Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπερα.

Μου ετυχε μια ιδιαζουσα περιπτωση και θα ηθελα την αποψη σας.

Διαμερισμα στη Θεσσαλονικη εχει μπανιο με παταρι, στο οποιο ομως δεν εχει προσβαση ο ιδιοκτητης, μιας και ειναι ενιαιο με το παταρι του μπανιου του διπλα διαμερισματος.

Δηλαδη σκεφτειτε δυο κολλητα μπανια, ομορων διαμερισματων με κοινο παταρι το οποιο το εκμεταλλευεται αποκλειστικα ο ενας.

Εγω μελεταω το διαμερισμα χωρις το παταρι.

 

Πως θα το αντιμετωπιζατε? Θα θεωρουσατε μικροτερο υψος και αρα μικροτερο συνολικο ογκο στο διαμερισμα λογω του παταριου που δεν ανηκει σε εμας?

Η θα το αγνοουσατε και θα το λαμβανατε κανονικα υποψιν?

 

Σημειωτεον πως ανα πασα ωρα και στιγμη ανοιγει μια τρυπα στον τοιχο του μπανιου, πανω απο την πορτα και αποκτα προσβαση και στο παταρι ο ιδιος...

Link to comment
Share on other sites

Παρότι είμαι παοκτζής, θα σου απαντήσω

Αφού το πατάρι ανήκει σε άλλη οριζόντια, δεν θα το λάβεις υπόψιν

Κι ας ανοίξει όσες τρύπες θέλει ο δικός σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχοληθηκα, το ελαβα στη θερμαινομενη επιφανεια μου και τελος

 

Εχω κι αλλη περιπτωση συναδελφοι.

 

Περιπτωση διαμερισματος που εσπασε σε δυο, μια γκαρσονιερα και ενα στουντιο.

Υπαρχει λεβητακι φυσικου αεριου στο μπαλκονι της γκαρσονιερας που με δυο ηλεκτροβανες και δυο ωρομετρητες καλυπτει και τη γκαρσονιερα αλλα και το στουντιο.

 

Δεδομενου οτι αν ηταν επιτοιχος λεβητας που καλυπτει ενα διαμερισμα θα θεωρειτο τοπικο συστημα, με ο,τι αυτο συνεπαγεται, τωρα που καλυπτει δυο διαμερισματα αλλαζει η αντιμετωπιση του?

 

ΟΚ, ενδεχομενο υπερδιαστασιολογησης 1 θα δωσει καθοτι 24αρι σε ισχυ με την ελαχιστη Pgen να ειναι στα 20 kW (αν και δεν εχω το περιγραμμα του στουντιο παρα μονο την κατοψη της γκαρσονιερας που μελεταω) αλλα θα λαβω απωλειες δικτυου διανομης (και αρα αυτοματισμους Δ) η θα συνεχισω να το θεωρω τοπικο συστημα θερμανσης?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το που είναι τοποθετημένος ο επίτοιχος λέβητας και πως είναι η διάταξη των δύο χώρων ως προς τον λέβητα.

Επειδή υποθέτω οτι θα είναι τοποθετημένος στο μπαλκόνι του ενός απο τους 2 χώρους, συνεπώς στον ένα (χώρο) το σύστημα θα θεωρηθεί τοπικο και στο δεύτερο (χώρο αν θα είναι κάπως απομακρισμένος απο το λέβητα) θα θεωρηθεί ως ''κεντρικό'' με δίκτυο διανομής.

 

Όλα αυτά θεωρητικά ... στη πράξη εσυ ξέρεις !

Link to comment
Share on other sites

Ο λεβητας είναι τοποθετημένος στον οπίσθιο εξωστη της γκαρσονιέρας που μελεταω. Ο τοίχος στον οποίο εδραζεται είναι του κλιμακοστασιου πίσω, ο συλλέκτης ακριβώς από κάτω και οι σωληνωσεις μπαίνουν απευθείας στο διαμέρισμα που μελεταω, τρέχουν επιδαπεδια και μέσα από μένα διακλαδιζονται στο δίπλα στούντιο. Δεν τρέχουν καθόλου ούτε εξωτερικά ούτε καν σε ΜΘΧ.

 

Η δική μου.οπτική ήταν να το αντιμετώπισω ως τοπικό, τουλάχιστον για τη γκαρσονιέρα μου μελεταω δεδομένου και ότι δεν έχει καθόλου ΔΔ εκτός της ζώνης μου και απλά να επιμερισω τα βοηθητικά συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το περιέγραψες τώρα έτσι το αντιλαμβάνομαι σαν τοπικό σύστημα και κάνεις επιμερισμό στα βοηθητικά συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια μικρη διαφωνια μεταξυ εσου και του Panos Vicious στο αντιστοιχο Topic με τους επιτοιχους λεβητες που εξεθεσα αναλυτικοτερα και με παραθεσεις το θεμα.

Αν θελεις ριξε μια ματια κι εκει!

Ευχαριστω για το χρονο σου! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Κάνω ΠΕΑ για διαμέρισμα-γκαρσονιέρα που θερμαίνεται με κλιματιστικό μόνο. Τι βάζω στην καρτέλα της θέρμανσης;

τύπος: τοπική αερόψυκτη Α.Θ., πηγή: ηλεκτρισμός, ισχύς και COP: τα χαρακτηριστικά του κλιματιστικού

Για τα θερμικά φορτία και ποσοστά κάλυψης πώς το δουλεύω; Όπως για ψύξη αλλά με ποσοστό κάλυψης 1 αντί 0,5 της ψύξης; Υπολογίζω πόσο ποσοστό καλύπτει το υπάρχων σύστημα-κλιματιστικό και το υπόλοιπο μπαίνει ως θεωρητικό σύστημα; Ως θερμαινόμενη επιφάνεια δε μπαίνει η συνολική, αλλά αυτή που πραγματικά θερμαίνεται με το υπάρχον κλιματιστικό; 

Με λίγα λόγια δουλεύω όπως στην ψύξη, εκτιμώντας πόσα τετραγωνικά καλύπτει το κλιματιστικό με βάση τη θέση του και τα τεχνικά του χαρακτηριστικά;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.