Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Kαλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την περιπτωση εν. τζακιού σε ΠΕΑ.

 

 

 

Σε μονοκατοικια παλιά που κάνει εξοικονομω θα αντικατασταθουν κουφωματα, θα τοποθετηθει ηλιακος και ενεργειακο τζακι.

Οταν λοιπον έκανα το σεναριο αναβαθμισης συμφωνα με τα παραπανω, μου το ανεβασε απο Η σε Α!!!!!!!

Τι δεν εχει γινει σωστα? Προφανως κάτι με τα συστηματα, διοτι στα κουφώματα δεν νομιζω να εχω κανει καπου λάθος.

Να τονισω εδω πως το υπαρχον σπιτι (84,45 τμ) δεν έχει καθολου συστημα θερμανσης.

Τι θα περνάγατε στο υπαρχον σεναριο και τι στο αναβαθμισης???? (για να δω που εχω κανει λαθος)


Ας πουμε εγω στο υπαρχον εβαλα ως συστημα θερμανσης λεβητα πετρελαιου όπως αυτον του κτιριου αναφορας και στο αναβαθμισης έβαλα ως συστημα θερμανσης ΜΟΝΟ το εν. τζακι ως εξής:

 

"ανοικτή εστία καυσης" με καυσιμο "βιομάζα". Βαθμό απόδοσης τον ονομαστικό που δίνει ο κατασκευαστής .

Σαν δίκτυο διανομής "αεραγωγούς-εσωτερικοί η 20% σε εξωτερικούς"

 

Και μου το ανεβάζει από Η σε Α!!!

Που κάνω λάθος?


 

Link to comment
Share on other sites

Κάνω το 2ο ΠΕΑ για εξοικονόμηση κατ'οίκον.

 

Ερωτήσεις:

 

1) Πρέπει πάλι να μελετήσω ένα τουλάχιστον σενάριο εξοικονόμησης ενέργειας πέραν των υλοποιηθέντων;

2) Το κλιμακοστάσιο θεωρείται ΜΘΧ, άρα τα διαφανή - αδιαφανή στοιχεία σε επαφή με αυτό λαμβάνονται με U/2; Ο τοίχος του κλιμακοστασίου σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα λαμβάνεται υπ'οψιν;

3) Έχω ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 80lt και ηλιακό διπλής 200lt. Τους θεωρώ και τους 2 για ΖΝΧ με ποσοστό κάλυψης ανάλογα του όγκου καθενός;

4) Ελλείψει της μελέτης θερμομόνωσης (άδεια το 89) μπορώ να θεωρήσου τους μέγιστους συντελεστές θερμοπερατότητας κατά ΚΘΚ;

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

1) ναι

2) το κλιμακοστάσιο δεν το περιγράφεις περιγράφεις του τοίχους του σπιτιού με το κλιμακοστάσιο

3) ΟΧΙ (διάβασε την βοήθεια του ΤΕΕ κενακ)

4) Ναι αλλά για καλό και για κακό βάλε τον ιδιοκτήτη να σου κάνει μία υ.δ. ότι έχει χάσει την θερμομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

enveng

 

τρέξτω στο ΤΕΕ κενακ το xml σου και κοίτα πια κατανάλωση δεν σου υπολογίζει καθόλου (κάτι έχεις χάσει την θέρμανση το ζνχ κάτι πάντως)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

2όροφη οικοδομή. Το ισόγειο είναι παλιό κατάστημα, εδώ και χρόνια αποθήκη των διαμερισμάτων του 1ου ορόφου. Στον 1ο υπάρχουν 2 διαμερίσματα, αυτό για το οποίο κάνω το ΠΕΑ και άλλο ένα. Λοιπόν, 3 ερωτησούλες.

 

1) Η αποθήκη, ΜΘΧ, του ισογείου, δε μελετάται αλλά για το δάπεδο του διαμερίσματος παίρνω απλοποιητικά U/2 προς ΜΘΧ, σωστά;

2) Η οικοδομή είναι προ του 55. Το διαμέρισμα δεν έχει πλάκα οροφής. Έχει μόνο ξύλινο ταβάνι και από πάνω σκεπή. Ως θερμαινόμενο και συνολικό όγκο θα συμπεριλάβω και τον όγκο που δημιουργείται ανάμεσα σε ταβάνι κ σκεπή; Με τι ύψος; Με το μέσο ύφος της σκεπής + το εσωτερικό ύψος του διαμερίσματος; Η επιφάνεια του ταβανιού θα καταχωρηθεί ως αδιαφανής επιφάνεια; Γενικά πώς θα πρέπει να εξετάσω την οροφή του διαμερίσματος; 

3)Το διαμέρισμα (καθώς κ το διπλανό) θερμαίνεται και έχει ΖΝΧ τόσο από ενεργειακό τζάκι, όσο και από κεντρικό λέβητα πετρελαίου με ισχύ 75kW. Το ενεργειακό τζάκι είναι συνδεδεμένο με τα σώματα καλοριφέρ. Η ιδιοκτήτρια μου είπε ότι λειτουργεί το χειμώνα σχεδόν αποκλειστικά το ενεργ. τζάκι για θέρμανση και ΖΝΧ και συνήθως μόνο όταν χρειάζεται περισσότερο ΖΝΧ ανάβει και το λέβητα. Το ενεργ. τζάκι θεωρείται εφεδρικό ή μη εφεδρικό σύστημα; Ως τύπο παραγωγής θέρμανσης κ ΖΝΧ, θα βάλω κ το ενεργ. τζάκι κ τον λέβητα, όπου ο κάθε τύπος θα έχει ποσοστό κάλυψης ανάλογα με την αποδιδόμενη ισχύ του (4.1.2.8. - ΤΟΤΕΕ 1); Ξέρουμε περίπου τι ισχύ και τι απόδοση έχουν τα ενεργειακά τζάκια;

Link to comment
Share on other sites

enveng: 

Το ενεργειακό τζάκι δεν το περνάς σαν ανοικτή εστία καύσης, αλλά λέβητα βιομάζας.

 

Δεν κάνει ανοικτή κάυση, κλειστή και ελεγχόμενη κάνει..

 

Αλλά και πάλι δεν πρέπει να είναι αυτό το πρόβλημα και στο βγάζει Α. Κάτι έχει φύγει από την αντιγραφή του κτιρίου στο σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

την σόμπα πελλετ πώς τήν περνάς? Ανοικτή εστία καύσης νομίζω.

αλλο ο λέβητας βιομάζας στο υπόγειο και άλλο το ενεργειακό τζάκι που και αυτό το περνάνε ανοικτή εστία καύσης.

Link to comment
Share on other sites

@ enveng

Για πρόσεξε το β.α., (<1)

ένα τέτοιο "λάθος" είχε γίνει σε κάποια από τα πρώτα ΠΕΑ (β.α. =93, αντί 0,93) και ο εν. επιθ.  έφαγε "καμπάνα" 

 

@ γ.ταφ

1. Το ότι ο χώρος του ισογείου χρησιμοποιείται σαν αποθήκη, δεν σημαίνει ότι η χρήση του (βάσει άδειας) είναι αυτή. Συνεπώς το παίρνεις σαν θ.χ.

2. Επειδή το ξύλινο ταβάνι είναι "αεροδιαπερατό" θα το θεωρήσεις ως μη υπάρχον. Και με τη λογική αυτή θα υπολογίσεις όγκους

3. Η ισχύς των εν. τζακιών δίνεται από τον κατασκευαστή. Κατά τα λοιπά θα πας σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

enveng

 

τρέξτω στο ΤΕΕ κενακ το xml σου και κοίτα πια κατανάλωση δεν σου υπολογίζει καθόλου (κάτι έχεις χάσει την θέρμανση το ζνχ κάτι πάντως)

 

 

 

enveng: 

Το ενεργειακό τζάκι δεν το περνάς σαν ανοικτή εστία καύσης, αλλά λέβητα βιομάζας.

 

Δεν κάνει ανοικτή κάυση, κλειστή και ελεγχόμενη κάνει..

 

Αλλά και πάλι δεν πρέπει να είναι αυτό το πρόβλημα και στο βγάζει Α. Κάτι έχει φύγει από την αντιγραφή του κτιρίου στο σενάριο.

 

 

την σόμπα πελλετ πώς τήν περνάς? Ανοικτή εστία καύσης νομίζω.

αλλο ο λέβητας βιομάζας στο υπόγειο και άλλο το ενεργειακό τζάκι που και αυτό το περνάνε ανοικτή εστία καύσης.

 

 

@ enveng

Για πρόσεξε το β.α., (<1)

ένα τέτοιο "λάθος" είχε γίνει σε κάποια από τα πρώτα ΠΕΑ (β.α. =93, αντί 0,93) και ο εν. επιθ.  έφαγε "καμπάνα" 

 

@ γ.ταφ

1. Το ότι ο χώρος του ισογείου χρησιμοποιείται σαν αποθήκη, δεν σημαίνει ότι η χρήση του (βάσει άδειας) είναι αυτή. Συνεπώς το παίρνεις σαν θ.χ.

2. Επειδή το ξύλινο ταβάνι είναι "αεροδιαπερατό" θα το θεωρήσεις ως μη υπάρχον. Και με τη λογική αυτή θα υπολογίσεις όγκους

3. Η ισχύς των εν. τζακιών δίνεται από τον κατασκευαστή. Κατά τα λοιπά θα πας σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ

 

 

Kατ' αρχας, σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. 

Πολύ φοβάμαι όμως ότι δεν έχει γίνει κάποια απροσεξία γιατί το ξανατσέκαρα. Το μόνο που βρήκα είναι ότι είχα αφήσει βαθμό απόδοσης στο πεδίο τερματικες μονάδες 0 και λόγω αυτού μου έβγαζε στα συνολικά αποτελέσματα όταν το έτρεχα 0 στη θερμανση γι'αυτο και το έβγαζε Α!!! Όταν όμως το διόρθωσα και έβαλα τελικα τιμή στον βαθμο απόδοσης <1, τότε προέκυψε άλλο πρόβλα διότι μου το διατήρησε Η και όχι μόνο αυτό, στην ουσια μου ανέβασε και τις απαιτησεις για θέρμανση πιο πανω από το αρχικό σενάριο κάτι που μπορεί να είναι λογικό διότι στο αρχικο σενάριο έχω βάλει σύστημα θέρμανσης το θεωρητικο του Κτηριου Αναφοράς με ισχυ 0 KW και β.α 0.935 και στο σενάριο έχω βάλει το εν. τζακι με ισχύ 18kw του κατασκευαστή.

 

Αρα μήπως δεν πρέπει στο αρχικό σεναριο να βάλω 0 kw στο λεβητα πετρελαίου, αλλά 150kw?(δεν αλλάζει κάτι, το τσέκαρα)

 

Επισυμαίνω ότι το τζακι μου είναι με νερό που πηγαινει σε σωματα και οχι με αέρα.. Εσεις πως θα ενεργούσατε σε τέτοια περίπτωση;  Τι δεδομένα θα βάζατε σε κτίριο που δεν έχει σύστημα θερμνασης καθολου(στο αρχικο σεναριο) και θέλει να βάλει εν. τζακι με νερό (στο σενάριο αναβαθμισης);

 

 

@deathlok

Όπως είπα δεν είχα βαλει β.α στις τερματικές με αποτελεσμα να μην μου υπολογίζει καθόλου θερμανση. όταν έβαλα όμως β.α όχι μονο δεν μου το αναβαθμισε αλλά μου το έκανε χειρότερο από το αρχικό

 

@babis.lou

Βασικά οι περισσότεροι το περνάνε ανοιχτη εστία καυσης.. Είσαι σιγουρος ότι δεν είναι σωστο;  Επίσης, ήλενξα το αντεγραμένο σενάριο και έχουν περαστεί όλα κανονικά.

 

@tetris

Ότι απάντησα και στον deathlok

Edited by enveng
Link to comment
Share on other sites

enveng.

είναι απλό!. 1.Σβήσε το αντίγραφο κτιρίου.

2. τρέξε το xml (θα βγεί Η). 

3. κάνε αντίγραφο κτιρίου.Πείραζε ενα- ενα τίς παρεμβάσεις. Κάθε νέα αλλαγή που κάνεις θα το τρέχεις. Εκεί θα δείς που σου βγάζει λάθος. Πού είμαι σίγουρος δεν θα βγεί λάθος , και μάλιστα αφού έχεις κτ.αναφοράς στο κτίριο, δύσκολα θα το νικήσεις μόνο με ενεργειακό τζάκι!! Μπορεί παλι Η να είναι.

Υ.Γ μήπως έχεις βάλει τίποτα τρελά βοηθητικά στο σενάριο?? γιατί αυτό μπορεί να ανεβάσει πολλές κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.