Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στον Συντελεστή Δόμησης οι τακτοποιημένοι ημιυπαίθριοι


venezia

Recommended Posts

Δεν είναι "εύκολο" ν' αντιμετωπιστούν, είτε οι ρυθμισμένοι με 3843 χώροι, είτε με 4014 αντίστοιχοι, όπως ακριβώς φορολογικά αντιμετωπίζονται τα υπόλοιπα ακίνητα κι αυτό διότι, αυτοί είναι χώροι "ρυθμισμένοι" για 30 ή 40 χρόνια.

Αν γίνει κάτι τέτοιο θα ....πέσει με τη μια στο πρώτο δικαστήριο και θ' αποτελέσει "πρότυπη" δίκη!

Το ξέρουν αυτό και ....φυλάγονται!

Βεβαίως και θα φορολογηθούν με "άλλους" όμως συντελεστές!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι τα 30 και 40 χρόνια ΔΕΝ μπήκαν τυχαία στους δύο νόμους!

Έχει να κάνει με τη χρησικτισία και ήταν ένα τρικ να περάσει από το ΣΤΕ..άρα δεν είναι διόλου απίθανο να φορολογηθούν όλα σαν κύριοι χώροι είτε τώρα είτε όταν ολοκληρωθεί η ηλεκτρονική ταυτότητα των κτιρίων!!ΚΑι τότε (μαζί και με την αύξηση των αντικειμενικών) θα γίνει το ΠΑΡΤΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ πως το κράτος είναι Ο ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ διότι ο ν3843/10 στο άρθρο 6 λέει:

7. Οι χώροι που προβλέπονται στην παράγραφο 1 του άρθρου 5, οι οποίοι διατηρούνται, εξακολουθούν να μην προσμετρώνται στους ισχύοντες στην περιοχή του ακινήτου γενικούς και ειδικούς όρους και περιορισμούς δόμησης. Η διατήρηση της χρήσης των δηλούμενων χώρων δεν συνεπάγεται απαλλαγή αυτών από άλλες απαιτούμενες εγκρίσεις ή όρους που αφορούν τη λειτουργία της συγκεκριμένης χρήσης.

Στην Εγκ 5/10 λέει:

Παρ. 7. Οι ρυθμιζόμενοι χώροι δεν προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης και τους λοιπούς όρους δόμησης που ισχύουν στην περιοχή, με την προϋπόθεση να επιτρέπεται η νέα χρήση, ενώ δεν απαλλάσσονται από άλλες εγκρίσεις για την λειτουργία τους (πχ. πυρασφάλεια, WC ΑμεΑ κλπ για χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος ).

Στην Εγκ 6/10 λέει:

Η ρύθμιση της παραγράφου 7 του άρθρου 6 του ν. 3843/2010 κατισχύει ως νεότερη και ειδικότερη των σχετικώς οριζομένων στην παράγραφο 3 του άρθρου 23 του ν.1577/1985, αλλά μόνο για τους χώρους που θα υπαχθούν στη ρύθμιση του ν.3843/2010 και όχι για τους χώρους που έχουν τακτοποιηθεί με το ν. 3775/2009, εκτός εάν οι τελευταίοι δηλωθούν όπως προβλέπεται στον ν. 3843/2010.

Στην ΕΓΚ19/10 λέει:

1. Διευκρινίζεται, σε συνέχεια της παρ. 7 του άρθρου 6, του ν. 3843/2010, ότι όταν χώροι κτιρίου έχουν υπαχθεί στη ρύθμιση του ν. 3843/10 και μεταγενέστερα ζητείται έκδοση οικοδομικής άδειας για το συγκεκριμένο κτίριο, οι χώροι αυτοί σημειώνονται σε όλα τα προσκομιζόμενα σχέδια, συμπεριλαμβανομένων των τροποποιήσεων της εσωτερικής διαρρύθμισης, που καλύπτονται από την υπαγωγή στη ρύθμιση του ανωτέρω νόμου και περιλαμβάνονται στις απαιτούμενες μελέτες.
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Faethon συμφωνώ απόλυτα. Η παράθεσή σου ξεκαθαρίζει πλήρως το τοπίο. ΑΣΧΕΤΑ (μερικοί ξέφυγαν νομίζω απ' το θέμα) με το εάν είναι δίκαιο ή όχι να προσμετρηθούν τα τετραγωνικά στο Συντελεστή Δόμησης, όταν έγω ο ίδιος (το κράτος) σου επιβεβαιώνω με Νόμο και με εγκύκλιο επίσημα ότι δεν προσμετρώνται, είμαι παράνομος και αντισυνταγματικός (κοινώς απατεώνας), όταν εκ των υστέρων σου το αλλάζω (αφού σε έχω εκθέσει ανεπανόρθωτα εάν είσαι μηχανικός, σε έχω κοροϊδέψει εάν είσαι ιδιοκτήτης - έστω και αυθαιρετούντας, αυτό είναι άσχετο στο ζητούμενό μας - κλπ).

Δε λες και ξε-λές σε καμία συμφωνία ποτέ, αλλιώς είσαι αναξιόπιστος, τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για τους χώρους που ρυθμίστικαν με τον 4014/11. Εγώ ρωτάω για τους χώρους που ρυθμιστικαν με τον νομο του 10 για τους ημιυπαίθριους.

Ξέρει κανεις τι γινεται?

 

Όπως ισχύει γενικά, οι παρανομίες ενός εκ των συνιδιοκτητών σε διηρημένη ιδιοκτησία βαρύνουν το ποσοστό της συνιδιοκτησίας του και όχι τους άλλους συνιδιοκτήτες.

Δεν έχω πρόχειρα τώρα τα βιβλία του Ρωμαλιάδη όπου αναφέρεται συγκεκριμένα με νόμους και εγκυκλίους.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη βρε παιδια αλλα εχω μπερδευτει με το τι τελικα ισχυει περι χαρατσιων και τελων ακινητης περιουσιας.

κραταμε μονο οτι εχει τακτοποιηθει με το 3843, ξεχναμε το 4014, και οι χωροι θα φορολογηθουν ως βοηθητικοι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.