Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι τηλεφωνίας-Διαδικτύου.


paktomenos

Recommended Posts

Συνάδελφοι, έπεσα θύμα του Τέλη!!! (αυτού της Tellas). Αφού ήρθαν οι ιδιώτες και στην επαρχία (όπως λένε κάτι τραγουδίστριες και τηλεαστέρες), είπα πάει η εκμετάλλευση από τον ΟΤΕ, θα πάω να πάρω Double play κ' εγώ με 39,90 το μήνα και ταχύτητες 12 Μbps να σερφάρω σφαίρα....

Από την τρίμηνη σύμβιωση μου με τον Τέλη, ιδού τα αποτελέσματα:

 

1) Από την πρώτη ημέρα μέχρι και σήμερα δεν έχω αναγνώριση κλήσεων. Μου έλεγαν να βγάλω τις μπαταρίες από το τηλέφωνο και κάτι τέτοια... μέχρι και την πρίζα από τον τοίχο κόντεψα να βγάλω και αποτέλεσμα 0.

2) Μετά από κανά 20ήμερο μπλέχτηκε η γραμμή μου με κάποιον άλλο κακόμοιρο Tellas-ίτη και περνάγαμε καταπλήκτικά! έκανα και εγώ και αυτός νέες γνωριμίες... αυτό συνεχίστηκε για κανά μήνα, με τον ΟΤΕ και την Tellas να με κάνουν μπαλάκι ότι δεν είναι δική μας αρμοδιότητα αλλά των "άλλων" κλπ.

3) Αφού πέρασε κ' αυτό, τώρα απλά μόλις με πάρει κάποιος τηλέφωνο, χτυπάει μία φορά και πέφτει η γραμμή! Εγώ μπορώ να πάρω, αλλά ακούω από μέσα κάτι ήχους λες και είμαι σε ταινία Sci-fi..

 

Αφού επέστρεψα στους γερμανούς τώρα πιά, σας ερωτώ:

 

Ποιά η εμπειρία σας από τους ιδιώτες? ήμουν απλά τόσο άτυχος ή γενικά επικρατεί τόσο μπάχαλο? Και γιατί έχω την εντύπωση πως μπορεί να παίζει και σαμποτάζ από τον ΟΤΕ σε κάποιες περιπτώσεις, για να επιστρέψουμε στο "μαντρί"?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

HOL έχω (internet+τηλέφωνο) και δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος. Όταν παίρνω τηλέφωνο μερικές φορές δεν καλεί ποτέ και αναγκάζομαι μέχρι και τρεις-τέσσερις φορές να ξανακαλώ για να έχω αποτέλεσμα. Όταν με παίρνουν μου λένε ότι χτυπούσε κανονικά, αλλά εγώ δεν άκουγα τίποτα. Όσο για το internet, πληρώνω σύνδεση 24Mbs και συγχρονίζομαι συνήθως με ταχύτητες 1-2 Mbs. Γενικά χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Για Tellas δεν μπορείς να έχεις FAX.

O Χάρης έχει forthnet οπότε μπορεί να πας πει τις εμπειρίες του.

Εμένα με είπαν ότι δεν μπορείς να είσαι στο internet και να μιλάς ταυτόχρονα.

 

Εγώ έχω TELLAS (όχι ZIsto) αλλά σε γραμμή ΟΤΕ και μάλλον δεν πρόκειται να φύγω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Από πίνακες που είχαν δημοσιευθεί σε εφημερίδες η Forthnet είχε τα περισσότερα παράπονα.

Forthnet έχω μόνο για Internet.

Για τηλεφωνία ΟΤΕ.

Κάποια στιγμή σκέφτηκα να κάνω το βήμα αλλά έκανα πίσω όταν άκουσα για τα παράπονα. Τους ζήτησα να έχω σύνδεση δοκιμαστική για ένα μήνα αλλά αρνήθηκαν. Το συμβόλαιο είναι δωδεκάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

και η Forthnet έχει τα χάλια της

επειδή είμαι κέντρο έχω λιγότερα προβλήματα από άλλους, εκτός αν είναι τυχαίο

πάντως θεωρώ πως είναι καλύτερη από τις υπόλοιπες ιδιωτικές

 

αλλά αυτή που δεν παίζεται είναι η ON από έγκυρη πηγή

και αν τολμά η εν λόγω εταιρία ας ζητήσει τα ρέστα [ένα μόνο ονοματεπόνυμο θα της πω ]

 

έτσι για να βλέπουμε την ποιότητα των ιδιωτικών εταιριών και υπηρεσιών :evil:

αλλά και ο ΟΤΕ πανάκριβος

 

τώρα paktοmenos κατάλαβες τη διαφήμιση με την ατάκα "φταίει ο ΟΤΕ" :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε paktomene τα συλληπητήρια μου!!! Είχα TELLAS για 1 χρόνο και μόνο στα δικασ΄τηρια που δε φτάσαμε. Χρέωναν ότι ήθελαν. Ένας λογαριασμος 20ε ο άλλος 260ε!!!!! Με ΟΤΕ ήταν περίπου 30-40ε το μήνα, και με την TELAS με ξετίναξαν. Όσο για adsl... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

 

Φίλος μου πλήρωνες 1ΜΒs και ανακάλυψε από τον ΟΤΕ ότι στην αίτηση που στείλανε στον ΟΤΕ είχαν 512. Δράμα ο Τέλης!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μολις εκανα ενα speed test της συνδεσης μου ! Εχω το προγραμμα double play της forthnet στα 4ΜΒps. Πως σας φαινεται ??

 

68319737mc4.png

 

Περιπου στο μισο δουλευει και παλι καλα ! χαχαχαχαχα

 

Το μονο που πραγματικα εχω χαρει παντως ειναι το σταθερο τηλεφωνο, οσο για το ιντερνετ, τρεμοπαιζει πολυ η ταχυτητα !! π.χ. κατεβασμα απο rapid εχω δει

απο 49 KB/sec εως 746 ΚΒ/sec. :shock:

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι free user στο rapidshare τότε σπάνια θα βλέπεις καλές ταχύτητες. Όχι πια τουλάχιστον. Έχουν βάλει "κόφτη" και σε περιορίζει περίπου στα 50 ΚB/sec. Νομίζω ότι τον βγάζουν πότε πότε αλλά νομίζω ότι είναι λίγο τυχαίο να το πετύχεις.

 

Για πραγματικές συγκρίσεις καλύτερα να δοκιμάζετε να κατεβάζετε από servers πανεπιστημίων και να μετράτε τους χρόνους. Εκεί συνήθως βρίσκεις το μέγιστο δυνατό σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.