Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ολομέλεια ΣτΕ: «Επικίνδυνη η διαδικασία για την νομιμοποίηση των αυθαιρέτων»


ssouanis

Recommended Posts

Εννοείς την μέρα της κατασκευής ή να είχε γίνει ενημέρωση πριν βγει ο νόμος;

 

Το θέμα είναι πως όλα αλλοιώνονται μέσα στην φωτογραφία ακόμα και η ημερομηνία λήψης της....

 

εννοω οτι η πιστοποιηση θα γινονταν με ηλεκτονικο κλειδι....δλδ ασχετα ποτε τραβηξες την φωτογραφια οταν την ερχινες στο συστημα θα ειχες σαν ημερα βεβαιωσης την ημερα που την εριξες.....

 

φυσικα παντα υπαρχουν τροποι να βρεις ακρη....αλαλ αυτοι κανανε εναν νομο @@@@

 

εγω τα ξεπερασα ολα και θα ριχνω δηλωσεις για η/χ και υπογεια......για τα υπολοιπα βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Το ανέκδοτο της ...νομιμοποίησης αυθαιρέτων (δεν υπάρχει πουθενα στο γνωστό σύμπαν αυτό) έγινε για να μαζέψει πέντε φράγκα το κράτος (λέμε τώρα) και οι μηχανικοί.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ξεφτίλα από την διαδικασία αυτή. Δεν είναι απλά επικίνδυνη, αλλά είναι πέραν των ορίων της απατεωνίας (εκβιασμός).

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά ακόμα ψάχνεται να βρείτε κράτος , πάντα έτσι διαλυμένο ήταν αλλά τα βολεύαμε γιατί όλοι είχαμε αρκετές δουλείες και δεν δίναμε σημασία άλλωστε δεν μας αφορούσε κιόλας ο εαυτούλης μας να είναι καλά , τώρα όμως τα πράγματα άλλαξαν και κάθε καθυστέρηση η ολιγωρία από το κράτος κρίνει την επαγγελματική μας επιβίωση , τώρα πρέπει να αλλάξουμε και εμείς . και σήμερα δουλεύουμε λίγο με τα αυθαιρετουλια , αύριο δεν ξέρω τι θα γίνει .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τώρα ποιές είναι οι τελευταίες εξελίξεις; Έχω μπερδευτεί. Ισχύει ο 4042/12 με βάση τον οποίο αποδεικνύονταν η χρονολογία κατασκευής με ιδιωτικά έγγραφα και ΥΔ, ή ισχύει ο 4014/11 που η χρονολογία αποδεικνύεται μόνο με δημόσια έγγραφα ή α/φ;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ισχύει αυτό:

 

Συmπληρώσεις στον 4014/2011

(N4030/11 49§5) Η υπεύθυνη δήλωση συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης. Αν δεν υπάρχουν δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, που αποδεικνύουν το χρόνο ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης, αυτός μπορεί να αποδειχτεί και από ιδιωτικά έγγραφα βεβαίας χρονολογίας, κατά την έννοια του άρθρου 446 του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας, προ της 31.1.1983 (Ν4042/11 50§1) και εφόσον δεν υπάρχουν ούτε τέτοια έγγραφα και με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, η οποία πρέπει να συνοδεύεται από τεχνική έκθεση μηχανικού, η οποία υποστηρίζει το περιεχόμενο της υπεύθυνης δήλωσης.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, αν δεν ακολουθήσει κάποιος νόμος σε λίγο καιρό.....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ΔΕΝ ξέρω τι να κάνω για ένα αυθαίρετο τμήμα στο Δώμα στο οποίο δεν έχω βρει Αεροφωτογραφία....

 

Ά ρε ΣτΕ.......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ έχω ένα αυθαίρετο που έχει γίνει σε 3 φάσεις, κάθε μία με διαφορετικό συντελεστή. Το πρόβλημά μου είναι στην τελευταία προσθήκη που ΔΕΝ υπάρχουν αεροφωτογραφίες ώστε να αποδείξω ότι είναι εντός προθεσμιών του Ν. 4014/11. Τι να κάνω???? Η προθεσμία λήγει σε ένα μήνα σχεδόν και κάτι πρέπει να πω στους ανθρώπους! Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα ή έστω πού να απευθυνθώ για να πάρω μια υπεύθυνη απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.