Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Μονοκατοικία αφορά. Το δηλώνουμε σαν λέβητα με β.α. τον β.α. που δίνει ο κατασκευαστής χωρίς υπερδιαστασιολόγηση ή το δηλώνουμε σαν τοπική ηλεκτρική μονάδα με β.α. 1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω αν θα έλεγχα σε υπερδιαστασιολόγηση έναν ηλεκτρικό λέβητα. Αν υπάρχει δίκτυο διανομής τότε δεν θα πρέπει να δηλωθεί β.α. αυτού.

 

Τι β.α. δηλώνει ο κατασκευαστής του;

 

Αν είναι εύκολο μπορείς να στείλεις το manual του;

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Μου έτυχε περίπτωση διαμερίσματος που άλλαξε χρήση από κατάστημα, στο ισόγειο οικοδομής, κατασκευής 2000

Η μελέτη θερμομόνωσης εμφανώς δεν είχε εφαρμοστεί (δρομικοί περιμετρικοί τοίχοι) κι έτσι ο ιδιοκτήτης έκανε θερμοπρόσοψη περιμετρικά με DOW και γραφιτούχο φελιζόλ.

Τα πάχη ήταν 4εκ και 5εκ κατά τόπους.

Με ποιόν τρόπο θα υπολογίζατε τους συντελεστές θερμοπερατότητας για τους τοίχους?

Με δεδομένο ότι δε μπήκε πουθενά λιγότερο πάχος από 4εκ, θεωρώ ψηλό τον συντελεστή για ελλιπώς μονωμένα δομικά στοιχεία (0,95 και 1,00)

Από την άλλη ούτε τα λ έχω ούτε τα ακριβή πάχη των μονωτικών για να κάνω μόνος μου τους υπολογισμούς.

 

Θεωρώ ένας ανηγμένος συντελεστής ίσος με τα μέγιστα του ΚΘΚ (σε αμόνωτο δρομικό τοίχο η εφαρμογή 4εκ DOW με λ=0,035 W/mK δίνει περί το 0,70 W/m2K συντελεστή θερμοπερατότητας) για μπετά και τοίχους να είναι ικανοποιητικός.

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μονοκατοικία αφορά. Το δηλώνουμε σαν λέβητα με β.α. τον β.α. που δίνει ο κατασκευαστής χωρίς υπερδιαστασιολόγηση ή το δηλώνουμε σαν τοπική ηλεκτρική μονάδα με β.α. 1

χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω πως το αντιμετωπίζουμε όπως το θερμοσίφωνα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιο θέμα με το buildingcert.gr. Παλεύω από εχθές να μπω και μία με πετάει εκτός, μία μου λέει ότι δεν είμαι ταμειακά ενήμερος, μία μου βγάζει ένα μήνυμα στον browser nullinspection.jsp. Έχετε καμία ιδέα? Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

το έπαθα και εγώ. θέλει 2-3 φορές ανανέωση ο browser και μετά σε βγάζει εκεί που κανονικά θα σε έβγαζε. Σε μία επιθεώρηση έκανα περίπου 15 ανανεώσεις συνολικά για να ανεβάσω τα πάντα και να κάνω όλες τις επιλογές που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.