Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στον Συντελεστή Δόμησης οι τακτοποιημένοι ημιυπαίθριοι


venezia

Recommended Posts

Συνάδελφοι , τελικά αυτή η απόφαση του ΣΤΕ σχετικά με το ότι πρέπει <<στον Συντελεστή Δόμησης οι τακτοποιημένοι ημιυπαίθριοι>> που είναι ? υπάρχει κάτι επίσημο?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη βρε παιδια αλλα εχω μπερδευτει με το τι τελικα ισχυει περι χαρατσιων και τελων ακινητης περιουσιας.

κραταμε μονο οτι εχει τακτοποιηθει με το 3843, ξεχναμε το 4014, και οι χωροι θα φορολογηθουν ως βοηθητικοι;

 

Όχι.

Όσον αφορά τις φετινές δηλώσεις, υπάρχει οδηγία να προσμετράται στο Ε1 μόνο οι Η.Χ. που τακτοποιήθηκαν με τον 3843.

(αφήνουν δηλαδή απέξω τις αλλαγές χρήσης παταριών/υπογείων κλπ. του 3843 και όλο τον 4014)

 

Επειδή κάτι τέτοιο είναι αποσπασματικό και παράξενο (να διορθώνουμε μόνοι μας το Ε1 δίχως ενημέρωση Ε2 και Ε9) εμείς προτείνουμε στους

πελάτες μας να μην προχωρούν σε καμμία διόρθωση /δήλωση.

Θα δούμε για του χρόνου πως θα το κάνουμε μαζί με το 4014.

Υπάρχει σχετικό θέμα αν θέλεις να του ρίξεις μια ματιά εδώ:

http://www.michaniko...__fromsearch__1

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τακτοποίησα υπόγειο με 3843 σε κτίριο με υπόλοιπο δόμησης. Τώρα, ο πελάτης θέλει να κάνει προσθήκη ορόφου και η πολεοδομία λέει "μετράνε μεν τα υπόγεια, αλλά ψάξτο και εσύ καλύτερα μήπως βρεις κάτι..."

Τελικά η απόφαση του ΣΤΕ είναι μόνο για ΗΧ ή ισχύει για υπόγεια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

....

Τελικά η απόφαση του ΣΤΕ είναι μόνο για ΗΧ ή ισχύει για υπόγεια κλπ?

Γιάννη, με βάση την πολεοδομική λογική αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι

Σε οποιαδήποτε προσθήκη ταχτοποιημένου χώρου, όπου η τακτοποίηση αλλάζει την χρήση, από χρήση που δεν μετρούσε στον Συντελεστή δόμησης σε χρήση που προσμετράει στον συντελεστή δόμησης, τότε στον έλεγχο υπάρχοντος θα προσμετρήσει και ο συντελεστής δόμησης που προέκυψε από την τακτοποίηση.

 

Αλλά αυτό εγώ το ΝΟΜΙΖΩ, τι κατάλαβε το ΣΤΕ δεν το έχω δει αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Τελικά η απόφαση του ΣτΕ ισχύει ή ισχύει ο νόμος; Στην πολεοδομία της περιοχής μου μου λένε ότι εμείς πάμε σύμφωνα με τον 3843/2012 και δεν το μετράμε στη δόμηση, αλλά εγώ φοβάμαι να το προχωρήσω καθώς εγώ έχω την ευθύνη.

Επίσης, αυτό που γράφει στην παρ. 2(α) άρθρο 23 του ΝΟΚ "Στην κάλυψη και στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου, που έχει πραγματοποιηθεί, προσμετρώνται τα υπάρχοντα κτίσματα, νομίμως υφιστάμενα ή όχι." έχει εφαρμογή σε αυτή την περίπτωση ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.