Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα, το "κούφωμα" της φωτογραφίας πως θα το υπολογίζατε;

α. Ως διαφανές στοιχείο με gw=0 και U=7.00  (σε αυτή την περίπτωση υπολογίζουμε σκιάσεις από ορίζοντα, πρόβολο κλπ ή

β. Ως αδιαφανές στοιχείο πάλι με U=7.00 

 

Ευχαριστώ

 

 

post-2320-0-50815500-1476172660_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρα από τη σχέση 4.10, απαιτούμενη ισχύς θερμαντήρα Pn = Qd/5 = 6/5 = 1,2 Kw ??

 

Δεν είναι πολύ μικρή, δεδομένου ότι η τυπική ισχύς ενός ηλ.θερμαντήρα είναι 4Κw?

 

τι κάνω λάθος?

 

Σωστά τα υπολογίζεις δεν κάνεις λάθος, απλά η απαιτούμενη ισχύς θερμαντήρα που υπολογίζεις (1,2 KW) είναι μικρότερη απο την εγκτατεστημένη στον ηλ. θερμοσίφωνα (συνεπώς σε καλύπτουν τα 4 KW).

Στην ουσία δεν παίζει κανένα ρόλο είτε βάλεις 1,2 KW στο κουτάκι της θερμικής ισχύος είτε 10 KW.

Ρόλο παίζει μόνο ο β.α. του θερμαντικού μέσου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω dib

 

έκατσα να τα υπολογισω σε πεα κτιριου όπου δυο απο τα διαμερισματα ειχαν κοινο ηλιακό-ηλ.θερμαντηρα.

 

οποτε φιουυ, όλα καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ dib.

 

και εγώ προς τα εκεί έλεγα, αλλά σκέφτηκα εάν βάλω gw=0 τότε γιατί να υπολογίσω σκιάσεις από ορίζοντα κλπ, αφού αν δεν κάνω λάθως το gw πολλαπλασιάζεται με τους συντελεστές σκίασης, οπότε

το συνολικό αποτέλεσμα θα είναι 0.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

@pardamaskou

Ελπίζω κάποιο απο τα 2 διαμερισματα να μην έχει κάποια διάταξη που να στερεί την χρήση ζνχ απο το άλλο διαμέρισμα !

Το λέω γατί μου έχει τύχει και θεώρησα οτι το ένα (απο τα 2 διαμερίσματα) να έχει ζνχ μόνο απο ηλεκτρικό θερμαντήρα (στο πατάρι) και όχι απο τον ηλιακό.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

και εγώ προς τα εκεί έλεγα, αλλά σκέφτηκα εάν βάλω gw=0 τότε γιατί να υπολογίσω σκιάσεις από ορίζοντα κλπ, αφού αν δεν κάνω λάθως το gw πολλαπλασιάζεται με τους συντελεστές σκίασης, οπότε

το συνολικό αποτέλεσμα θα είναι 0.

 

Μην μπερδεύεσαι :smile: ... άλλο το gw (που είναι συντελεστής ηλιακού θερμικού κέρδους του κουφώματος) και άλλο οι σκιάσεις (απο ορίζοντα, πρόβολο. πλευρικά, τέντες, κλπ) που υφίσταται ενα διαφανές ή αδιαφανές στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! 

έκανα ένα πεα για ένα δώμα 15 τμ που ολοκληρώθηκε το 1981 στην Καλλιθέα, εκτεθειμένο, που δεν έχει συνδεθεί με την κ.θέρμανση και έβαλα στα πάντα το κτίριο αναφοράς. Μου βγάζει, από 52,8 στη θέρμανση, 333,7. Η ψύξη από 36,7 πάει 77,2 που είναι οκ φαντάζομαι. 

Το αποτέλεσμα της θέρμανσησ εμπειρικά είναι σωστό να έχει τέτοια απόκλιση?

         
Link to comment
Share on other sites

 Μου βγάζει, από 52,8 στη θέρμανση, 333,7. Η ψύξη από 36,7 πάει 77,2 που είναι οκ φαντάζομαι. 

Το αποτέλεσμα της θέρμανσησ εμπειρικά είναι σωστό να έχει τέτοια απόκλιση?

 

Για μένα κανονικά φαίνονται οι καταναλώσεις της θέρμανσης .... εκτός του ότι (φαντάζομαι) είναι τελίως αμόνωτο πρέπει να σκιάζεται αρκετά απο τον ορίζοντα ή απο πλευρικές σκιάζεις !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.