Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Έχω μια διώροφη ιδιοκτησία της οποίας το συνολικό ύψος είναι το νόμιμο. Η ενδιάμεση πλάκα ορόφου έχει χαμηλώσει έτσι ώστε να μεταβληθεί το ύψος του πάνω ορόφου. Είναι αυτό το πράγμα διαμερισμάτωση; Εγώ θεωρώ πως όχι και πως πρέπει να μπει ως λοιπή παράβαση. Διαφωνεί κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Σε περιπτωση διαμερισματος καθ ολα νομιμου συμφωνα με τα σχεδια της ΟΑ, με μοναδικο "μελανο σημειο" μια χωνευτη ντουλαπα 1,00Χ0,60 εις βαρος του κοινοχρηστου και υπερ του δωματιου, που φαινεται μεν στα εγκεκριμενα πολεοδομικα σχεδια αλλα ουδεποτε κατασκευαστηκε, θα το θεωρουσαμε κατι χρηζον τακτοποιησης η θα βεβαιωναμε?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κατα πόσο ειναι νομιμο...

σε μια ΟΑ να φαινεται οτι ενα τμημα διαμερισματος "προεξεχει" σε βαρος των κοινοχρηστων...εστω του διαδρομου...

 

Τωρα,

με τον 4014 να μας εχει αποχαιρετησει

 θα περιμενεις στις 15-6 να βγεί  ο νεος νομος,.... όπως ειπε ο κ. Καλαφατης.

 

Πώς είπατε.....-σήμερα ειναι η 15-6???

 

σ ή μ ε ρ α  !!!! :mrgreen: :mrgreen:
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι πολυπαλαιοημερολογίτες και η διαφορά δεν μετριέται σε μέρες αλλά σε μηνες ,εκεί στο ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξηγησα σωστα μαλλον....

Επισυναπτω φωτο.

 

Η ντουλαπα βρισκεται στο σαλονι και ερχεται προσωπο με την κουζινα.

Στην πραγματικοτητα ουδεποτε κατασκευαστηκε και η εισοδος του διαμερισματος 1 μετατοπιστηκε εις βαρος των κοινοχρηστων, στο οριο αναμεσα στο σαλονι μου και στην κουζινα μου.

Οποτε, βασει σχεδιου, αν η εισοδος του διαμερισματος 1 εμενε στη θεση που φαινεται, θα υπηρχε εσοχη εκει,

Τωρα, απλως το εχει παρει το διαμερισμα.

 

Τι λετε?

 

Υπ οψιν, αυτο ειναι σχεδιο συμβολαιογραφου, διοτι στο φακελο της πολεοδομιας δεν υπηρχαν οι κατοψεις

Μεταγενεστερα εμαθα οτι εκδοθηκε αδεια προσθηκης αλλων 2 οροφων οποτε εικαζω πως θα βρισκονται εκει...

post-47080-0-79618500-1371371551_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από το οροφοδιαμέρισμα του τελευταίου ορόφου πολυκατοικίας, στο κοινόχρηστο δώμα αλλά και σε τμήμα του δώματος αποκλειστικής χρήσης του διαμερίσματος, κατασκευάστηκε άλλος ένας όροφος. Ο αυθαίρετος όροφος ενώνεται με το διαμέρισμα με εσωτερική σκάλα δηλαδή δημιουργήθηκε μία μεζονέτα.

 

Εγώ τον αυθαίρετο όροφο τον δήλωσα σαν επέκταση του διαμερίσματος και το έβαλα και πρώτη κατοικία που είναι. Εξάλλου δεν φαίνεται πουθενά στα συμβόλαια σαν ξεχωριστή ιδιοκτησία.

 

Η δήλωση είναι ακόμη σε προσωρινή υπαγωγή. Ο ιδιοκτήτης θέλει τώρα να διαχωρίσει την μεζονέτα. Εγώ πρέπει να αλλάξω κάτι στην δήλωση για να φανεί ο διαχωρισμός ? Προφανώς δεν είναι "Διαμερισμάτωση" αφού δεν είναι στον ίδιο όροφο, σωστά ?

 

Σκεφτομαι απλά να βάλω τον αυθαίρετο όροφο του δώματος πλέον σαν "άλλη κατοικία". Είναι σωστό αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω το λόγο για να το βάλεις ως "άλλη κατοικία" (αφού όπως λες είναι "κύρια και μοναδική").

Χιλιοστά δεν μπορεί να δώσει στον συγκεκριμένο χώρο, πάντα θα είναι παρακολούθημα του "νομίμου" διαμερίσματος.

Λειτουργικά να το διαχωρίσει μπορεί "κλείνοντας" όμως την "τρύπα" και προφανώς καταργώντας και την "εσωτερική σκάλα".

 

Υ.Γ.

Υποθέτω ότι έχεις τη συναίνεση των συνιδιοκτητών.......

Υποθέτω επίσης ότι, έχεις βάλει την Υπέρβαση Ύψους......

Link to comment
Share on other sites

Για τα Υ.Γ. , ναι και στα δύο.

 

Δηλαδή μου λες να το αφήσω πρώτη κατοικία, να κάνω τον διαχωρισμό στα σχέδια και να πω ότι το δώμα είναι παρακολούθημα του διαμερίσματος ? Αν θέλει να νοικιάζει το δώμα θα μπορεί σαν παρακολούθημα ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.