Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δύο ξεχωριστά κτίρια στην ίδια ΟΑ. Πόσοι φάκελοι;


Recommended Posts

Δύο ξεχωριστές μονοκατοικίες βρίσκονται στο ίδιο οικόπεδο και ανεγέρθηκαν με την ίδια ΟΑ. Πόσοι φάκελοι (άρα και πόσες αμοιβές) πρέπει να συνταχθούν; Μία ή δύο;

Link to comment
Share on other sites

εαν ανηκουν σε ενα ιδιοκτητη και δεν εχει γινει οριζοντια ιδιοκτησια πας με μια

εαν εχει γιμνει καθετη η οριζοντια τοτε πας με 2

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το όπως θέλεις τελικά? Σε πολυκατοικία με οριζόντια σύσταση όπου ένας ιδιοκτήτης έχει 3 διαμερίσματα μπορείς να κάνεις μία δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου να εντάξω μια τέτοια περίπτωση στον 4014 και μετά να πάω με άρθρο 22

έκανα μία δήλωση.

Στον έλεγχο όμως (διαβάζοντας την σύσταση) μου είπαν να κάνω επιπλέον δηλώσεις

ώστε το πλήθος των δηλώσεων να είναι όσες και οι ιδιοκτησίες ( 8 )

 

Με αυτό τον τρόπο όμως τα παράβολα βγαίνουν παραπάνω από το πρόστιμο που βγάζει η νομιμοποίηση!

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στο webσεμινάριο που είδαμε από εδώ μέσα στις 9/1, ο Καρατσώλης είπε ότι ένας ιδιοκτήτης με πολλές οριζόντιες μπορεί να κάνει ένα φάκελο.Το πρόσεξε κανένας άλλος?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δύο ξεχωριστές μονοκατοικίες βρίσκονται στο ίδιο οικόπεδο και ανεγέρθηκαν με την ίδια ΟΑ. Πόσοι φάκελοι (άρα και πόσες αμοιβές) πρέπει να συνταχθούν; Μία ή δύο;

 

Μπορείς να κάνεις όσες θέλεις.

 

 

Νομίζω πως στο webσεμινάριο που είδαμε από εδώ μέσα στις 9/1, ο Καρατσώλης είπε ότι ένας ιδιοκτήτης με πολλές οριζόντιες μπορεί να κάνει ένα φάκελο.Το πρόσεξε κανένας άλλος?

 

Ναι το είπε κι αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου να εντάξω μια τέτοια περίπτωση στον 4014 και μετά να πάω με άρθρο 22

έκανα μία δήλωση.

Στον έλεγχο όμως (διαβάζοντας την σύσταση) μου είπαν να κάνω επιπλέον δηλώσεις

ώστε το πλήθος των δηλώσεων να είναι όσες και οι ιδιοκτησίες ( 8 )

 

Με αυτό τον τρόπο όμως τα παράβολα βγαίνουν παραπάνω από το πρόστιμο που βγάζει η νομιμοποίηση!

Ποιον έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζω κι εγώ, οτι ο νόμος αναφέρεται σε αυτοτελείς και ανεξάρτητες ιδιοκτησίες, συνεπώς χρειάζονται δύο υποβολές στον 4014, πάντα εφόσον έχει γίνει οριζόντια σύσταση. Τώρα, αν δεν έχει γίνει σύσταση, είναι και δική μου απορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.