Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


Recommended Posts

κανείς?

   

Κατάθεση των συμφωνητικών (κατάσταση) στο τμήμα εισοδήματος της ΔΟΥ.

Από αύριο είναι εκπροθεσμη η κατάθεση συμφωνητικών για το πρώτο τρίμηνο του 2014. Η εκπροθεσμη υποβολή σημαίνει πρόστιμο 100 ευρώ (Ν 4174/2013) ως δήλωση πληροφοριακού χαρακτήρα. Για να πληρωθεί εκδίδει η ΔΟΥ ταυτότητα πληρωμής και κατόπιν σε τράπεζα για την πληρωμή. Οριο (σε αξία ) για την κατάθεση των συμφωνητικών δεν υπάρχει.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

άρα , τι λένε άλλοι 60Ε, και άλλοι 80Ε?

παρεπιμπτόντως αυτά τα προστίματα πληροφοριακού χαρακτήρα δεν άλλαξαν , πρόσφατα?

δεν είναι στην ευχέρεια του υπαλλήλου , από την στιγμή που δεν εκδίδεται κάποιο παραστατικό, απλά την σφραγίζει,αν θα την θεωρήσει ως εκπρόθεσμη ή όχι?

ποσό το καθαρό βάζετε ή με φπα?

διάρκεια συμφωνητικού τι βάζετε για τα ΠΕΑ?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

άρα , τι λένε άλλοι 60Ε, και άλλοι 80Ε?

δεν είναι στην ευχέρεια του υπαλλήλου , από την στιγμή που δεν εκδίδεται κάποιο παραστατικό, απλά την σφραγίζει,αν θα την θεωρήσει ως εκπρόθεσμη ή όχι?

ποσό το καθαρό βάζετε ή με φπα?

διάρκεια συμφωνητικού τι βάζετε για τα ΠΕΑ?

  Το τι λένε οι άλλοι αφορά αυτούς του άλλους , αυτοί ας απαντήσουν . Η δική μου γνώμη είναι ότι αυτά τα 60 και 80 αφορούν εκπρόθεσμα συμφωνητικά με περίοδο αναφοράς εως το τελευταίο τριμηνο του 2013 , οπότε γιαυτά ισχύει η παλαιά διατίμηση .

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα προστίματα πληροφοριακού χαρακτήρα δεν άλλαξαν , πρόσφατα? στο πολυνομοσχέδιο αν θυμάμαι καλά? ή όχι? δεν είναι να αλλάξουν?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Για συμφωνητικά που δεν κατατέθηκαν τα προηγούμενα χρόνια (μέχρι 31-12-13), πόσο βγαίνει το ''μαλλί'' ?

 

Υπάρχουν προκαθορισμένα πρόστιμα ?

 

Και το ποσό που θα προκύψει, θα είναι ανάλογα με τον αριθμό των σημφωνητικών ανά έτος ή ανεξάρτητα για κάθε έτος Χ .... = τόσο ?

 

Θα πέσει το κλάμα της αρκούδας !!!!!!

 

Κάποιος που θα μπορούσε να απαντήσει ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα προστίματα πληροφοριακού χαρακτήρα δεν άλλαξαν , πρόσφατα? στο πολυνομοσχέδιο αν θυμάμαι καλά? ή όχι? δεν είναι να αλλάξουν?

  Οχι δεν άλλαξαν , αυτάπου άλλαξαν είναι τα πρόστιμα του άρθρου 54 παρ γ και δ , οχι το 54 α και β. 

Link to comment
Share on other sites

Για συμφωνητικά που δεν κατατέθηκαν τα προηγούμενα χρόνια (μέχρι 31-12-13), πόσο βγαίνει το ''μαλλί'' ?

 

Υπάρχουν προκαθορισμένα πρόστιμα ?

 

Και το ποσό που θα προκύψει, θα είναι ανάλογα με τον αριθμό των σημφωνητικών ανά έτος ή ανεξάρτητα για κάθε έτος Χ .... = τόσο ?

 

Θα πέσει το κλάμα της αρκούδας !!!!!!

 

Κάποιος που θα μπορούσε να απαντήσει ?

 

Ευχαριστώ

 

Ανά κατάσταση υποβολής ( ανεξάρτητα από το πλήθος των συμφωνητικών).

Edited by SOTHRIS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σήμερα, μόνο εγώ δεν πήγα? γαμ@ την τύχη μου.!

και τι? να πάω να πληρώσω 100Ε για ένα πεα των 55Ε+ΦΠΑ? που είναι πολύ πιθανό αν τελικά καταθέσουμε του χρόνου την συγκεντρωτική , να μήν χρειαζόταν. Και εχω καταθέσει και ΦΕΜ, που πάει να πεί δήλωσα την συμφωνηθήσα!

Εσείς τι θα κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σήμερα, μόνο εγώ δεν πήγα? γαμ@ την τύχη μου.!

και τι? να πάω να πληρώσω 100Ε για ένα πεα των 55Ε+ΦΠΑ? που είναι πολύ πιθανό αν τελικά καταθέσουμε του χρόνου την συγκεντρωτική , να μήν χρειαζόταν. Και εχω καταθέσει και ΦΕΜ, που πάει να πεί δήλωσα την συμφωνηθήσα!

Εσείς τι θα κάνατε?

  Θα καθόμασταν ήσυχοι , τηρώντας στάση αναμονής . Κανείς δεν έχασε (έως στιγμής) από την τακτική αυτή. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.