Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία χορήγησης Έγκρισης και Άδειας Δόμησης


Engineer

Recommended Posts

Μια  ερώτηση για όποιον γνωρίζει,

από τη στιγμή που στην έγκριση δόμησης προσκομίζουμε μόνο διάγραμμα δόμησης και τοπογραφικό, μπορούμε να μην προσθέσουμε π.χ. τον μηχανολόγο στο έντυπο αναλήψεων-αναθέσεων κατά την κατάθεσή της αλλά να το κάνουμε αργότερα στην κατάθεση της άδειας δόμησης ?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια  ερώτηση για όποιον γνωρίζει,

από τη στιγμή που στην έγκριση δόμησης προσκομίζουμε μόνο διάγραμμα δόμησης και τοπογραφικό, μπορούμε να μην προσθέσουμε π.χ. τον μηχανολόγο στο έντυπο αναλήψεων-αναθέσεων κατά την κατάθεσή της αλλά να το κάνουμε αργότερα στην κατάθεση της άδειας δόμησης ?

 

Ευχαριστώ!

Όπως τα είπε και ο συνάδελφος και φαίνεται και από τα αντίστοιχα πεδία του εντύπου της έγκρισης συμπληρώνεις μόνο τον μελετητή τοπογραφικού και του δ. δόμησης. Οι υπόλοιποι μελετητές και όλοι οι επιβλέποντες στο έντυπο της άδειας δόμησης. 

post-3447-0-23960300-1407998784.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα, καλή εβδομάδα, καλό μήνα και καλό φθινόπωρο

παραθέτω και εδώ το ποστ #93 από το θέμα "Άδεια προσθήκης στέγης - απαιτούμενες μελέτες" προσδοκόντας μια απάντηση/βοήθεια!!

"Καλησπέρα, θα παω να κάνω αυτοψία σε ενα διόροφο κτίριο κατοικίας, ολοκληρωμένο πριν το 1956, γιατί θέλει να κάνει αίτηση άδειας για προσθήκη στέγης. Θα ζητήσω και αεροφωτογραφία του 11.1955, για να έχω βεβαίωση παλαιότητας, και αν δεν έχει γίνει έκει κάτι μεταγενέστερα λογικά δίνω βεβαίωση νομιμότητας. 

Μετά για να κάνω προσθήκη στέγης που θέλει ο ιδιοκτήτης πρέπει να πάω με κανονική άδεια δόμησης? 

Επιδή έχω ήδη βεβαίωση ότι ο φάκελος της πολεοδομίας έχει χαθεί λόγω πολτοποίησης, θα πρέπει να κάνω πλήρη αποτύπωση της ιδιοκτησίας, τομές, όψεις, κτλ? Θα ζητηθεί και κάποια στατική μελέτη? 

δυστυχως δεν έχω ξαναβγάλει άδεια δόμησης και δεν ξέρω."

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε την ΥΑ για την Εγκριση Εργασιων Μικρης Κλιμακας.

Να δεις αν σε καλυπτει η "Αντικατασταση στεγης".

 

Εκει θα βρεις και τα δικαιολογητικα που θες.

 

 

ΦΕΚ2605Β_15-10-2013

Link to comment
Share on other sites

μα δεν έχει στέγη, και δε θέλω να κάνω αντικατάσταση, θέλω να κάνω προσθήκη. 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ακυρο τοτε.

 

Κανονικη Εγκριση/ Αδεια Δομησης.

 

Φυσικα θες και αρχιτεκτονικα και στατικα και Τοπογραφικο.

 

Ειναι ασκεπες τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.