Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος καθορισμός αμοιβών και κρατήσεων επί Ο.Α. (Φ.Ε.Κ. 56Β/25-1-12)


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί.

Με ΕΤΑ 750 υπολογίζεται η νόμιμη αμοιβή?

Το σύστημα του ΤΕΕ υπολογίζει με 118 ακόμη.Αυτό θα αλλάξει?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν το 45

 

Σήμερα που ρώτησα στην Πολεοδομία ενός Δήμου, μου είπαν ότι δεν έχουν ενημερωθεί και ο υπάλληλος σκοπεύει να κάνει έλεγχο με ότι ίσχυε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που ρώτησα στην Πολεοδομία ενός Δήμου, μου είπαν ότι δεν έχουν ενημερωθεί και ο υπάλληλος σκοπεύει να κάνει έλεγχο με ότι ίσχυε.

 

Δηλαδή τι? κατάθεση νόμιμης αμοιβής στην ΕΤΕ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για φάκελο που είχε πρωτοκολληθεί τον Δεκέμβριο, επομένως είχε βγει εντολή πληρωμής και είχε γίνει κατάθεση με τον παλιό τρόπο.

Δεν τους ρώτησα για αυτά, αλλά για το πως θα γίνει ο έλεγχος των φορολογικών τώρα, με 45 ή με 44.

 

Υπάρχει περίπτωση τώρα, να μην δέχονται τις εντολές πληρωμής που είχαν βγει πριν την εφαρμογή των αλλαγών;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρωτοκόλλησε κανείς πρόσφατα μετά τις αλλαγές, οικ. άδεια με την όποια συμφωνηθείσα αμοιβή (πχ αμοιβή 100 ευρώ, ΦΕΜ 10 κλπ) και τις κρατήσεις ΤΕΕ επί της νόμιμης?

Η συμφωνηθείσα αμοιβή, πρέπει να συνοδεύεται από το παραστατικό κατάθεσης στην ΕΤΕ (για ποσό κάτω των 1500) ή από μια απλή ΑΠΥ ή τίποτα?

Έχει ενδιαφέρον να μάθουμε τον τρόπο αντιμετώπισης από τις διάφορες πολεοδομίες.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σύμφωνα με τον 4030 δε λέει πουθενά για καταθέσεις αμοιβών, για παραστατικά αυτών η ΑΠΥ.Το μόνο που λέει είναι για κρατήσεις και εισφορές:

 

Άρθρο 3

Δικαιολογητικά στοιχεία και μελέτες

1. Έγκριση Δόμησης

.......

γ) Αποδεικτικά καταβολής εισφορών και κρατήσεων

για τις υπηρεσίες μηχανικού.

.............

2. Άδεια Δόμησης

........

ιδ) Αποδεικτικά κατάθεσης κρατήσεων και καταβολής

εισφορών των μελετητών.

 

 

Άρθρο 5

Έλεγχος δικαιολογητικών στοιχείων

1.........

γγ) των αποδεικτικών καταβολής εισφορών και κρατή-

σεων για τις υπηρεσίες μηχανικού.

.....

2. Για την έκδοσή της άδειας δόμησης η Υ.ΔΟΜ. διαπι-

στώνει την πληρότητα του υποβαλλόμενου φακέλου και

ελέγχει τα αποδεικτικά καταβολής εισφορών και κρατή-

σεων της περίπτωσης ιδ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου

3.

Edited by Manolis gon
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά Μανώλη. Τα έχω προσέξει κι εγώ αυτά και τα έχω επισημάνει σε ένα άλλο μου ποστ, αλλά σε σχετική ερώτηση που έκανα στην πολεοδομία στους ελεγκτές των φορολογικών δεν ξέρανε τίποτα, δεν είχαν καμιά ενημέρωση και τα πάντα τα θέλουν όπως τα ήξεραν μέχρι τώρα.

Από την άλλη δεν νομίζω να χρειάζονται ειδική πρόσκληση ενημέρωσης εφ' όσον υπάρχει ο νόμος πλέον οφείλουν να τον γνωρίζουν και να τον εφαρμόζουν.

Από το ύφος τους κατάλαβα ότι χάνουν το χώμα κάτω από τα πόδια τους όταν μειώνεται η γραφειοκρατία. Τι να πω, γι αυτό θέλω να μάθω τι γίνεται και στην υπόλοιπη επικράτεια.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με τις δικές μας πιέσεις-καλοπροαίρετες υποδείξεις θα πρέπει να συνηθίζουν -κάνουν-αποδέχονται τα νέα "κόλπα" που τους ετοίμασε ο Σήφουνας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.