Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ για μισθωτούς κάτω των 630€


stratoz

Recommended Posts

Συγνώμη αλλά αν κάποιος παίρνει κάτω από 700 και βάζει και τις ειδφορές από την τσέπη του για πιο λόγο να δουλεύει? Αν τώρα και το αντικείμενο είναι άσχετο με αυτό του μηχανικού, είναι παράνοια...Καλύτερα διαγραφή και ΙΚΑ όπως και οι υπόλοιποι συνάδελφοι. Εκτός αν κάποιος επιθυμεί να δουλεύει για το ΤΣΜΕΔΕ. Αν είναι πιστιρικάς, οκ κάπου το καταλαβαίνω το χατζηλίκι, αλλά μεγαλύτερος θα πρέπει να κοιταχθεί...

Σου παίρνει κάποια χρόνια να καταλάβεις οτι τελικά δουλεύεις για το σύστημα. Άλλωστε μην ξεχνάς οτι μιλάμε μεν για δουλειές άσχετες, αλλά πάντα ελπίζουμε οτι κάτι θα βρεθεί σχετικό με το πτυχίο. Επίσης, επιστρέφεις την άδειά σου, κεκτημένο για το οποίο εξετάστηκες, άρα χάνεις ένα προσόν σου και κλείνεις μια πόρτα. Δεν είναι μικρή απόφαση. Ωστόσο, κάποτε ξυπνάς και αηδιάζεις. Έτσι κι εγώ μαζί με τους 1200 μηχανικούς που διαγράφηκαν μέχρι το 2013 και μαζί με τους 3000 που περιμένουν τη διαγραφή ενώ έχουν κάνει αίτηση....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη αλλά αν κάποιος παίρνει κάτω από 700 και βάζει και τις ειδφορές από την τσέπη του για πιο λόγο να δουλεύει? Αν τώρα και το αντικείμενο είναι άσχετο με αυτό του μηχανικού, είναι παράνοια...Καλύτερα διαγραφή και ΙΚΑ όπως και οι υπόλοιποι συνάδελφοι. Εκτός αν κάποιος επιθυμεί να δουλεύει για το ΤΣΜΕΔΕ. Αν είναι πιστιρικάς, οκ κάπου το καταλαβαίνω το χατζηλίκι, αλλά μεγαλύτερος θα πρέπει να κοιταχθεί...

 

Κάποιος μπορεί να δουλεύει ως μισθωτός (full time ή part time) με αμοιβή <700€ αλλά να έχει και άλλες δουλειές ως ελεύθερος επαγγελματίας. Σε αυτή την περίπτωση έχει εξασφαλισμένο ένα μέρος των εισφορών του από τη μισθωτή εργασία και υποχρεούται για το ελεύθερο επάγγελμα να καταβάλλει στο ΤΣΜΕΔΕ μόνο τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ με τα νέα(;) δεδομένα

http://www.tsmede.gr/?TabId=301&language=el-GR

ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ

Για τους παλαιούς ασφαλισμένους (ημερομηνία εγγραφής στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. μέχρι 31/12/1992) που απασχολούνται σε διάφορες υπηρεσίες και οι αποδοχές είναι μικρότερες από 693,35 €   πληρώνουν οι ίδιοι τις προσωπικές τους εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθεροι επαγγελματίες για όλους τους κλάδους ασφάλισης και ο εργοδότης αποδίδει εργοδοτικές εισφορές υπολογιζόμενες επί των συνολικών ακαθάριστων αποδοχών. Εάν η αμοιβή τους είναι πάνω από 693,35 € θεωρούνται  μισθωτοί και γίνεται  παρακράτηση  και απόδοση  προσωπικών και εργοδοτικών ασφαλιστικών  εισφορών .

 

 

Για τους νέους ασφαλισμένους (ημερομηνία εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ μετά την 1/1/1993) οι υπηρεσίες που τους απασχολούν ως ωρομίσθιους υποχρεούνται να καταβάλλουν προσωπικές και εργοδοτικές εισφορές επί των πάσης φύσεως ακαθαρίστων αποδοχών και χωρίς κατώτατο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

από το ποσό που οφείλουμε να πληρώσουμε στο ΤΣΜΕΔΕ αφερούνται εξ ολοκλήρου οι εισφορές εργαζόμενου και εργοδότη? πέραν του ποσού υπέρ του ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ με τα νέα( ;) δεδομένα

http://www.tsmede.gr/?TabId=301&language=el-GR

ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ

Για τους παλαιούς ασφαλισμένους (ημερομηνία εγγραφής στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. μέχρι 31/12/1992) που απασχολούνται σε διάφορες υπηρεσίες και οι αποδοχές είναι μικρότερες από 693,35 €   πληρώνουν οι ίδιοι τις προσωπικές τους εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθεροι επαγγελματίες για όλους τους κλάδους ασφάλισης και ο εργοδότης αποδίδει εργοδοτικές εισφορές υπολογιζόμενες επί των συνολικών ακαθάριστων αποδοχών. Εάν η αμοιβή τους είναι πάνω από 693,35 € θεωρούνται  μισθωτοί και γίνεται  παρακράτηση  και απόδοση  προσωπικών και εργοδοτικών ασφαλιστικών  εισφορών .

 

 

Για τους νέους ασφαλισμένους (ημερομηνία εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ μετά την 1/1/1993) οι υπηρεσίες που τους απασχολούν ως ωρομίσθιους υποχρεούνται να καταβάλλουν προσωπικές και εργοδοτικές εισφορές επί των πάσης φύσεως ακαθαρίστων αποδοχών και χωρίς κατώτατο όριο.

 

Και τι γινεται οταν ο εργοδοτης ΔΕΝ πληρωνει τις εισφορες? Περιπτωση νεου, ανω 5ετιας, κατω των 693 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συγνώμη αλλά αν κάποιος παίρνει κάτω από 700 και βάζει και τις ειδφορές από την τσέπη του για πιο λόγο να δουλεύει?

για να χει να πληρώσει τις εισφορές.. διαφορετικά θα πρέπει να τις βάλει από την τσέπη του..

 

 

Αν τώρα και το αντικείμενο είναι άσχετο με αυτό του μηχανικού, είναι παράνοια...Καλύτερα διαγραφή και ΙΚΑ όπως και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

πέραν του ότι το να διαγραφείς σημαίνει ότι αποκλείεις τον εαυτό σου από τη δουλειά του μηχανικού για την οποία κοπίασες τόσο, παύεις να έχεις ασφάλιση και να μετράς συντάξιμα χρόνια. στις part time δουλειές που αναφέρουν τα παιδιά πόσα ένσημα νομίζετε τους κολλάνε; μη ξεχνάτε κιόλας ότι και την ετεροαπασχόληση δε την έχεις σίγουρη επειδή τάχα είσαι μηχανικός και η δουλειά ζητάει προσόντα δημοτικού.. ειδικά στις part time δουλειές η απόλυση είναι σίγουρη μετά από μερικούς μήνες γιατί κακά τα ψέματα, η υποαπασχόληση ρίχνει τις επιδόσεις και αυτό δεν αρέσει καθόλου στον εργοδότη που κοιτάει μόνο νούμερα.. και μπορεί να κάνεις κανα τρίμηνο μέχρι να ξαναβρείς.. με αυτούς τους ρυθμούς δε θα πάρεις σύνταξη ποτέ..

 

επίσης το ζήτημα της κάλυψης εισφορών τσμέδε από κοινούς εργοδότες (μη τεχνικών εργασιών)κρύβει τον κίνδυνο να αποκλειστούν οι μηχανικοί με τσμέδε από την ετεροαπασχόληση. (και να χάσουν την ευκαιρία να βγάζουν τουλάχιστον τα λεφτά του τσμέδε!)

 

νομίζω πάντως πως δεν υπάρχει κάποια εμπλοκή του εργοδότη με το τσμέδε. ο εργοδότης σε ασφαλίζει στο ίκα, όπως και τους μη μηχανικούς και συ συνεχίζεις να πληρώνεις το τσμέδε σου, χωρίς να πεις σε κανέναν τίποτα. ειδικά ο εργοδότης, καλύτερα να μη ξέρει ότι είσαι μηχανικός διότι δε θα σε προσλάβει αν του μπει η παραμικρή υπόνοια ότι μπορεί να μπλέξει σε ασφαλιστικές περιπέτειες εξ αιτίας σου..

 

προτιμότερο θα ταν να γλιτώναμε το ίκα, παρά το τσμέδε.. διότι θα εισπράτταμε καθαρό όλο το ημερομίσθιο ή έστω θα 'μασταν πιο ανταγωνιστικοί.. να πιάσει κάπου και τόπο το μηχανιλίκι μας!

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα συναδελφοι, 

 Επειδη σημερα τραβηξα πολυ ταλαιπωρια και απανωτα εγκεφαλικα με την ανευθυνοτητα του ΤΣΜΕΔΕ θελω να σας αναφερω τα εξης:

απο τον απριλιο του 12 ειμαι μισθωτη κατω των 693 ευρω, και ως γνωστον πληρωνουμε τη διαφορα. το ΤΣΜΕΔΕ δεν είχε ετοιμο προγραμμα εκκαθαρισης τοσα χρονια, το οποιο εχει πλεον ξεκινησει . Οσοι συναδελφοι ειναι σε αυτο το καθεστως πρεπει να κανουν αιτησεις εκκαθαρισης για να βγει η διαφορα να την πληρωσουν.

 

Εμενα που λετε απο το '12 κιολας τους ενοχλώ να μου πουν πόσα είναι να πληρώσω τη διαφορά και μου λέγανε να περιμένω!! ότι "θα μου ερθει αλλο ειδοποιητηριο" και "οτι περιμενουμε το προγραμμα "και "μην ανησυχειτε θα ειναι άτοκα" και μπλα μπλα μπλα. Και ευτυχώς με ΔΙΚΗ μου πρωτοβουλια πηγα επιτοπου μια μερα, μετα ενα χρονο το 2013 δλδ και εκανα αιτησεις εκκαθαρισης/επιστροφης  με αριθμους πρωτοκολου κλπ.

 

και σήμερα (μετα απο 2,5 χρονια ) μετα απο αλλεπαλληλες πιεσεις μου κανουν εκκαθάριση για ολα αυτα τα χρόνια και μάλιστα  με ΤΟΚΟ!!!!!!!ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ??? το μεγαλειο τους δεν εχει έλεος. Φυσικά με επιχειρηματα και αριθμους πρωτοκολου που αποδεικνυαν οτι εχω 3 χρονια τωρα που προσπαθω να πληρωσω και με ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ δεν βγαζουν την εκκαθαριση, φυσικα και αφαιρέθηκαν οι τοκοι,

Απλα τα αναφερω για τους υπολοιπους που ενδεχομενως επαναπαυτηκαν στις βεβαιωσεις των υπαλληλων τηλεφωνικως. να πατε να κανετε αιτηση και μη δεχτητε κανενα τοκο . Δικη τους υπαιτητιοτητα που δεν ειχαν προγραμμα εκκαθαρισης τοσα χρονια οχι δικη μας. που τους παρακαλουσαμε κιολας με τα ψιχουλα που παιρνουμε. 

 

η επομενη κινηση μου μαλλον ειναι η ΔΙΑΓΡΑΦΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά όντως ισχύει και για τους νέους ασφαλισμένους και πλήρωσα κι εγώ ένα τρελό ποσό για 2μιση χρόνια μισθωτής εργασίας με μικρότερο μισθό από 693. Οι τύποι συνεχίζουν να έχουν ένα πλαφόν μισθού υπολογισμένο με το ΑΕΠ ΤΟΥ 2008. Τότε που ο ελάχιστος ήταν 751. Ελπίζω να διαλυθεί όσο πιο γρήγορα γίνεται αυτό το εκβιαστικό και σιχαμένο ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Για τους νέους ασφαλισμένους (ημερομηνία εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ μετά την 1/1/1993) οι υπηρεσίες που τους απασχολούν ως ωρομίσθιους υποχρεούνται να καταβάλλουν προσωπικές και εργοδοτικές εισφορές επί των πάσης φύσεως ακαθαρίστων αποδοχών και χωρίς κατώτατο όριο.

 

 

Δηλαδη μπορει καποιος να σε προσλαβει με μισθο ας πουμε 400 ευρω και δινοντας απλα το 20% για εισφορες να εισαι εσυ ασφαλιστικα καλυμμενος; Καντε το μου λιανα σας παρακαλω

Edited by devotee
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.