Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος καθορισμός αμοιβών και κρατήσεων επί Ο.Α. (Φ.Ε.Κ. 56Β/25-1-12)


Recommended Posts

Φυσικα και δεν θα κανεις καμια αναφορα..

Αλλα μπραβο στο ΤΕΕ..

Ειμαστε το μονο επαγγελμα που ενω απελευθερωθηκε, ισχυουν οι νομιμες και μαλιστα 6-7 φορες πανω..

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε την ανακοινωση του ΤΕΕ σε αλλο θεμα...

Αλλαζει απο μεθαυριο το συστημα των αμοιβων...

Αποτι καταλαβα ειναι ηδη ετοιμο το καινουριο...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι επιτρέψτε μου να θέσω εκ νέου ένα προσωπικό μου ερώτημα στο οποίο εξακολουθώ να μην μπορώ να βρω απάντηση:

έστω κατατεθημένος φάκελος από ιουλ.2011 που ακόμα δεν έχει τελεσιδικήσει αλλά βρίσκεται σε εξέλιξη. και αμοιβές έχουν πληρωθεί μόνο μελέτης για την ώρα (όχι όμως οι αντίστοιχες εισφορές), επίκεινται οι αντίστοιχες των επιβλέψεων καθώς και όλες οι εισφορές. αυτές οι τελευταίες (επιβλέψεις και εισφορές) βάσει ποιών δεδομένων πρέπει να υπολογιστούν? θα αλλάξει κάτι και με αυτά που ήδη έχουν πληρωθεί? σημειωτέον, οι εντολές πληρωμής τότε είχαν υπολογιστεί βάσει των ελαχίστων αμοιβών.

οποιαδήποτε άποψη θα μπορούσε να βοηθήσει είναι καλοδεχούμενη

και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου υπαρχουν δυο εκδοχες...

1. Να πας με τις διαταξεις που ισχυαν την ημερομηνια πρωτοκολλησης

2. Να πας με τις διαταξεις που ισχυουν την ημερομηνια του ελεγχου των φορολογικων.

 

 

Σε καθε περιπτωση οι εισφορες που θα πληρωσεις θα ανταποκρινονται στο μεγαλυτερο ποσο μεταξυ νομιμων (αυτων που ισχυουν/ισχυαν στις περιπτωσεις 1., 2. ) και αυτων που εχεις ηδη πληρωθει...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Στη προηγούμενεη περίπτωση, θα δεχθεί η Πολεοδομία την εντολή πληρωμής που είχε κατατεθεί μαζί με τον φάκελο πέρσι ή θα ζητήσει τώρα νέα εντολή πληρωμής, σύμφωνα με το νέο σύστημα του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δεν εχει προβλημα προχωρα...

Δλδ αν εγω κανω μια μελετη φετος, την πληρωθω (ξερετε με τον τριτοκοσμικο τροπο μεσω ΕΤΕ, παρακτατηση απο τον νταβατζη, εε συγνωμη ΤΕΕ κτλ) και η ΟΑ κατατεθει σε δυο χρονια, θα μου ζητησουν να την ξαναπληρωθω???? Δεν νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Εσκασε και λίγο χαμόγελο το χειλάκι μου. Φαντάζομαι τους τροϊκανούς, που δεν φνωρίζουν από Ελληνική πραγματικότητα, να βλέπουν από μία μεριά τις νόμιμες αμοιβες να 10πλασιάζονται έπειτα από την υποχρεωτική απελευθέρωση των αμοιβών και από την άλλη να βλέπουν συμφωνητικά με έκπτωση 90+%. Πολιτισμικό σοκ θα πάθουν και μετά θα προσπαθούν να υπολογίσουν την φοροδιαφυγή στον κλάδο μας... 10-20-30-50-80%? φοροδιαφυγή. Άντε να αποφασίσουν. για παραίτηση τους βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.