Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος καθορισμός αμοιβών και κρατήσεων επί Ο.Α. (Φ.Ε.Κ. 56Β/25-1-12)


Recommended Posts

Δεν ειναι αστειο.

Αν διαβασει καποιος το εν λογω ΦΕΚ θα δει οτι η ΕΤΑ για τις αμοιβες ειναι 112.5Ε και η ΕΤΑ για τα φορολογικα ειναι 45Ε.

Δεν μπορουν να ερχονται και να λενε οτι εγω θα το παω με νταβατζιλικι στα 750Ε.

Δλδ επειδη αυτοι δεν εχουν εσοδα θα πληρωνουμε ΤΕΕ, ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ παραπανω απο τη σμφωνηθεισα αμοιβη μας????

Δεν ξερω αν εχετε κανει τους υπολογισμους σας να δειτε για τι διαφορα μιλαμε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

terry μην ταράζεσαι. Πράγματι με αυτόν τον προυπολογισμό 750ευρώ/τμ υπολογίζονται οι νόμιμες αμοιβές. Το ΦΕΚ λέει ότι για τις κρατήσεις αυτός ο προυπολογισμός πολλαπλασιάζεται με τους αντίστοιχους συνετελεστές (και έτσι προκύπτουν τα ποσα που αναφέρεις). Αντίθετα μέχρι σήμερα το σύστημα του ΤΕΕ για τις κρατήσεις μηχανικού είχε παραμήνει στα 118 ευρώ. Τώρα λένε (με κακή ομολογουμένως διατύπωση) ότι θα το κάνουν 750 για τον προύπολογισμό (και προφανώς 112,5 για τις κρατήσεις μηχανικού) που είναι το ορθό.

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αστειο.

Αν διαβασει καποιος το εν λογω ΦΕΚ θα δει οτι η ΕΤΑ για τις αμοιβες ειναι 112.5Ε και η ΕΤΑ για τα φορολογικα ειναι 45Ε.

Δεν μπορουν να ερχονται και να λενε οτι εγω θα το παω με νταβατζιλικι στα 750Ε.

Δλδ επειδη αυτοι δεν εχουν εσοδα θα πληρωνουμε ΤΕΕ, ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ παραπανω απο τη σμφωνηθεισα αμοιβη μας????

Δεν ξερω αν εχετε κανει τους υπολογισμους σας να δειτε για τι διαφορα μιλαμε.

Oυτοπικό σήμερα να δώσει κανείς προσφορά για έκδοση οικοδομικής άδειας με νόμιμη αμοιβή βάσει ΕΤΑ=750 ευρώ. Πρόκειται για 6+ φορές μεγαλύτερη αμοιβή συγκρινόμενη με τα 118 ευρώ. Κατά τα άλλα, όπως ακριβώς τα λες.

Στην απόφαση (άρθρο 2 παρ. 3) αναφέρεται ότι για την καταβολή εισφορών και κρατήσεων η ΕΤΑ πολλαπλασιάζεται επι συντελεστή 0.15. Επομένως για το ΤΕΕ 2.048% επι της αμοιβής που θα προκύπτει από προυπολογισμο με ΕΤΑ 750*0.15=112.50 και ΕΜΠ ΤΣΜΕΔΕ το 3% υπολογισμένο με βάση τα 112.50 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

terry μην ταράζεσαι. Πράγματι με αυτόν τον προυπολογισμό 750ευρώ/τμ υπολογίζονται οι νόμιμες αμοιβές. Το ΦΕΚ λέει ότι για τις κρατήσεις αυτός ο προυπολογισμός πολλαπλασιάζεται με τους αντίστοιχους συνετελεστές (και έτσι προκύπτουν τα ποσα που αναφέρεις). Αντίθετα μέχρι σήμερα το σύστημα του ΤΕΕ για τις κρατήσεις μηχανικού είχε παραμήνει στα 118 ευρώ. Τώρα λένε (με κακή ομολογουμένως διατύπωση) ότι θα το κάνουν 750 για τον προύπολογισμό (και προφανώς 112,5 για τις κρατήσεις μηχανικού) που είναι το ορθό.

 

 

Το φανταστηκα οτι κατι τετοιο εννοουν.

Αλλα βλεπεις για τι προχειροτητα μιλαμε.

Αφου πριν 2 μηνες εγινε υποτεiθεται η αναβαθμιση στο συστημα για να συμβαδιζει με την εν λογω ΚΥΑ.

Μου φαινεται οτι καποια πραγματα γινονται για να τα αρπαξουν οι εταιρειες λογισμικων αμοιβων, πουλωντας ως αναβαθμιση μια μπουρδα αλλαγη, εναν πολλαπλασιασμο στην ουσια.

Ειμαστε τοσο ζωα τελικα......

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

το λ που ισχύει σήμερα είναι το 0,23253 και Ε.Τ.Α 118? Η΄έχει αλλάξει σε 112,5? Πού μπορώ να το βρώ αυτό, γιατί το πρόγραμμά μου - το οποίο υποτίθεται οτι είναι ενημερωμένο αυτά μου βγάζει.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.