Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Την πρώτη θα την έπαιρνα θυρίδα εξαερισμού.

Τις απαιτήσεις του μηχανικού εξαερισμού αποκλείεται να τις καλύπτει, αλλά έστω ότι θέλαμε να το ελέγχξουμε, πώς θα μετρούσαμε την ποσότητα του αέρα (τα m3/h που εισάγει στο χώρος);

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν βρεις στοιχεία για το ανεμιστήρα (βλέπε συνημμένο 1)

με όργανα όπως αναφέρεται και στο υλικό για τους ενεργειακούς επιθεωρητές κλιματισμού.

ΨΚ2 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ σελ. 16 (βλέπε συνημμένο 2)

Αυτά είναι τα νομότυπα...

post-31791-0-39407100-1366103436_thumb.jpg

post-31791-0-37203400-1366103462_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ anastaciak810

Για το ΠΕΑ δουλεύεις με την υφιστάμενη κατάσταση και δεν σε απασχολεί καθόλου η νομιμότητα.

Για τυπικούς όμως λόγους, καταχωρίζεις στο σύστημα ό,τι νομιμοποιητικά στοιχεία έχεις (Ο.Α., ρυθμίσεις, τακτοποιήσεις κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Να κάνω άλλη μία ερώτηση θεωρητικού επιπέδου, γιατί είμαι ακόμα στη φάση των μαθημάτων και γενικά κάποια πράγματα μου προκαλούν κάποιες απορίες.. Εδώ σε αυτή τη φάση μου έχουν προκύψει 2...

 

1) Όταν θα έχω σχέδιο του σπιτιού ας πούμε που επιθεωρώ, όταν πάω να το δω πρέπει στην πράξη να μετρήσω και να επαληθεύσω τοίχο τοίχο και άνοιγμα με άνοιγμα (π.χ. διαστάσεις τοίχων, ανοίγματα, ποδιές κλπ) ότι βλέπω στο σχέδιο; Και δεν εννοώ προφανώς όταν υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά, όπως να μην υπάρχει κάποιο άνοιγμα, αυτό προφανώς θα το καταγράψω. Εννοώ όταν βλέπεις πως ότι υπάρχει στο σχέδιο υπάρχει και στην πράξη. Πρέπει να μετρήσω όλα τα δωμάτια και όλα τα ανοίγματα για να δω πχ ότι όλες οι διαστάσεις ταυτίζονται και είναι σωστά αποτυπωμένα; Εσείς τι κάνετε στην πράξη;

 

2) Ποσοστό πλαισίου πώς βγαίνει; Μετράτε διαστάσεις πλαισίου; Να υποθέσω πως είναι κάτι που με τον καιρό το μαθαίνεις εμπειρικά;

 

3) Όταν είσαι προ ΚΕΝΑΚ και έχεις μελέτη θερμομόνωσης από το υπό επιθεώρηση κτίριο, μας είπαν ότι πρέπει να επιβεβαιώσουμε ότι η μελέτη θερμομόνωσης ισχύει και στην πράξη. Πώς το κάνουμε αυτό; Μας είπαν ότι μπορούμε να το δούμε πχ στα συρόμενα κοιτώντας αν έχει μόνωση. Αλλά και να κοιτάξω πώς ξέρω ότι η μόνωση έχει το ίδιο πάχος με τη μόνωση που υπάρχει στη μελέτη θερμομόνωσης; Ή τι γίνεται αν το σπίτι δεν έχει συρόμενα; Γενικά μπορείτε να με βοήθησετε λίγο σε αυτήν την περίπτωση; Αυτό είναι που με προβληματίζει πιο πολύ από όλα..

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τυχόν απαντήσεις! Ξαναλέω ότι οι ερωτήσεις μου είναι καθαρά θεωρητικές οπότε συγνώμη αν κάποιες είναι χαζές...

 

υγ. Και κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα. Υπάρχει για μας τους αρχάριους καμία λίστα με τα πράγματα που πρέπει οπωσδήποτε να κοιτάμε/μετράμε/ρωτάμε τον ιδιοκτήτη μόλις πάμε να κάνουμε την επιθεώρηση. Για παράδειγμα κατόψεις, μελέτη θερμομόνωσης (αν υπάρχει), τοπογραφικό για να δεις γειτονικά κτίρια, φύλλο ελέγχου λέβητα, θερμοσίφωσας αν είναι ας πούμε απλός η επιλεκτικός, πλαίσια με θ.δ ή όχι, εμβαδό ολόκληρου του κτιρίου για την υπερδιαστασολόγηση. Υπάρχει κάποια λίστα με τα πράγματα που πρέπει να δούμε έτσι ώστε να μην χρειαστεί να ξαναγυρίσουμε δηλαδη;;;

Link to comment
Share on other sites

1) Αυτό είναι το νόημα του ΠΕΑ. Μικρές αποκλίσεις θα υπάρχουν οι οποίες μπορεί να προέκυψαν και κατά την κατασκευή αλλά το θέμα είναι να πας και να δεις οτι όσα θα εισάγεις μετά σαν δεδομένα αποτυπώνουν την πραγματικότητα.

Τώρα αν δεις και καμιά κατάσταση ολόιδια με τα σχέδια ε δεν νομίζω πως χρειάζεται να μετρήσεις και τα πάντα με τη μεζούρα... :shock: Η πρακτική είναι οτι μετράμε. Ότι λέει ο tetris περί υφιστάμενης κατάστασης. Καλό είναι όμως αν βρεις πχ ένα αυθαίρετο κτίσμα να τον ειδοποιήσεις πως θα το περάσεις αναγκαστικά στο ΠΕΑ αφού το βρήκες εκεί αλλά πρέπει να νομιμοποιήσει για να είναι εντάξει.

 

Πρακτικά έχω ξαναπεί πως είναι ΑΔΥΝΑΤΟΣ ο έλεγχος του xml σε κάποια πραγματα. Αν μου στείλεις το xml σου δεν θα ξέρω τι ύψος μέτρησες (εμβαδό έβαλες), δεν θα ξέρω πόσο είναι ο πρόβολος (από το συντελεστή δεν μπορώ να γυρίσω στη γωνία και μετά στις διαστάσεις) και ενδεχομένως να μην μπορώ να ξέρω και τα συνολικά τετραγωνικά (περιπτώσεις μπαζωμάτων που φαίνονται άλλα τόσα τετραγωνικά ΜΘΧ μέσα στο xml, περιπτώσεις παταριών κλπ). Κάνουμε οτι καλύτερο μπορούμε και εμείς όμως για να είμαστε τυπικοί.

 

2) Φτιάξε ένα εξελόφυλλο να στο βγάζει αμέσως όταν βάζεις τις διαστάσεις του παραθύρου και τα φύλλα του. (Κυκλοφορούν και στα downloads)

 

3) Εγώ αν δω μόνωση εσωτερικά στο συρόμενο και η Οικ. Αδ. είναι στην ισχύ του ΚΘΚ θεωρώ πως ισχύει η μελέτη ΚΘΚ αλλά μόνο για το δρομικό κομμάτι των τοίχων. Στο φέρων οργανισμό δεν ξέρω τι έχει κάνει και γενικά αρκετοί δεν έβαζαν μόνωση εκεί κατά την κατασκευή. Ρωτάω πάντα τον ιδιοκτήτη τι έχει κάνει. Αυτός ξέρει στάνταρ. Το είδε να χτίζεται και του στοίχισε και η μόνωση. Επίσης δεν έχει λόγο να σου πει και ψέμματα καθώς είτε Α είτε Δ το βγάλεις δεν "τον πονάει" στην τσέπη. Βέβαια ένας ενεργειακός επιθεωρητής αν πάει να νοικιάσει ένα σπίτι που θα είναι "Η" ενδεχομένως να πει κόψε κάτι στο νοίκι γιατί θα καίω μετά φουλ (λόγω Η). Όλος ο υπόλοιπος κόσμος δεν έχει "μυηθεί" δυστυχώς στο τι είναι το ΠΕΑ. Για την πλειοψηφία είναι απλά: "το χαρτί που πάει μαζί με το συμφωνητικό στην εφορία".

Τσεκάρεις και το "πληροφορίες από τον ιδιοκτήτη".

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε. Ειδικά αυτό που μου λες στο 3 μου φαίνεται αρκετά λογικό. Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.