Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


Recommended Posts

Θα καθόμασταν ήσυχοι , τηρώντας στάση αναμονής . Κανείς δεν έχασε (έως στιγμής) από την τακτική αυτή.

 

Συμφωνω και επαυξανω!!!
Link to comment
Share on other sites

Για 1η μου φορά (μετά απο 20 τόισα χρόνια) πήγα και γω σήμερα στην εφορία να καταθέσω τα συμφωνητικά (όλα ΠΕΑ) του 1ου 3μήνου '14.

 

Μπροστά μου ήταν μια κοπέλλα που εκετελούσε χρέη για διακπεραίωση λογιστικού γραφείου με συμφωνητικά του 1ου 3μήνου '14 και κάτι ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ (μάλλον του '13) και η υπάλληλος της είπε οτι για τα εκπρόθεσμα θα πληρώσει 80Ε πρόστιμο....

 

Αν λάβω αυτό σαν δεδομένο...τότε για όλα τα προηγούμενα που δεν έχω καταθέσει ΠΟΤΕ, θα πρέπει να πληρώσω κανά 1500-2000Ε..... :confused: :confused: :confused:

 

Βοήθεια μου οι Αγ. Ανάργυροι...που λένε και στο χωριό μου !!!!!!

 

Είπαμε να εφαρμόσουμε ηλεκτρονική εφορία (και συμφωνώ απόλυτα)... αλλά αυτοί το έχουν γ@@@@σει !!!!!

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18231   

.... αναστέλλεται η υποβολή των ανωτέρω καταστάσεων για τη χρήση 2013.

 

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΤΗ..

http://www.forin.gr/calendar/event/3993/upobolh-apo-tous-mhxanikous-katastashs-eggrafwn-sumfwniwn-pou-exoun-sunapsei-me-tous-entoleis-tous-kata-thn-prohgoumenh-diaxeiristikh-periodo-anestalh

Edited by da-mi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18231   

.... αναστέλλεται η υποβολή των ανωτέρω καταστάσεων για τη χρήση 2013.

  Η αναστολή αυτή αφορά άλλη υποχρέωση . 

Link to comment
Share on other sites

πάντως , στην λίστα,

ποσό το καθαρό βάζετε ή με φπα?

διάρκεια συμφωνητικού τι βάζετε για τα ΠΕΑ?

αν ένα πεα είναι στην νόμιμη, χρειάζεται συφωνητικό?

αν παρόλο που δεν χρειάζεται συμφωνητικό, έγινε και μπεί στην λίστα πειράζει?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Βρε συναδελφε....

 

Βαζεις πουθενα το συνολικο για να το βαλλεις και το συμφωνητικο?

 

Διαρκεια βαζεις, οτι εβαλλες και στο συμφωνητικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

έχω την εξής απορία. Θα πρέπει εμείς να ψάχνουμε το τι πρέπει να υποβάλλουμε ώστε να είμαστε ήσυχοι απέναντι στην εφορία. Και το λέω αυτό καθώς για τις καταστάσεις συμφωνητικών στην ιστοσελίδα της ΓΓΠΣ βρήκα μόνον αυτόν το σύνδεσμο

 

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/TaxGuide/In_Admin_Sol/documents_inadminsol/ekpt_tzirou_sikalias.pdf

 

να αναφέρει κάτι για αυτές τις καταστάσεις; Αναφορικά με τη συγκεκριμένη φορολογική υποχρέωση ούτε αναφέρεται κάτι στο ημερολόγιο της προσωποποιημένης ενημερώσεως, ούτε και έστειλε κάποιο μήνυμα η ΓΓΠΣ στο email για ενημέρωση όπως π.χ. έκανε για την αλλαγή της καταληκτικής προθεσμίας για τις περιοδικές Φ.Π.Α., που έγινε 30 Απριλίου. Μήπως να τους βρούμε και πώς μπορεί να χρησιμοποιηθούν για διασταυρώσεις τα στοιχεία αυτά ; 

Πρόσεξα σήμερα ότι το μόνο που συμπληρώνουν στην καρτέλα στον υπολογιστή είναι η συνολική αμοιβή από όλα τα συμφωνητικά. Και τί θα διασταυρώσουν έτσι ; Εγώ μπορεί να έκανα ένα συμφωνητικό σήμερα και το τιμολόγιο να το κόψω το άλλο τρίμηνο ή το παράλλο. Μπορεί να έκανα ένα συμφωνητικό για Τεχνικός Ασφαλείας και να έλυσα τη σύμβαση κοινή συναινέσει κάποια στιγμή. Τι είδους διασταυρώσεις θα κάνουν ;
Δουλειά δεν είχε ο διάολος, γ@μούσε τα παιδιά του...
Ας διασταυρώσουν πρώτα τα στοιχεία που ήδη έχουν...αλλά οι σκλάβοι πρέπει να είναι πάντα απασχολημένοι για να μη βρουν χρόνο να λύσουν τα δεσμά τους....

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.