Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

χμμ, όπως το γράφει ο ΝΟΚ έχεις δίκιο: "...με την προϋπόθεση ότι η οροφή του σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους."

απλά σε έντυπη άδεια του 2015 (πριν την έναρξη του ηλεκτρονικού συστήματος) ο ελεγκτής μηχανικός έτσι μου το είχε περάσει και από τότε το εφαρμόζω με αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 ώρες πριν, desptsouk said:

(....) Η δική μου ερώτηση είναι όταν έχω γωνιακό οικόπεδο με υψομετρική διαφορά των όψεων 90εκ περίπου, από ποια στάθμη εδάφους μετράω την υπέρβαση; Η λογική μου λέει από την πιο χαμηλή, αλλά δεν είμαι και σίγουρη...

Επειδή στο αρχικό σου ερώτημα, αναφέρεις "υπέρβαση", αυτό έχει να κάνει με έλεγχο αυθαιρεσιών ή μελέτη για έκδοση νέας Ο.Α; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, σε μεταλλικό κτίριο (βιομηχανία) πιο πιστέυετε είναι το ορθό για την μέτρηση ύψους κτιρίου και στέγης σύμφωνα με το συνημμένο σχέδιο? Το υποστύλωμα έχει ύψος 6μ απο το φυσικό έδαφος αλλα το ζευκτό τοποθετείται εσωτερικά του στύλου απο το 5,70 εως το 6,00 και πάνω απο αυτό είναι οι τεγίδες και το πάνελ. Εχω υπολογισει ύψος κτιρίου 6,00μ + 1,75μ στέγη αλλά η υπηρεσία πιστέυει πως πρέπει να υπολογίσω ύψος κτιρίου 5,70μ και ύψος στέγης 2,05μ.  Οι όροι δόμησης αναφέρουν ύψος κτιρίου 7.00μ και υποχρεωτική στέγη ύψους 1,50μ. Επειδή η στέγη είναι υποχρεωτική και δεν προσμετράται στον συνολικό όγκο υπάρχει πρόβλημα στον υπολογισμό όγκου στο διάγραμμα δόμησης. Αν υποθέσουμε οτι βάζω ύψος κτιρίου 6.00μ τότε ο όγκος είναι μεγαλύτερος απο το 5.75. Αυτό μπορεί να θεωρηθεί αυθαιρεσία σε μελλοντικό έλεγχο?? Η προέγκριση και άδεια έχει βγεί με 6.00+1.75

ΤΟΜΗ ΚΤΙΡΙΟ ΣΤΕΓΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

ούτε το ένα, ουτε το άλλο.

"Ύψος στέγης είναι η μεγαλύτερη κάθετη απόσταση από το χαμηλότερο από τα σημεία έδρασής της έως το ανώτατο σημείο της, στο οποίο δεν συμπεριλαμβάνεται η μόνωση και η επίστρωση-επικάλυψή της, και, αν δεν ορίζεται διαφορετικά, δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 2,00 μ. από το ανώτατο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής."

Αρα στην ουσία αφαιρεις το παχος της επικάλυψης, προσθέτεις το ύψος της δοκού έδρασης της (βλ.στατικά) και βρίσκεις το ύψος της στέγης σου. Τον ογκο δεν τον συμπεριλαμβάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλημέρα σας,

Να διευκρινίσω κάτι, ο υπολογισμός του μέγιστου επιτρεπόμενου όγκου νέου κτιρίου, προκύπτει από τη σχέση Σ.Ο Χ Εδομ.επιτρ. σωστά; Όχι, από τη σχέση Σ.Ο. Χ Εοικ; 

 

Επίσης, γίνεται κεντρικό (και μόνο) κλιμακοστάσιο διπλοκατοικίας να είναι ανοικτό και μη στεγασμένο; Ένα εξωτερικό, κεντρικό κλιμακοστάσιο; Σε αυτή την περίπτωση, μετράει στον όγκο κανονικά;

Ευχαριστώ

Edited by architect83
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Από ΝΟΚ:

Αρθρο 13 - Συντελεστής Όγκου (ΕΚΤ,ΟΙΚ)
1. Για τον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κατ’ όγκον εκμετάλλευσης του οικοπέδου σ.ο. εφαρμόζονται οι ακόλουθες σχέσεις:
α) (σ.ο.) = 5,00 x (σ.δ.),
όπου (σ.δ.) ο αντίστοιχος συντελεστής δόμησης του οικοπέδου κατά περίπτωση και αφορά κτίρια ανεξάρτητα από το ύψος τους
β) (σ.ο.) = 5,50 x (σ.δ.),
για κτίρια με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος μικρότερο ή ίσο των 8,50 μ. και ειδικά κτίρια

Δεν νομίζω ότι αναφέρεται κάπου στον ΝΟΚ ότι το κεντρικό κλιμακοστάσιο πρέπει να είναι στεγασμένο. Συνιστώ όμως να το ψάξεις και στον κτιριοδομικό. Στην περίπτωση που ΔΕΝ είναι στεγασμένο πάντως, δεν προσμετράει στην δόμηση άρα ούτε και στον όγκο:

2. Για τον υπολογισμό του πραγματοποιούμενου συντελεστή όγκου σ.ο. :
α) Προσμετρώνται :
− ο όγκος των χώρων που προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης (ο όγκος των χώρων του υπογείου που προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης υπολογίζεται από την οριστική στάθμη του εδάφους και άνω),
− ο όγκος των ανοικτών ημιυπαίθριων χώρων,
− ο όγκος των χώρων που ορίζονται στις περ. β΄ (υπέργειοι χ.σ. σε σταθμούς αυτοκινήτων), δ΄ (κοινόχρηστα κλιμακοστάσια), ε΄ (κλιμακοστάσια αυτοτελούς), ιδ΄ (πατάρια), ιε΄ (σοφίτες), κζ΄ (πρόβλεψη ανελκυστήρα ΑΜΕΑ), λ΄ (κλειστά πατάρια), λβ΄ (προσβάσεις εγκαταστάσεων) και λγ΄ (χώροι ψηλών κτιρίων) της παρ.6 του άρθρου 11,
− ο χώρος της στέγης μόνον όταν αυτή δεν είναι υποχρεωτική,
− ο χώρος υπογείου από την οριστική στάθμη εδάφους και άνω.
β) Δεν προσμετρώνται :
− όλες οι περιπτώσεις της παρ.6 του άρθρου 11 εκτός των περιπτώσεων β΄, δ΄, ε΄, ιδ΄, ιε΄, κζ΄, λ΄, λβ΄, λγ
΄.
− ο χώρος της στέγης (συμπεριλαμβανομένων των κατασκευών που βρίσκονται εντός αυτού όπως πατάρια, σοφίτες και μόνο για το τμήμα αυτών των κατασκευών που βρίσκονται εντός του ύψους της υποχρεωτικής στέγης) όταν αυτή είναι υποχρεωτική.

Το ανοικτό κλιμακοστάσιο ανήκει στην περίπτωση στ του άρθρου 11.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, desptsouk said:

Σωστά. Από ΝΟΚ:

Αρθρο 13 - Συντελεστής Όγκου (ΕΚΤ,ΟΙΚ)
1. Για τον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κατ’ όγκον εκμετάλλευσης του οικοπέδου σ.ο. εφαρμόζονται οι ακόλουθες σχέσεις:
α) (σ.ο.) = 5,00 x (σ.δ.),
όπου (σ.δ.) ο αντίστοιχος συντελεστής δόμησης του οικοπέδου κατά περίπτωση και αφορά κτίρια ανεξάρτητα από το ύψος τους
β) (σ.ο.) = 5,50 x (σ.δ.),
για κτίρια με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος μικρότερο ή ίσο των 8,50 μ. και ειδικά κτίρια

Δεν νομίζω ότι αναφέρεται κάπου στον ΝΟΚ ότι το κεντρικό κλιμακοστάσιο πρέπει να είναι στεγασμένο. Συνιστώ όμως να το ψάξεις και στον κτιριοδομικό. Στην περίπτωση που ΔΕΝ είναι στεγασμένο πάντως, δεν προσμετράει στην δόμηση άρα ούτε και στον όγκο:

2. Για τον υπολογισμό του πραγματοποιούμενου συντελεστή όγκου σ.ο. :
α) Προσμετρώνται :
− ο όγκος των χώρων που προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης (ο όγκος των χώρων του υπογείου που προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης υπολογίζεται από την οριστική στάθμη του εδάφους και άνω),
− ο όγκος των ανοικτών ημιυπαίθριων χώρων,
− ο όγκος των χώρων που ορίζονται στις περ. β΄ (υπέργειοι χ.σ. σε σταθμούς αυτοκινήτων), δ΄ (κοινόχρηστα κλιμακοστάσια), ε΄ (κλιμακοστάσια αυτοτελούς), ιδ΄ (πατάρια), ιε΄ (σοφίτες), κζ΄ (πρόβλεψη ανελκυστήρα ΑΜΕΑ), λ΄ (κλειστά πατάρια), λβ΄ (προσβάσεις εγκαταστάσεων) και λγ΄ (χώροι ψηλών κτιρίων) της παρ.6 του άρθρου 11,
− ο χώρος της στέγης μόνον όταν αυτή δεν είναι υποχρεωτική,
− ο χώρος υπογείου από την οριστική στάθμη εδάφους και άνω.
β) Δεν προσμετρώνται :
− όλες οι περιπτώσεις της παρ.6 του άρθρου 11 εκτός των περιπτώσεων β΄, δ΄, ε΄, ιδ΄, ιε΄, κζ΄, λ΄, λβ΄, λγ
΄.
− ο χώρος της στέγης (συμπεριλαμβανομένων των κατασκευών που βρίσκονται εντός αυτού όπως πατάρια, σοφίτες και μόνο για το τμήμα αυτών των κατασκευών που βρίσκονται εντός του ύψους της υποχρεωτικής στέγης) όταν αυτή είναι υποχρεωτική.

Το ανοικτό κλιμακοστάσιο ανήκει στην περίπτωση στ του άρθρου 11.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Να ρωτήσω κάτι ακόμη:

α)στο αρ΄. 11 παρ. 6στ: σχετικά με τα ανοικτά κλιμακοστάσια, όταν λέει να εξυπηρετεί στάθμη ορόφου ως 7,50μ.  απο διαμορφωμένο έδαφος, εννοεί πως σύνολο όλες οι στάθμες που θα εξυπηρετήσει αυτό το κλιμακοστάσιο πρέπει να έχουν συνολικό ύψος ως 7,50μ. απο το διαμορφωμένο έδαφος ή η κάθε στάθμη να είναι ως 7,50μ;

Δηλαδή, αν έχω να καλύψω από ισόγειο προς α' όροφο, και από α' όροφο προς β΄ όροφο θα πρέπει να είμαι μέσα στα 7,50μ. ύψος για να μη μετρήσει στη δόμηση; Αλλιώς, το από εκεί και πάνω μετράει;

Άρα στην περίπτωση ανοικτών κλιμακοστασίων, δεν έχω δόμηση και όγκο, μόνο κάλυψη.

β) σχετικά με τον ανελκυστήρα, είναι υποχρεωτικός σε νεά κτίρια (λόγω προσβασιμότητας); Σε επιφάνεια ως 1,60 χ 1,90 δεν μετράει και στη δόμηση; Πως ορίζεται ακριβώς  το 'οταν δεν υπάρχει απαίτηση'; 

 

Ευχαριστω και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.