Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Εάν δεν είναι συνδεδεμένη ηλεκτρικά, εγώ δεν θα την δήλωνα.

 

Σε αντίθεση με τον tsx, εγω θα θεωρουσα οτι έχει σε χρηση και ηλεκτρική αντίσταση γιατί δεν θα καθήσω στο διαμέρισμα ή μονκατοικία (δεν ξέρω τι είναι) να δω οτι ΚΑΠΟΙΑ μέρα θα την συνδέσει στο δίτκυο

 

Και αυτό ΜΟΝΟ στη περίπτωση που βλέπω οτι υπάρχουν αναμονές ηλεκτρικών καλωδίων για σύνδεση στο δίκτυο, αν δεν βλέπω καλώδια (κουλουριασμενα) θα το έκανα όπως λέει ο tsx

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό βέβαια που θα έκανα εάν δεν ήταν ηλεκτρικά συνδεδεμένη, θα ήταν να του πώ δώσε τόσα για να στη συνδέσω και να έχεις πάντα ΖΝΧ :smile:

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

dib δεν το θεωρώ σωστό. Σκέψου πως πας σε μονοκατοικία και βρίσκεις λέβητα ο οποίος είναι εκτός δικτύου. Θα τον θεωρήσεις ότι συμμετέχει στο ΠΕΑ επειδή μπορεί κάποια μέρα να τον ενεργοποιήσει;

Αν κατά την επίσκεψή μας δεν υπάρχει σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτυο, τότε το ΠΕΑ κατά την επίσκεψή μας είναι χωρίς αντίσταση.

Αν το μελλοντικά το συνδέσει, το ΠΕΑ θα είναι με την αντίσταση.

Γιατί να ασχολούμαστε τόσο πολύ με ένα ΠΕΑ που απλά και μόνο παρουσιάζει την τρέχουσα ενεργειακή κατάταξη;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στην περίπτωση που υπάρχει θερμοσίφωνας τριπλής ενέργειας πώς τον περνάμε μέσα στο ΠΕΑ; Στο ΖΝΧ βάζουμε λέβητα και ηλεκτρική αντίσταση; Σα να έχουμε boiler δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή την περίπτωση, κι εφόσον πράγματι λειτουργεί ως τριπλής ενέργειας, θεωρείς ότι έχεις δύο συστήματα.

Τους χειμερινούς μήνες μπόϊλερ (πετρέλαιο, αέριο, κλπ) με κάλυψη 100%, και τους θερινούς ηλεκτρική αντίσταση με κάλυψη 100%

Δηλώνεις τα στοιχεία του η.σ., και το πρόγραμμα κάνει την επίλυση.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχουμε boiler, τί κάνουμε με το ΖΝΧ; Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξουμε αν ο λέβητας λειτουργεί και το καλοκαίρι; Μπορούμε να βασιστούμε στο τι λέει ο ιδιοκτήτης; Αν έχουμε περίπτωση φυσικού αερίου μου φαίνεται λογικό να θεωρήσουμε ότι λειτουργεί όλο το χρόνο με αέριο, αλλά αν λειτουργεί με πετρέλαιο θεωρώ ότι λείτουργει όπως περιγράφει ο tetris παραπάνω. Ποια η γνώμη σας;

Και μία υποερώτηση πέρα από τα ΠΕΑ. Στην πράξη ο ιδιοκτήτης έχει νόημα να λειτουργεί με πετρέλαιο μόνο για ΖΝΧ το λέβητα με προφανή πολύ μεγάλη υπερδιαστασιολόγηση, ή είναι καλύτερο να καλύπτει όσο νερό δεν του δίνει ο ήλιος με την αντίσταση.

Edited by kostas K
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

kostas K

Απ' ότι ξέρω (χωρίς να είμαι ειδικός), δεν είναι εύκολο να διαπιστώσες αν το boiler λειτουργεί και καλοκαίρι. Βασίζεσαι στο τι θα δηλώσει ο ιδιοκτήτης.

Αν η υποερώτησή σου αφορά μόνο στο καλοκαίρι, είναι προφανές ότι είναι προτιμότερο το πετρέλαιο λόγω διαφοράς κόστους του με το ηλ. ρεύμα.

Κι εδώ, δράττομαι της ευκαιρίας να εκφράσω το σκεπτικισμό μου ως προς το συνολικό (οικονομικό) όφελος απο τη χρήση Η.Σ..

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ είναι χαρακτηριστικό του κτηρίου, ανεξάρτητο των συνηθειών του συγκεκριμένου χρήστη, άρα δεν έχει νόημα τι θα σου πει ο ιδιοκτήτης. Φυσικά και δηλώνεις πετρέλαιο και το καλοκαίρι εφόσον διαθέτει μπόιλερ που μπορεί να δουλεύει ανεξάρτητα από το κύκλωμα των θερμαντικών σωμάτων. Δηλαδή αν σου πει ο ιδιοκτήτης ότι βαριέται να κατεβάζει τις τέντες και τις έχει πάντα ανεβασμένες, δε θα τις βάλεις στο σκιασμό, παρόλο που υπάρχουν;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα συστήματα παραγωγής ΖΝΧ τριπλής ενέργειας, το help του λογισμικού έχει την άποψη πως όταν ο λέβητας είναι κοινός για θέρμανση και παραγωγή ΖΝΧ, παίρνουμε υπόψη μας το λέβητα μόνο τους χειμερινούς μήνες, ενώ για τους θερινούς μόνο την ηλεκτρική αντίσταση.

Επίσης όσον αφορά στο πετρέλαιο θέρμανσης, θεωρητικά απαγορεύεται η χρήση του αποκλειστικά για παραγωγή ΖΝΧ. Μόνο κίνησης.

Και το καλοκαίρι δεν γίνονται διανομές πετρελαίου θέρμανσης.

Για το φ.α δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός, αλλά για να γράφουν στη βοήθεια του προγράμματος τα παραπάνω, κάτι θα ξέρουν. Μάλλον θεωρούν πως δεν συμφέρει να λειτουργεί ένας μεγάλης ισχύος λέβητας μόνο και μόνο για την παραγωγή ΖΝΧ, εφόσον υπάρχει ηλεκτρική αντίσταση. Αν δεν υπάρχει, τότε αναγκαστικά θα λειτουργεί και το καλοκαίρι (υποτίθεται μόνο με πετρέλαιο κίνησης) και με πολύ χαμηλό βαθμό απόδοσης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.