Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Έχω εντελώς γυάλινη πόρτα προς ΜΘΧ (πλατύσκαλο οικοδομής). Πως υπολογίζω το U για τον εν λόγω κούφωμα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σε ΠΕΑ που κάνω σε κατοικία δεν μπορώ να βρω τα τεχνικά χαρακτηριστικα ενος ΑC επειδή είναι κρεμασμένο κατω από το παράθυρο και δεν έχω σκοπό να γίνω spiderman

Link to comment
Share on other sites

Σε ΠΕΑ που κάνω σε κατοικία δεν μπορώ να βρω τα τεχνικά χαρακτηριστικα ενος ΑC επειδή είναι κρεμασμένο κατω από το παράθυρο και δεν έχω σκοπό να γίνω spiderman

Τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις; ;

 

Στάλθηκε από το GT-I9500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και βλέπεις το κινητό καθώς θα φεύγει σφαίρα προς τα κάτω :mrgreen: ... Κανένα ζουμάρισμα από το πλάι από το παράθυρο, ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Έχω εντελώς γυάλινη πόρτα προς ΜΘΧ (πλατύσκαλο οικοδομής). Πως υπολογίζω το U για τον εν λόγω κούφωμα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χρόνια πολλά, Άκη. Εγώ θα το έπαιρνα 5,7/2=2,85 με την προϋπόθεση ότι δεν εξετάζεις τον ΜΘΧ, αλλιώς 5,7.

post-19781-0-24353400-1482831354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι Μάνο και χρόνια πολλά σε όλους! Για το μη προσβάσιμο a/c, αν δεν γίνεται με την καμία να δεις στοιχεία, και δεν έχει και ο χρήστης το manual, τι γίνεται; Το 10ετίας και 20ετίας μας καλύπτει ή όχι σε ενδεχόμενο έλεγχο;

Κι αν θέλει κάποιος ας ρίξει μια ματιά στα τελευταία μηνύματα στο θέμα <<Ισχύς δικτύου>> γιατί δεν είμαι σίγουρος κι εγώ για τον υπολογισμό της ισχύος και των EER και COP στα VRV, VRF.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, Πάνο. Προφανώς και μας καλύπτει η ΤΟΤΕΕ σε περίπτωση μη πρόσβασης στα στοιχεία του A/C.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, Άκη. Εγώ θα το έπαιρνα 5,7/2=2,85 με την προϋπόθεση ότι δεν εξετάζεις τον ΜΘΧ, αλλιώς 5,7.

 

Το 5.7 αντιστοιχεί σε υαλοπίνακα πάχους 5mm. Η πόρτα αν είναι γυάλινη θα είναι σίγουρα 10-12mm οπότε το U θα είναι  ελαφρώς μικρότερο 5.4 ίσως. Μπορεί να υπολογιστεί απο την σχεση 2.11 σελ 29 τοτεε 20701-2 για Αf=0

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.