Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα

Είμαι νέο μέλος και ενεργειακός επιθεωρητής που έχω καιρό να ασχοληθώ. Μου ζητήθηκε ΠΕΑ για βιομηχανικό κτήριο. Ξέρω ότι παλιά εξαιρούνταν.Έχει αλλάξει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

το διόρθωσα! είχα καταχωρήσει λάθος U. από Η πήγε Δ. 

Αποκλειεται!

Και σεναριο θερμομονωσης να εκανες, δε θα επαιρνε 3 κατηγοριες πανω

(Δ και του 1981 δε γινεται)

 

Αλλου ειναι το λαθος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Είμαι νέο μέλος και ενεργειακός επιθεωρητής που έχω καιρό να ασχοληθώ. Μου ζητήθηκε ΠΕΑ για βιομηχανικό κτήριο. Ξέρω ότι παλιά εξαιρούνταν.Έχει αλλάξει κάτι;

Τα βιομηχανικά εξαιρούνται, εκτός κι αν εντός αυτών υπάρχουν γραφεία, για τα οποία και μόνο θα εκδοθεί ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

topo_F_kel_cut1.jpg

Καλησπέρα

Έχω σε μία ιδιοκτησία 2 κτίρια. Το 2ο είναι το κέλυφος Γ, ανεξάρτητο πλήρως κτίριο κάνω δικό του ΠΕΑ.

Το 1ο κτίριο αποτελείται από τα κελύφη Α και Β, τα οποία τα ενώνει στεγασμένος ημιυπαίθριος χώρος. Για αυτό ισχύουν τα παρακάτω:

1) Είναι ενιαία κατοικία, στο Β είναι τρια υπνοδωμάτια με τα μπάνια τους και ένα άλλο δωμάτιο. Στο Α είναι κουζίνα-σαλόνι-τραπεζαρία και WC.

2) Ένας καυστήρας για όλο, δύο κλάδοι.

3) Το Α είναι το μεγαλύτερο μέρος παλιό πέτρινο με μεγάλο ύψος χώρου αμόνωτο, και μία προσθήκη στο πλάι, τούβλο με μόνωση. Το Β είναι όλο μονωμένο τούβλο. (Οι προσθήκες είναι του 1985-90)

 

Από τα παραπάνω προκύπτουν διάφορες απορίες και σκέψεις:

Αν κάνω δύο ΠΕΑ:

1) έχω ένα σύστημα θέρμανσης για δύο ΠΕΑ.... μοιράζω την ισχύ του για το θέμα της απόδοσης;

2) το ΖΝΧ το μοιράζω αυθαίρετα, πχ 70% για μπάνια, 30% για λοιπές χρήσεις;

 

Αν κάνω ένα ΠΕΑ - δύο θερμικές ζώνες:

1) βάζω χωρίς θερμομονωμένα κατακόρυφα στοιχεία και αυξάνω 10% το U-value στα μονωμένα;

2) βάζω μονωμένα κατακόρυφα στοιχεία και μειώνω 10% το U-value στα αμόνωτα;

3) το ύψος του χώρου στο Α είναι 4,5μ. και στο Β είναι 3μ.

    α) κάνω μέσο όρο για την απόδοση των καλοριφέρ; (μεγάλο ύψος χώρου στο ένα)

    β) ο καυστήρας είναι πιο κοντά στο Β. κάνω πάλι μέσο όρο απόδοσης δικτύου (για σωλήνες σε εξωτερικό χώρο);

    γ) τυπικό ύψος ορόφου να μοιράσω το 3 του ισογείου του Β με το 4,5 του μονόχωρου Α; (στατιστικό είναι έτσι κι αλλιώς)

 

Τείνω πιο πολύ στο ένα ΠΕΑ (για τα Α και Β), καθώς η χρήση είναι ενιαία. Σκέψεις;

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει σύσταση, και δεν θα μπορούσε, γιατί είναι όντως μία κατοικία. Το γεγονός ότι βγαίνεις σε εξωτερικό χώρο για να πας από το υπνοδωμάτιο στο σαλόνι, (όπως παλιά έβγαινες για να πας τουαλέτα), παρόλο που στον ΚΕΝΑΚ κάνουμε παραδοχή ότι δεν συμβαίνει, εδώ συμβαίνει. Κατ' αυτό, μια σειρά από αυτά που έχουν γραφτεί στον ΚΕΝΑΚ βασισμένα στην παραπάνω παραδοχή, εξ ορισμού αναγκαστικά τα αγνοώ, γιατί την περίπτωση δεν την καλύπτει πλήρως ο ΚΕΝΑΚ.

 

Το θέμα είναι κάνω 2 ΠΕΑ σε 1 ενιαία (κατά χρήση) κατοικία, με δύο διακριτά κελύφη και ενιαία Η/Μ ή κάνω ένα ΠΕΑ με δύο θερμαινόμενες ζώνες σε απόσταση μεταξύ τους;

Τις παραδοχές που θα κάνω για να καλύψω το κενό στον ΚΕΝΑΚ, θα τις υποβάλλω μαζί με τα σκαριφήματα, οπότε μετά, κεντρικά ας κάνουν ότι θέλουν. Το θέμα είναι να πλησιάσω στο πιο σωστό.

 

Ακόμη και για το κέλυφος Γ που θα κάνω ένα ΠΕΑ χώρια, είναι ενιαία ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω ένα ΠΕΑ - δύο θερμικές ζώνες:

1) βάζω χωρίς θερμομονωμένα κατακόρυφα στοιχεία και αυξάνω 10% το U-value στα μονωμένα; Σε κάθε ζώνη θα βάλεις στο κέλυφος (αδιαφανή - διαφανή) τα σοχεία που αποτελούν το κέλυφος. Στο κτήριο Α (αμόνωτο) παίρνεις τιμές απο τους πίνακες (χωρίς τσεκάρσμα στο κουτάκι) , στο Β (μονωμένο) τσεκάρεις το κουτάκι με τη θερμομόνωση κατακόρυφων στοιχείων

2) βάζω μονωμένα κατακόρυφα στοιχεία και μειώνω 10% το U-value στα αμόνωτα;

3) το ύψος του χώρου στο Α είναι 4,5μ. και στο Β είναι 3μ.

    α) κάνω μέσο όρο για την απόδοση των καλοριφέρ; (μεγάλο ύψος χώρου στο ένα) Σε κάθε ζώνη υπάρχει ο φάκελος Συστήματα, συνεπώς στη Ζώνη 1 για το Α κτήριο θα υπολογίσεις το ύψος 4,50 και το αντίστοιχο στη Ζώνη 2 για το Β.

    β) ο καυστήρας είναι πιο κοντά στο Β. κάνω πάλι μέσο όρο απόδοσης δικτύου (για σωλήνες σε εξωτερικό χώρο); Ισχύουν οτι έγραψα απο πάνω

    γ) τυπικό ύψος ορόφου να μοιράσω το 3 του ισογείου του Β με το 4,5 του μονόχωρου Α; (στατιστικό είναι έτσι κι αλλιώς)

 

Τείνω πιο πολύ στο ένα ΠΕΑ (για τα Α και Β), καθώς η χρήση είναι ενιαία. Σωστά 1 ΠΕΑ - 2 ΘΖ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Λεπτομέρεια ως προς την μόνωση στο κέλυφος Α:

Το παλιό πέτρινο τμήμα είναι αμόνωτο και λογικά και η στέγη του. Το δωμάτιο δίπλα σε αυτό (προσθήκη) έχει μονωμένους τοίχους. - είναι μονωμένοι ένα 30-35% των εξωτερικών τοίχων (μονόμπαντα). Αν αφήσω το κουτάκι για τα κατακόρυφα ξετσεκαρισμένο (αμόνωτα κατακόρυφα), ευνοώ το τμήμα των τοίχων που είναι μονωμένο. Θυμάμαι από αλλού ότι τσεκάροντας αυτό το κουτί, αυξάνεις το U-value περίπου 10%.

Να αυξήσω το U-value για αυτό το λόγο στα μονωμένα στοιχεία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.