Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Θέλει να συνδεθεί με ΔΕΗ, το σπίτι είναι έτοιμο. Οι μελέτες έχουν κατατεθεί και προβλέπονται κλιματιστικά split για θέρμανση και ψύξη απλά ο άνθρωπος δεν έχει λεφτά και θα τα βάλει αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να συνδεθεί με ΔΕΗ, το σπίτι είναι έτοιμο. Οι μελέτες έχουν κατατεθεί ....

 

Οι μελέτες σίγουρα έχουν κατατεθεί αλλοιώς δεν θα έπαιρναν την άδεια :smile: ... το θέμα είναι με τις υπ. δηλώσεις που είναι ψευδείς (τουλάχιστον απο τη μεριά του μηχανολόγου :smile: ) !

Τέλος πάντων ... βάζεις θεωρητικά συστήματα και ξεμπερδεύεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πλέον δεν απαιτούνται υπεύθυνες δηλώσεις των επιβλέποντων μηχανικών, αλλά η έκθεση του ελεγκτή δόμησης.

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@dib προχθες βγαλαμε μία άδεια με έναν πολιτικό μηχανικό και ελεγκτή δόμησης που συνεργάζομαι χρόνια. Συζητώντας για τον αν θα φτιάξει και την ψύξη ο πελάτης και τι θα γίνει με την ΥΔ επιβλεποντος μηχανικού, μου ανέφερε ότι πλέον δεν γίνεται αφού υπάρχει η έκθεση του ελεγκτή δόμησης. Δεν ξέρω κάτι άλλο προς το παρόν. Θα επιβεβαιώσω και θα επανέλθουμε.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλημέρα

 

καθώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ΠΕΑ καταστημάτων, είναι φυσιολογικό να μου βγει κατηγορία Ε κατάστημα προ 1979 με συστήματα θερμανσης/ψυξης a/c προ 15ετίας + θεωρητικό ? Μήπως έχει να κάνει με το μειωμένο ωράριο λειτουργίας σε σχέση με την κατοικία? Ή λόγω των χαμηλών U κάποιων όψεων λόγω γυψοσανίδας+υαλοβάμβακα? Γιατί κατά τα άλλα, φουλ της μονής τζαμαρίας..

 

ευχαριστώ για τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω παρατηρήσει με τα καταστήματα είναι ότι παίζει τρομερό ρόλο ο αερισμός και ο φωτισμός.. Δηλαδή με αποδοτικό φωτισμό και θεωρητικό σύστημα στον αερισμό βγαίνεις υψηλή κατηγορία και ας είναι αμόνωτο και χίλια δυο άλλα προβλήματα..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε χώρο που πρόκειται να μισθωθεί ως καφέ/μπαρ/αναψυκτήριο η χρήση 'καφενείο' είναι η σωστή;

 

Και κάτι ακόμα. Υπάρχει χώρος παταριού ο οποίος δεν είναι προσβάσιμος (έχουν ξηλώσει την σκάλα) αλλά μπορεί να μετρηθεί βάσει σχεδίων. Στην παρούσα φάση δεν γνωρίζουν αν θα προστεθεί μεταλλική κλίμακα για πρόσβαση στο πατάρι.

 

Άρα: α) αγνοώ τα τμ του χώρου και απλά προσθέτω το ύψος του παταριού στον όγκο ή β) προσμετρώ τα τμ του παταριού κανονικά στην θ. ζώνη;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.