Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

για εντος μια χαρα ειναι ο ΟΚΧΕ......για εκτος ΓΥΣ........αρκετα πουχει ο ΟΚΧΕ παντως πανω εχουν την σταμπα της ΓΥΣ.....στην ουσια το παλιο αρχειο της ΓΥΣ μεταφερθηκε στον ΟΚΧΕ....και απλα ο ΟΚΧΕ εχει και καποια νεα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω μια παρομοια περιπτωση που εχω για αλλαγες χρησης προ 83 που δυσκολευομαι να τεκμηριωσω επαρκως, θα τους βαλω να κανουν ερκορκες μαρτυριες σε συμβολαιογραφο, ενω θα χρησιμοποιησω και μια συμβολαιογραφικη πραξη γονικης παροχης το 2003 που εγινε και αναφερει οτι το κτισμα ητανε κατοικια και κατασκευαστηκε προ 1983, συμφωνα με ΥΔ των συμβαλλομενων στην πραξη...

Αδεια εχω, του 72, αλλαγη χρησης απο αποθηκη σε κατοικια εγινε με τους σεισμους το 78 αλλα αλλη αποδειξη δεν εχω...

Κι οτι ηθελε προκυψει...

Link to comment
Share on other sites

τα συμβολαια δεν ειναι δημοσια εγγγραφα?

τοσα χρονια μας πρηζουν οι συμβολαιογραφοι οτι ειναι δημοσιοι λειτουργοι αυτο δεν ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Μια και είναι ανοιχτό το θέμα θα ήθελα να ακούσω απόψεις.

1) Έστω οικοδομή με αυθαιρεσία, με Ο.Α. του 1994 και αποπεράτωση το 1996. Πόσες αεροφωτογραφίες/ζεύγη θα πάρετε; Δεν θα πρέπει μια εκείνης της εποχής (1996), μια του 2004 (που αποτελεί σημείο αλλαγής των προστίμων) και ενδεχομένως και μια πολύ πρόσφατη, ώστε να αποδείξετε ότι (μέσω της τεκμηρίωσης ότι δεν φαίνονται αλλαγές στις διαφορετικές χρονικές περιόδους) ότι η αυθαιρεσία δεν έγινε μετά το 2003 ώστε να έχει σημαντικά αυξημένο πρόστιμο ή και μετά τις 28/7/2011 οπότε και δεν θα εντασσόταν καν στη ρύθμιση;

2) Έστω αυθαίρετο χωρίς Ο.Α. του 1975. Πάλι δεν χρειάζεται μια α/φ μετά τη δημιουργία του και πριν το 1983 για να αποδεχτεί η ύπαρξή του "προ του 1983" και άλλη μια σημερινή που να δείχνει ότι διατηρείται η ίδια κατάσταση και άρα δεν είναι πρόσφατο αυθαίρετο;

 

Εγώ πιστεύω ότι αρκεί μία αεροφωτογραφία προ 2003. Γιατί να κάνουμε τη ζωή μας πιο δύσκολη; Η σημερινή κατάσταση θα φαίνεται από τις φωτογραφίες που θα βγάλεις κατά την αυτοψία. Αν βέβαια έχει γίνει κανένα δωμάτιο ακόμα στο ενδιάμεσο προφανώς θα πάει ξεχωριστά με άλλη ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

o O.K.X.E.νομίζω πως κάνει κάνει μεγαλύτερη μεγέθυνση (η Γ.Υ.Σ. πιθανόν να έχει μεγαλύτερο αρχείο)

αν πετύχεις και χρονιά που έγινε χαμηλή πτήση μπορείς να έχεις πεντακάθαρες και πολύ ευκρινείς φωτογραφίες,και σε εντός και σε εκτός σχεδίου

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα παταρι σε ισογειο καταστημα για νομιμοποιηση , που ο ιδιος γνωριζω την υπαρξη του 10 χρονια τωρα. Τωρα ο φιλος μου θελει να το τακτοποιησει για να παρει βεβαιωση κυριας χρησης για φαρμακειο και το θεμα ειναι οτι πουθενα σε άδεια, ενοικιαστηρια, συμβολαια, ΔΕΗ κτλ δε φαινεται η υπαρξη του. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση? δεν εχει χαρτια για να αποδειξω οτι ειναι προ του 2003 αλλα και απο την αλλη γνωριζω οτι οντως ειναι πριν το 2003!!! Τυχον φωτογραφιες του ιδιοκτητη στο παταρι προ του 2003 δε θα μπορουσε να ειναι τεκμηριο? γνωριζω οτι συμφωνα με τον νομο πρεπει να ειναι μονο δημοσια εγγραφα...

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το θέμα απασχολεί πάρα πολλούς.

Επίσης τι μελέτες θα κάνεις για το πατάρι σε φαρμακείο;

Αναμένουμε καποιες διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπέβαλα αίτηση με email στη ΓΥΣ στις 5 Νοεμβρίου, μου απάντησαν στις 18 Δεκεμβρίου, πλήρωσα το ποσό που μου είπαν αμέσως, έχουμε 18 Ιανουαρίου και ακόμη στο περίμενε με έχουν.

Μπορεί να προχωρήσει έτσι η τακτοποίηση αυθαιρέτων;

Πριν απευθυνθώ στη ΓΥΣ πήρα τηλέφωνο στον ΟΚΧΕ και σε συνομιλία που είχα με υπάλληλο κατάλαβα ότι δεν έχουν καλό αρχείο απ' όλη την Ελλάδα και σε χρονολογίες που θέλουμε και γι' αυτό πήγα στη ΓΥΣ.

Είναι πράγματι έτσι;

Όσοι ζητήσατε αεροφωτογραφίες από τον ΟΚΧΕ καλυφθήκατε;

 

Ποιό είναι το ποσό που ζητάνε για τις αεροφωτογραφίες??

Link to comment
Share on other sites

Μια και είναι ανοιχτό το θέμα θα ήθελα να ακούσω απόψεις.

1) Έστω οικοδομή με αυθαιρεσία, με Ο.Α. του 1994 και αποπεράτωση το 1996. Πόσες αεροφωτογραφίες/ζεύγη θα πάρετε; Δεν θα πρέπει μια εκείνης της εποχής (1996), μια του 2004 (που αποτελεί σημείο αλλαγής των προστίμων) και ενδεχομένως και μια πολύ πρόσφατη, ώστε να αποδείξετε ότι (μέσω της τεκμηρίωσης ότι δεν φαίνονται αλλαγές στις διαφορετικές χρονικές περιόδους) ότι η αυθαιρεσία δεν έγινε μετά το 2003 ώστε να έχει σημαντικά αυξημένο πρόστιμο ή και μετά τις 28/7/2011 οπότε και δεν θα εντασσόταν καν στη ρύθμιση;

2) Έστω αυθαίρετο χωρίς Ο.Α. του 1975. Πάλι δεν χρειάζεται μια α/φ μετά τη δημιουργία του και πριν το 1983 για να αποδεχτεί η ύπαρξή του "προ του 1983" και άλλη μια σημερινή που να δείχνει ότι διατηρείται η ίδια κατάσταση και άρα δεν είναι πρόσφατο αυθαίρετο;

και γιατί να μην ξεμπερδέψεις μόνο με την παλαιά φωτογραφία;

 

φυσικά μπορεί να έχεις ειδικές περιπτωσεις

 

Εχω ενα παταρι σε ισογειο καταστημα για νομιμοποιηση , που ο ιδιος γνωριζω την υπαρξη του 10 χρονια τωρα. Τωρα ο φιλος μου θελει να το τακτοποιησει για να παρει βεβαιωση κυριας χρησης για φαρμακειο και το θεμα ειναι οτι πουθενα σε άδεια, ενοικιαστηρια, συμβολαια, ΔΕΗ κτλ δε φαινεται η υπαρξη του. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση? δεν εχει χαρτια για να αποδειξω οτι ειναι προ του 2003 αλλα και απο την αλλη γνωριζω οτι οντως ειναι πριν το 2003!!!

τιμολόγια δεν έχει;

Link to comment
Share on other sites

οχι δυστυχως τιμολογία δεν υπάρχουν..10 χρονια γνωριζω εγω την υπαρξη του παταριου, ο φιλος μου ιδιοκτητης μου λεει οτι ειναι απο το 85 το παταρι!! τρεχα γυρευε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.