Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός Προστίμων Ανέγερσης και Διατήρησης για τακτοποίηση αυθαιρέτων.


Recommended Posts

Και η ενημέρωση πότε γίνεται ρε μάγκες? καλά δηλώσαμε 20% εφάπαξ. το πρόστιμο δηλώθηκε μετά. και πάω πάλι υποβολή και μουβγάζει ''το πρόστιμο δε μεταβλήθηκε''

Το βρήκα. Πήγα στο φύλλο καταγραφής, άλλαξα το εμβαδό κατά ελάχιστο και υποβολή. και μου υπολόγισε τη διαφορά συμψηφίζοντας το παλαιότερο πρόστιμο

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν πάμε στη πολεοδομία και ζητήσουμε το φάκελο, θα μας ενημερώσουν τι πρόστημα έχουν επιβληθεί συνολικά ( έτη, ποσα κ.λ.π.;)

 

το λέω αυτό ωστε μετά να αναζητήσω ποια απο αυτά εχουν πληρωθεί....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αντιμετωπίζω το εξής με την πολεοδομία:

 

Πελάτης από το 1995 πληρώνει προστιμα ανέγερσης και διατήρησης μετά από αυτοψία πολεοδομίας για Χ τετραγωνικά. Εντάσετε στο νόμο 4014 για Χ+20 τετραγωνικά (στο 2011) και κάνω ταυτόχρονα κάνω άιτηση

στην πολεοδομία για αναστολή του προστίμου (μέσα στο 2012 ήρθε κι άλλο προστιμο) λόγω υπαγωγής στο νόμο. Με πάιρνουν τηλέφωνο από την πολεοδομία και μου λένε ότι έχεις πρόβλημα επειδή

αλλα βλέπουν στην αυτοψία που κάνανε πριν 15 χρόνια κι άλλα έχω δηλώσει τώρα και τα πρόστιμα δεν μπορούν να ανασταλούν . Έχουν το δικαίωμα να κάνουν κάτι τέτοιο από τη στιγμή που ο νόμος λέει ότι τυχόν

βεβαιωμένα πρόστιμα από άλλους νόμους διαγράφονται ?

Link to comment
Share on other sites

Εαν πάμε στη πολεοδομία και ζητήσουμε το φάκελο, θα μας ενημερώσουν τι πρόστημα έχουν επιβληθεί συνολικά ( έτη, ποσα κ.λ.π.; )

 

το λέω αυτό ωστε μετά να αναζητήσω ποια απο αυτά εχουν πληρωθεί....

Η πολεοδομία επιβάλλει τα πρόστιμα και τα διαβιβάζει στην εφορία.

Δεν γνωρίζει πότε, αν και πόσα πλήρωσες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικό ερώτημα εχω και εγώ :

 

Τμήμα κτιρίου έχει έκθεση αυτοψίας ως κύριος χώρος κατοικίας. Εχουν επιβληθεί πρόστιμα ανέγερσης-διατήρησης τα οποία και έχουν εξωφληθεί με την εφ'απαξ διαδικασία του ΦΕΚ 195 Α' του 1998.

 

Διαπιστώνω όμως ότι με τις οδηγίες εφαρμογής του 4014 , σήμερα πρέπει να δηλωθεί ως βοηθητικός χώρος (λόγω στάθμης , ύψους , χρήσης) και πιστεύω ότι και η αυτοψία ήταν εσφαλμένη ως προς αυτό το σημείο.

 

Μπορεί η δήλωση του 4014 να είναι διαφορετική από την έκθεση αυτοψίας ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα λύθηκε. Στις αυτοψίες που κάνουν οι πολεοδομίες υπολογίζουν "αξία αυθαιρέτου" και βάζουν χοντρικά όλα τα τετραγωνικά που έχεις κτίσει ανεξάρτητα εάν είναι κλειστοί ή ανοιχτοί χώροι, πιλοτές ή οτιδήποτε άλλο.

Είναι θέμα υπαλλήλου το εάν θέλει να σε ζορίσει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό ερώτημα εχω και εγώ :

 

Τμήμα κτιρίου έχει έκθεση αυτοψίας ως κύριος χώρος κατοικίας. Εχουν επιβληθεί πρόστιμα ανέγερσης-διατήρησης τα οποία και έχουν εξωφληθεί με την εφ'απαξ διαδικασία του ΦΕΚ 195 Α' του 1998.

 

Διαπιστώνω όμως ότι με τις οδηγίες εφαρμογής του 4014 , σήμερα πρέπει να δηλωθεί ως βοηθητικός χώρος (λόγω στάθμης , ύψους , χρήσης) και πιστεύω ότι και η αυτοψία ήταν εσφαλμένη ως προς αυτό το σημείο.

 

Μπορεί η δήλωση του 4014 να είναι διαφορετική από την έκθεση αυτοψίας ?

 

Νομίζω ότι είναι διαφορετικά πράγματα.

Είχες ένα εργαλείο (το ΦΕΚ του 1998 ή τον 3212/2003 ή ότι άλλο) για τον υπολογισμό του προστίμου.

Πλέον έχεις ένα άλλο εργαλείο τον 4014.

Στο τέλος συγκρίνεις €.

 

Για να είσαι πιο ήσυχος, μπορείς να γράψεις τις διαφορές που προκύπτουν (από ΚΧ σε ΒΧ κοκ) στα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

αλλα βλέπουν στην αυτοψία που κάνανε πριν 15 χρόνια κι άλλα έχω δηλώσει τώρα και τα πρόστιμα δεν μπορούν να ανασταλούν . Έχουν το δικαίωμα να κάνουν κάτι τέτοιο από τη στιγμή που ο νόμος λέει ότι τυχόν

βεβαιωμένα πρόστιμα από άλλους νόμους διαγράφονται ?

γραπτή την απάντησή τους

 

Μπορεί η δήλωση του 4014 να είναι διαφορετική από την έκθεση αυτοψίας ?

φυσικά ειδικά αν στην έκθεση αυτοψίας έχουν γραψει μπουρδες

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και η ενημέρωση πότε γίνεται ρε μάγκες? καλά δηλώσαμε 20% εφάπαξ. το πρόστιμο δηλώθηκε μετά. και πάω πάλι υποβολή και μουβγάζει ''το πρόστιμο δε μεταβλήθηκε''

Το βρήκα. Πήγα στο φύλλο καταγραφής, άλλαξα το εμβαδό κατά ελάχιστο και υποβολή. και μου υπολόγισε τη διαφορά συμψηφίζοντας το παλαιότερο πρόστιμο

παιδιά κολλησα και εγώ

 

ειμαστε βεβαιοι;

τι θα γινει αμα βάλουμε 0,01 παραπάνω τμ μετα πως θα το αφαιρεσουμε για να μην είναι λάθος

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.