Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ο λόγος που ο θερμοσίφωνας δεν έχει απώλειες, είναι το πολύ μικρό μήκος δικτύου

Αντίθετα, το δίκτυο του μπόϊλερ έχει απώλειες, οι οποίες προσδιορίζονται στον πίνακα 4.16 ΤΟΤΕΕ 

Link to comment
Share on other sites

tetris, αν κατάλαβα καλά, έχει εσωτερικά τοποθετημένο στο διαμέρισμα, θερμαντήρα διπλής ενέργειας: από τον λέβητα μέσω ενός κλειστού κυκλώματος από τους συλλέκτες (σαν να ήταν άλλο ένα θερμαντικό σώμα), για τις ανάγκες της χειμερινής περιόδου και με ηλεκτρική αντίσταση για την κάλυψη των αναγκών της θερινής περιόδου.

Αν είναι έτσι, τότε ναι, και τα δύο συστήματα μοιράζονται το ίδιο δίκτυο διανομής, που θεωρείται "μικρό".

Το λέω, γιατί ο συνάδελφος ρώτησε:

Για ΠΕΑ σε διαμέρισμα πολυκατοικίας με κεντρικό λέβητα πετρελαίου και μπόιλερ ατομικό...

 

Link to comment
Share on other sites

όταν έχεις μόνο θερμοσίφωνα 

 β.α.=1,  απώλειες δικτύου = 0, πλευρικές απώλειες = 2% (όταν είναι σε εσωτερικό χώρο ... για έξω είναι 7%)

Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα το είδα 

  • ''Στις θερμικές απώλειες των συστημάτων αποθήκευσης λαμβάνονται υπόψη οι πλευρικές απώλειες από τον θερμαντήρα και οι αποδόσεις συναλλαγής (από εναλλάκτη ή ηλεκτρική αντίσταση) κατά περίπτωση'' 

Οι πλευρικές =2% για εσωτερικό. Άρα β.α. στο σύστημα αποθήκευσης όταν έχω μόνο θερμοσίφωνα σε εσωτερικό είναι 98%, ενώ όταν υπάρχει στην ιδιοκτησία μπόιλερ  + θερμοσίφωνας σαν Β. Απ., Βαθμός Απόδοσης Εισάγεται ο μέσος βαθμός απόδοσης? ο οποίος είναι 100-(5%+2%)=93% για μπόιλερ σε εσωτερικό χώρο [ή 100-(5%+7%)=88% για εξωτερικό χώρο] + 98% => (93%*7 + 98%*5)/12 =95,083% ??

 

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου καθώς το 5% και το 2% είναι επί της συνολικής θερμικής ενέργειας. Από πού τη λαμβάνει υπόψη το πρόγραμμα? από το β.α. στην παραγωγή?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σε μια μελέτη ΚΕΝΑΚ μια κατοικία διαθέτει στέγη με θερμομόνωση με ορατό σκελετό (χωρίς κάποια οροφή). Σε αυτή την περίπτωση υπολογίζω τα εμβαδά της κεκλιμένης στέγης και τα προσθέτω σαν οριζόντια δομικά στοιχεία με το αντίστοιχο U ή θέλει κάποια άλλη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Τα βάζεις μαζί με τα οριζόντια δομικά στοιχεία για να απλοποιήσεις τους πίνακες της μελέτης, αλλα θα πρέπει να λάβεις υπόψη την κλίση και τον προσανατολισμό για τον ηλιασμό τους. Επίσης οι θερμογέφυρες στην ακμή τους με τα κατακόρυφα δομικά στοιχεία, δεν είναι όπως φάινονται στις ΤΟΤΕΕ, που έχουν παραδείγματα μόνο για θερμογέφυρες σε κάθετα μεταξύ τους δομικά στοιχεία.

Αν δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα υπολογισμού τους, θα πρέπει κατ' εκτίμηση να τις αμβλύνεις λίγο.

https://i.imgsafe.org/8e2c19e024.jpg

Με βάση το παραπάνω θα χρησιμοποιούσα τις τιμές από τις θερμογέφυρες της ΤΟΤΕΕ επί ημ(α). Έχουν να κάνουν με την γεωμετρία της γωνίας των δομικών στοιχείων και αν δεν είναι ακριβές, θα πέσεις κοντά.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σε μια μελέτη ΚΕΝΑΚ μια κατοικία διαθέτει στέγη με θερμομόνωση με ορατό σκελετό (χωρίς κάποια οροφή). Σε αυτή την περίπτωση υπολογίζω τα εμβαδά της κεκλιμένης στέγης και τα προσθέτω σαν οριζόντια δομικά στοιχεία με το αντίστοιχο U ή θέλει κάποια άλλη διαδικασία;

 

Δες ΤΟΤΕΕ2 παρ.2.1.5 στο τέλος.

 

Τα βάζεις μαζί με τα οριζόντια δομικά στοιχεία για να απλοποιήσεις τους πίνακες της μελέτης, αλλα θα πρέπει να λάβεις υπόψη την κλίση και τον προσανατολισμό για τον ηλιασμό τους. Επίσης οι θερμογέφυρες στην ακμή τους με τα κατακόρυφα δομικά στοιχεία, δεν είναι όπως φάινονται στις ΤΟΤΕΕ, που έχουν παραδείγματα μόνο για θερμογέφυρες σε κάθετα μεταξύ τους δομικά στοιχεία.

Αν δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα υπολογισμού τους, θα πρέπει κατ' εκτίμηση να τις αμβλύνεις λίγο.

https://i.imgsafe.org/8e2c19e024.jpg

Με βάση το παραπάνω θα χρησιμοποιούσα τις τιμές από τις θερμογέφυρες της ΤΟΤΕΕ επί ημ(α). Έχουν να κάνουν με την γεωμετρία της γωνίας των δομικών στοιχείων και αν δεν είναι ακριβές, θα πέσεις κοντά.

 

Αυτό με το ημα το έχεις δει πουθενά ή είναι προσωπική σου εκτίμηση;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν έχω κάτι τέτοιο υπόψη μου, πέρα απ' αυτά που γράφει στην ΔΚ2, που υποθέτω πως βασίζονται στα EN ISO 10211:2007 και EN ISO 14683:2007 (2009 γράφει η ΤΟΤΕΕ, αλλά στο 2007 βρίσκω να σταματούν γκουγκλάροντας), όπου αν θέλαμε να υπολογίσουμε τον γραμμικό συντελεστή θερμοπερατότητας Ψ, θα έπρεπε να έχουμε πιο πριν υπολογίσει τις ροές θερμότητας, L1D και L2D και στη συνέχεια, να διαιρούσαμε την διαφορά τους με μια τιμή του μήκους l της ένωσης, ίση με 1m.

Κάπως έτσι δηλαδή: (L2D - L1D) / l = Ψ, σε [W/(m*K)], όπου παρεμπιπτόντως, τα L1D και L2D ,είναι σε μονάδες [W/K], δηλαδή συντελεστή μεταφοράς θερμότητας, και όχι "ροής θερμότητας" που είναι σε Watt.

 

Ή λίγο διαφορετικά: Ψ = (Φ/ΔT) – ((U1*L1) + (U2*L2)).

Το πρόβλημα είναι πως υπολογίζει κανείς τον όρο Φ, κατά την διεύθυνση της διχοτόμου της γωνίας της διατομής στη θέση της συμβολής. Και για τον οποίο όρο, έχω την απορία πως ονομάζεται στα πρότυπα, ή έστω πως θα μπορούσαμε να τον ονομάσουμε, καθώς εκφράζεται σε μονάδες [W/m]. <<Ανηγμένη ροή θερμότητας στο μήκος του επιπέδου του πάχους της διατομής>>;;;

Εκεί, σίγουρα θα παίζει ρόλο η γωνία συμβολής, αλλά δεν γνωρίζω τι και πως.

 

Κυκλοφορούν υπολογιστικά προγράμματα που κάνουν αυτή τη δουλεία, κι απ' την παρουσίαση ενός τέτοιου είναι η παρακάτω φωτό, αλλά ...ξυρίζουν.

post-22627-0-19164300-1477003523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ημα δεν το έχω δει κάπου. Το συνΑ δίνει την προβολή του ενός δομικού στοιχείου στο άλλο (το τμήμα αυτού που δίνει 0 γεωμετρική θερμογέφυρα). Το ημίτονο δίνει το κάθετο κομμάτι που δίνει την θερμογέφυρα. Επίσης στην ευθεία και το ημίτονο και η θερμογέφυρα είναι 0, ενώ όταν τα δομικά στοιχεία είναι κάθετα, το ημίτονο είναι 1 και η θερμογέφυρα ολόκληρη.

Εικασία κάνω καθώς και εγώ δεν έχω μπορέσει να βρω κάπου τρόπο υπολογισμού θερμογεφυρών στο χέρι. Και τα προγράμματα όντως ξεκινάνε από 500€ και πάνε μέχρι 3-4000€.

 

Οι παραπάνω ροές θερμότητας δεν είναι δεδομένες από κάπου.... έχω δει και εγώ παρόμοιους τύπους, όπου οι μεταβλητές είναι περισσότερες από αυτές που πρέπει για να λυθούν οι εξισώσεις.

 

ΥΓ τέτοια χρήση τριγωνομετρικών αριθμών έχω δει και σε άλλες περιπτώσεις, (άσχετες με το θέμα) και εκεί πάτησα τον συλλογισμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.