Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Εγώ έχω κληρωθεί σε δυο και δεν ξέρω τι να κάνω... για αυτό θα τους καλέσω αύριο κι ότι πουν. Καλύτερα βέβαια να τους στείλω mail.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει και στο προηγούμενο Εξοικονομώ-Αυτονομώ και σε αυτό που "τρέχει" τώρα....

Εβαλα κανονικά τα επιπλέον m²  που προκύπτουν από την εξ. θερμομόνωση και ταυτόχρονα έκανα μία ΥΔ που εξηγεί αναλυτικά την εμβαδομέτρηση και προχώρησε μια χαρά....

Σε μία περίπτωση του Εξοικονομω Β-κύκλος που είχα πριν από 2 χρόνια και δεν είχα αλλάξει τα m² μου έστειλαν αρνητική απάντηση ζητώντας μου να εξηγήσω γιατί δεν έχουν αλλάξει τα συνολικά m².... Ευτυχώς που ήταν μόνο ένα τοίχος και με μία  μικρή "διαφοροποίηση¨ της μετρούμενης  εξωτερικής διάστασης κατά 3cm και κάνοντας στρογγυλοποίηση στο τελικό νούμερο έβγαλα το ίδιο αποτέλεσμα και πάλι ευτυχώς το δέχτηκαν....

Υ.Γ.

Μάλλον υπήρξαν επιεικείς.... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντική πληροφορία.

Επίσης, έχετε δει καμία διευκρίνιση σχετικά με τις θυρίδες; Θεωρούμε το απορροφητήρα της κουζίνας ως θυρίδα ή όχι; Μπερδεμένα τα λέει η ΤΟΤΕΕ. Μιλάει για τζάκια - συσκευές αερίου και δεν αναφέρει αυτό που υπάρχει σε κάθε σπίτι! 

Κάπου είχε γίνει αναφορά εδώ για κλαπέ αλλά εμπειρικά ξέρω ότι μόνο τα τελευταία χρόνια μπαίνουν κλαμπ στους απορροφητήρες. Με παλιές εγκαταστάσεις; 

Έχει ρωτήσει κανείς; 

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2018 at 7:29 ΜΜ, Rumpelstiltskin said:

Βάζεις τα κλιματιστικά συνάδελφε και τα υπόλοιπα τ.μ. τα βαζεις με θεωρητικό.

 

Εγώ μια άσχετη με αυτό ερώτηση κύριοι:

 

Διώροφη κατοικία με πλήρη εσωτερική επικοινωνία και εσωτερικές σκάλες αλλά 3 εξωτερικές εισόδους (δύο στο ισόγειο και μία στον όροφο με εξωτερική σκάλα) το βάζουμε χρήση "πολυκατοικία¨ή "μονοκατοικία"; Μιλάμε για μια ιδιοκτήσία και κλασικά, πάνω Υ/Δ κάτω σαλόνι κλπ κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Διώροφη κατοικία με πλήρη εσωτερική επικοινωνία και εσωτερικές σκάλες αλλά 3 εξωτερικές εισόδους (δύο στο ισόγειο και μία στον όροφο με εξωτερική σκάλα) το βάζουμε χρήση "πολυκατοικία¨ή "μονοκατοικία"; Μιλάμε για μια ιδιοκτήσία και κλασικά, πάνω Υ/Δ κάτω σαλόνι κλπ κλπ.

 

Κλασική περίπτωση Διώροφης μονοκατοικίας = μεζονέτα

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, το βάζεις σαν πυλωτή, στην περιγραφή γράφεις "Δάπεδο σε μθχ" προσανατολισμός=0, γωνία β=180 (επειδή βλέπει προς το υποκείμενο χώρο). Στο U επειδή λογικά μιλάμε για τμήμα κτηρίου, θα το βάλεις με U/2 και σκιάσεις=0.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2023 at 2:18 ΜΜ, dib said:

Αλήθεια είναι αυτό που λες συνάδελφε, το αναφέρει και σαν παράδειγμα η εγκλύκλιος του '19 του ΥΠΕΝ, μετά τις τροποποιήσεις του Ν. 4122/13, με νόμο του '16.

Για μένα είνα χαζό να αυξάνεται η επιφάνεια του κτηρίου επειδή μπαινει θερμοπρόσοψη, γατί το αρχικό περίγραμμα του κτηριου με τους εξωτ. τοίχους (αμόνωτο) δεν αλλάζει.

Απο την άλλη υπάρχει κάποιο άρθρο του ΝΟΚ, που λέει οτι δεν προσμετράται στο συν. δόμησης η εξωτ. επιφάνεια θερμομόνωσης, πάχους 15 ή 20 (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Όχι οτι εκει στο ΥΠΕΝ, δεν το έχουν κάνει όλα ...μνι καπέλο! 😡

 

Τέλος πάντων, είμαι προβληματισμένος σ' αυτό το θέμα τι θα κάνω, αν κληρωθώ για Β ΠΕΑ!

 

Αν η θερμομόνωση είναι εξωτερικά τότε η ωφέλιμη επιφάνεια αυξάνεται πχ κατά 3 τμ. Πρέπει να καταχωρηθεί η αυξημένη επιφάνεια γιατί έτσι θα γίνει σωστά ο πολλαπλασιασμός (ετήσια κατανάλωση) Χ ωφέλιμη επιφάνεια και η σύγκριση της επιτευχθείσας με την εκτιμώμενη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2023 at 10:23 ΜΜ, alej said:

Πολύ σημαντική πληροφορία.

Επίσης, έχετε δει καμία διευκρίνιση σχετικά με τις θυρίδες; Θεωρούμε το απορροφητήρα της κουζίνας ως θυρίδα ή όχι; Μπερδεμένα τα λέει η ΤΟΤΕΕ. Μιλάει για τζάκια - συσκευές αερίου και δεν αναφέρει αυτό που υπάρχει σε κάθε σπίτι! 

Κάπου είχε γίνει αναφορά εδώ για κλαπέ αλλά εμπειρικά ξέρω ότι μόνο τα τελευταία χρόνια μπαίνουν κλαμπ στους απορροφητήρες. Με παλιές εγκαταστάσεις; 

Έχει ρωτήσει κανείς; 

Από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

<<Καθορισμός θυρίδων αερισμού στο λογισμικό.

Ως θυρίδες αερισμού θεωρούνται τα ανοίγματα που λόγω της κατασκευής τους και της θέσης τους, συμμετέχουν στο συνεχή φυσικό αερισμό των χώρων.

Δεν θεωρούνται ως θυρίδες αερισμού οι απορροφητήρες στις κουζίνες και οι εξαερισμοί των λουτρών, καθώς εφαρμόζουν βεβιασμένη κυκλοφορία (μηχανικός αερισμός) και η χρήση τους είναι περιοδική.>>

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.