Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


Recommended Posts

Εγω σημερα πηγα μια λιστα με καμια 30αρια συμφωνητικα.

Την δεχτηκαν κανονικα.

 

Προσωπικα κανω σε ΟΛΕΣ τις αμοιβες συμφωνητικο.

Το να κανω και μια λιστα 4 φορες το χρονο δεν με κουραζει.

Απλα ειναι χαμμενος χρονος.....

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω σημερα πηγα μια λιστα με καμια 30αρια συμφωνητικα.

Την δεχτηκαν κανονικα.

 

  Yπήρχε περίπτωση να μη τη δεχθούν , δεδομένης της ισχύος έως σήμερα του σχετικού νόμου ?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη δεν ξερω.

Εχουμε ακουσει διαφορα απο αλλες ΔΟΥ.

 

ΥΓ. Μπορει αυτη η λιστα να κατατεθει και τμηματικα?

πχ καθε μηνα?

Link to comment
Share on other sites

 

Oxι κάθε μήνα , κάθε τρίμηνο είναι η υποβολή , εντός των π΄ρωτων 20 ημερών (εργασίμων) του μήνα που ακολουθεί την ληξη του τριμήνου. Οτι και να ακούσατε πάντως η υποχρέωση παραμένει , αν υπάρχουν συμφωνητικά (δεν είναι υποχρεωτικό να υπάρχουν ) τα καταθέτουμε . Συμφωνητικά μεταξύ επιτηδευματιών και επιτηδευματιών και τρίτων (όπου τρίτοι μπορεί να είναι ιδιώτες , φυσικά πρόσωπα κάτοικοι εξωτερικού , νομικές οντότητες κάτοικοι εξωτερικού , νομικές οντότητες που δεν ασκούν  επάγγελμα κάτοικοι εσωτερικου ). Αν οι εμπλεκόμενοι είναι επιτηδευματίες υπάρχει αυτοτελής υποχρέωση κατάθεσης της σχετικής λίστας από κάθε συμβαλλόμενο μέρος . Η κατάθεση γίνεται στην αρμόδια ΔΟΥ αυτού που καταθέτει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για παραδειγμα στο ΕΣΠΑ υπαρχει η υποχρεωση, δαπανες που αφορουν παροχη υπηρεσιας ή κτηριακα, ανεξαρτητως ποσου, να υπαρχει συμφωνητικο το οποιο να εχει κατατθει στη ΔΟΥ.

Ειναι ενα εκ των απαιτουμενων για να εγκριθει μια πληρωμη.

Αν κανεις πχ συμφωνητικο το Γεναρη και θες να κανεις αιτημα για πληρωμη (λογω ΕΣΠΑ), θα περιμενεις μεχρι τον Απριλιο για να το καταθεσεις στη ΔΟΥ??

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

Αν είναι στα συμφωνητικά που πάνε με το τρίμηνο η απάντηση είναι ΝΑΙ , θα κατατεθεί άμα τη λήξει του τριμήνου . Η απαίτηση απο το ΕΣΠΑ είναι παράλογη και την εχουν βάλει προκειμένου να καθυστερούν πληρωμές . Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να την εχουν βάλει ΑΣΧΕΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ , αλλά θεωρώ πιθανότερο την πρώτη εκδοχή.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Οι απαιτησεις του ΕΣΠΑ, δεν ταυτιζονται παντα με τις φορολογικες υποχρεωσεις.

 

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω, γιατι δεν μπορω ΑΥΡΙΟ να καταθεσω ενα συμφωνητικο που υπεγραψα σημερα.

Για πολλους λογους και κυριως για να ειναι εξασφαλισμενος ως προς τους ορους που υπεγραψαν και τα δυο μελη.

 

Μην σχολιασω οτι η λιστα κανονικα επρεπε να συνοδευεται και απο ενα αντιγραφο για καθε συμφωνητικο.

 

Οπως το ειδα εγω, μπορω να γραψω οτιδηποτε στη λιστα.

πχ Στο Σωτηρη θα παρεχω υπηρεσιες εναντι 20.000Ε.

Link to comment
Share on other sites

Για 1η μου φορά (μετά απο 20 τόισα χρόνια) πήγα και γω σήμερα στην εφορία να καταθέσω τα συμφωνητικά (όλα ΠΕΑ) του 1ου 3μήνου '14.

 

Μπροστά μου ήταν μια κοπέλλα που εκετελούσε χρέη για διακπεραίωση λογιστικού γραφείου με συμφωνητικά του 1ου 3μήνου '14 και κάτι ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ (μάλλον του '13) και η υπάλληλος της είπε οτι για τα εκπρόθεσμα θα πληρώσει 80Ε πρόστιμο....

 

Αν λάβω αυτό σαν δεδομένο...τότε για όλα τα προηγούμενα που δεν έχω καταθέσει ΠΟΤΕ, θα πρέπει να πληρώσω κανά 1500-2000Ε..... :confused: :confused: :confused:

 

Βοήθεια μου οι Αγ. Ανάργυροι...που λένε και στο χωριό μου !!!!!!

 

Είπαμε να εφαρμόσουμε ηλεκτρονική εφορία (και συμφωνώ απόλυτα)... αλλά αυτοί το έχουν γ@@@@σει !!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Οι απαιτησεις του ΕΣΠΑ, δεν ταυτιζονται παντα με τις φορολογικες υποχρεωσεις.

 

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω, γιατι δεν μπορω ΑΥΡΙΟ να καταθεσω ενα συμφωνητικο που υπεγραψα σημερα.

Για πολλους λογους και κυριως για να ειναι εξασφαλισμενος ως προς τους ορους που υπεγραψαν και τα δυο μελη.

 

Μην σχολιασω οτι η λιστα κανονικα επρεπε να συνοδευεται και απο ενα αντιγραφο για καθε συμφωνητικο.

 

Οπως το ειδα εγω, μπορω να γραψω οτιδηποτε στη λιστα.

πχ Στο Σωτηρη θα παρεχω υπηρεσιες εναντι 20.000Ε.

  Aν είναι να καταθέτουμε το συμφωνητικό , τότε τι νόημα έχει η κατάσταση των συμφωνητικών ? Δε μπορεί να γ΄ράψεις ότι θέλεις , αλλά μόνο τα στοιχεία που απαιτεί η κατάσταση και σε τελική ανάλυση είσαι υπέυθυνος γιαυτά που γράφεις και γιαυτά θα ελεχθείς . Με την ίδια λογική μπορείς να καταθέσεις συμφωνητικό με πλαστές υπογραφές . Το ίδιο είναι. 

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν είχα πάει κανένα πέρυσι( κάτι μόνο από ΠΕΑ  ήταν).

Φέτος το πρώτο τρίμηνο είχα 3 από ΠΕΑ.

1.Πρέπει να πάω λίστα?

2. σε ποιό τμήμα?

3. αν πάω αύριο θα μου βάλουν πρόστιμο που είναι 23/4? ή μπορεί και όχι?

4. το πρόστιμο πληρώνεται επιτόπου ή μπαίνει στο ΑΦΜ και βγαίνει ταυτοτητα πληρωμής για τράπεζα?

5. πάντως και για τα 3 έχω καταθέσει ΦΕΜ. Αυτο δεν είναι γνωστοποίηση?

   μάλιστα τα 2 είναι στην νόμιμη, λόγω ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, άρα δεν απαιτούνταν συμφωνητικό. Μόνο ένα ΠΕΑ είναι λιγότερο. Δεν υπάρχει κάποιο όριο? είναι μόνο 55+ΦΠΑ.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.