπαμε η ευθύνη ανήκει σε ιδιοκτήτη και Μηχανικό, κατ΄ισομοιρία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα..Θα υπογράψεις ότι είανι πριν του 2004 ενώ νόμιζες ότι είναι μετά το 2004? Πώς θα τσεκάρεις πότε είναι τελικά?

 

επειση για υπογειο αεροφωτογραφια δεν υπαρχει και ας ηξερα οτι ειναι προ 2004 θα τοβαζα μετα 2004 ναμαι ησυχος.....τοχα πει στον πελατη....

 

τωρα με τα ιδιωτικα εγγραφα θα τα αλλαξω σε προ 2004 οταν με το καλο βγει το φεκ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα συναδελφοι. Το ρημαδο ΦΕΚ για την παλαιοτητα (και την υπευθυνη δηλωση απο τους μηχανικους) ποτε περιμενουν να το δημοσιευσουν? Στις 28 Φλεβάρη που θεωρητικά εκπνέει η προθεσμία?

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 24 - 13 Φεβρουαρίου 2012

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4042

Ποινική προστασία του περιβάλλοντος − Εναρμόνιση με την Οδηγία 2008/99/ΕΚ − Πλαίσιο παραγωγής και διαχείρισης αποβλήτων − Εναρμόνιση με την Οδηγία 2008/98/ΕΚ − Ρύθμιση θεμάτων Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.

 

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.