Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος καθορισμός αμοιβών και κρατήσεων επί Ο.Α. (Φ.Ε.Κ. 56Β/25-1-12)


Recommended Posts

Αν βάλουν τεκμήριο τότε οι αμοιβες θα αυξηθούν και στην πραγματικότητα. Και τελικά θα σταθεροποιηθούν και θα ισχύουν ως ελάχιστες.

Για καλό και για κακό όμως για ετοιμάστε απο τώρα μία αήτηση διαγραφής από ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

καντε οτι εκπτωση θελετε.δεν ενδιαφερει κανεναν. το ΤΕΕ θα παιρνει τις εισφορες, το ΤΣΜΕΔΕ το ιδιο. η ΔΟΥ θα βαλει αντικειμενικα κριτηρια και θα παιρνει και αυτη τους φορους.ολοι ευχαριστημενοι

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στην εταιρεία του προγράμματος αμοιβών που χρησιμοποιώ και μου είπαν ότι οι πολεοδομίες δεν έχουν ενημερωθεί για την αλλαγή του ΕΤΑ.

Εχει κάποιος φάκελο στην Πολεοδομία σε εκρεμότητα και έχει μάθει τι γίνεται με τον έλεγχο των φορολογικών;

 

Ρώτησα χτες στην πολεοδομία και μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι γίνεται με τις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν ξέρω πως θα φορολογιθώ, πως να ορίσω τις τιμες μου;

 

Μηχανικοί είμαστε.

 

Βάζουμε στο excel:

Σε μια στήλη τον τζίρο κάθε έτους (τουλάχιστον για τα τελευταία 10 χρόνια ή από τότε που έκανες έναρξη).

Στην δίπλα στήλη τους φόρους /κρατήσεις/εισφορές/χαράτσια κάθε έτους.

Παραδίπλα βάζουμε τα λειτουργικά έξοδα κάθε έτους.

Στην επόμενη στήλη κάνουμε αφαίρεση και μας βγαίνει το κέρδος ανά έτος.

Κάνεις και δυο ακόμα στήλες με το ποσοστό φόρων σε σχέση με το τζίρο και το κέρδος σε σχέση με το τζίρο .

 

Στην συνέχεια κάνεις δυο διαγράμματα, ένα με το ποσοστό φόρων ανά έτος ένα με το ποσοστό κέρδους ανά έτος.

 

Στο τέλος εισάγεις στο κάθε διάγραμμα μια trendline που να προσεγγίζει καλύτερα τα αποτελέσματα. Συνήθως πρώτης ή δεύτερης τάξης είναι ικανοποιητική.

 

Στις πληροφορίες της trendline θα βρεις τις εξισώσεις της γραμμής οπότε θα κάνεις extrapolation για τα επόμενα έτη.

 

Θα πάρεις το πιο απαισιόδοξο αποτέλεσμα από τα δύο διαγράμματα και με αυτό θα κοστολογήσεις.

 

(Μην με αποπάρετε, με τις πολλές δουλειές που έχω τον τελευταίο καιρό μπορώ πλέον να ασχοληθώ και με λεπτομέρειες).

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελε να πει αυτο η Μυρι...

 

Δεν ξερουμε πως θα φορολογηθουμε:

-Τι αφορολογητο???

-Τι μετραει στα εξοδα???

-Ποιες ειναι οι φορολογικες κλιμακες???

-Αντικειμενικα κριτηρια??

-Τεκμηρια???

 

κλτ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Στην δίπλα στήλη τους φόρους /κρατήσεις/εισφορές/χαράτσια κάθε έτους.

μα εδώ είναι το πρόβλημα κάθε μηνα σε αυτήν τη στήλη προσθετομε έξοδα :(

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι αμοιβές δεν υπολογίζονται με ΕΤΑ=750€.

Εκεί που λέει ΕΤΑ για εισφορές μηχανικού, εννοούν ΕΤΑ με την οποία υπολογίζονται οι αμοιβές του μηχανικού επί των οποίων υπολογίζονται οι εισφορές του....

Άρα η ΕΤΑ για αμοιβές είναι 750x0,15=112,50€

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.