Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος καθορισμός αμοιβών και κρατήσεων επί Ο.Α. (Φ.Ε.Κ. 56Β/25-1-12)


Recommended Posts

Τελικά πρωτοκόλλησε κανείς πρόσφατα μετά τις αλλαγές, οικ. άδεια με την όποια συμφωνηθείσα αμοιβή (πχ αμοιβή 100 ευρώ, ΦΕΜ 10 κλπ) και τις κρατήσεις ΤΕΕ επί της νόμιμης?

Η συμφωνηθείσα αμοιβή, πρέπει να συνοδεύεται από το παραστατικό κατάθεσης στην ΕΤΕ (για ποσό κάτω των 1500) ή από μια απλή ΑΠΥ ή τίποτα?

Έχει ενδιαφέρον να μάθουμε τον τρόπο αντιμετώπισης από τις διάφορες πολεοδομίες.

καλημέρα φίλε SIRADRAB

οι υπηρεσίες ΔΟΜΗΣΗΣ σύμφωνα με το ΥΠΕΚΑ και την κεντρική ιστοσελίδα του, είναι υποχρεωμένες πλέον να ενημερώνονται από εδώ http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=777&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιά αδεια που δεν έχω πληρωμένη επίβλεψη τι γίνεται τώρα?

Την καταθέτεις με τα καινούρια δεδομένα.Την περνάς από το σύστημα αμοιβών κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πολλές πολεοδομίες περιμένουν απαντησεις από το Τεε και το ΥΠΕΧΩΔΕ οπώς μου είπαν την Παρασκευή για το θέμα των αμοιβών επιβλέψεων αν και νομίζω ότι θα πάμε με συμφωνηθείσες. Το θέμα είναι τι θα γίνει με το σφράγισμα των αδειών για ρεύμα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πολλές πολεοδομίες περιμένουν απαντησεις από το Τεε και το ΥΠΕΧΩΔΕ οπώς μου είπαν την Παρασκευή για το θέμα των αμοιβών επιβλέψεων αν και νομίζω ότι θα πάμε με συμφωνηθείσες. Το θέμα είναι τι θα γίνει με το σφράγισμα των αδειών για ρεύμα

 

Την απάντηση σ' αυτό μας την έδωσε ο φίλος μας ΚΑΝΑ παραπάνω, αν δεις την ισοσελίδα του ΥΠΕΚΑ που μας παραπέμπει θα καταλάβεις. Δεν έχει πλέον το...δεν ξέρω και δεν άκουσα, τέρμα οι ατομικές προσκλήσεις και το ατομικό ξεστράβωμα.

Link to comment
Share on other sites

manoli φαντάζομαι οτι μπορείς να πληρώσεις συμφωνηθέισα επίβλεψη και όχι νόμιμη. αυτό δεν εννοείς?

 

Αυτό εννοώ αλλά τον τελευταίο λόγο τον έχει η πολεοδομία σου, μη σε τρέχει!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για να μάθει κάποιος Δ.Υ. ότι πρέπει να λαμβάνει υπόψην του ότι λέει η σελίδα θα πρέπει να μπει πρώτα στην σελίδα.

Για να μπει στην σελίδα πρέπει να πάρει εντολή να μπει.

Μόνο τότε θα πρέπει να λαμβάνει υπόψην του ότι λέει η σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια που εχω καταθέσει στην Πολεοδομία Μαρκοπούλου τον Νοέμβριο μου ειπαν στα φορολογικά, οτι τις αμοιβές μελέτης,πρέπει να τις καταθέσω με τις νόμιμες.Στο ΤΕΕ,στο Μαρούσι και στην Αργυρούπολη που ρώτησα μου είπαν ότι δέχονται και συμφωνηθείσα.Ξέρει κανείς τι ισχυει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να καταθέσω αμοιβή επίβλεψης για οικοδομή της αδελφής μου. Μπορώ να κάνω συμφωνητικό για δωρεάν εργασία?Που θα πρέπει να το δικαιολογήσ?Δε θα κόψω ΑΠΥ, θα πληρώσω μονο ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ βάσει νόμιμης και το συμφωνητικό θα το συμπεριλάβω στην τρίμηνη κατάσταση κανονικά?

Αμοιβή για συγγενή πρώτου βαθμού

 

http://www.michanikos.gr/topic/25076-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AE-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CF%8D/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.