Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Το ξύλο και το κεραμίδι έχουν λ πιο κοντά στο τούβλο, παρά στο μπετό, οπότε κατ' αρχήν έχουμε γωνίες τούβλο με τούβλο από τους πίνακες.Θεωρώ όμως ότι πρέπει τουλάχιστον να έχεις ένα σεναζάκι πάνω από την τοιχοποιία σου. Μία θερμογέφυρα που σε καλύπτει αρκετά είναι η ΕΞΓ-9. Οι θερμογέφυρες δόματος προϋποθέτουν όλες το ένα δομικό στοιχείο να είναι από σκυρόδεμα, οπότε τις απορίπτεις όλες. Δεν βλέπω άλλη πιο κοντά στην περίπτωσή σου. Αν δεν έχεις σενάζ ΕΞΓ-6.

 

Με αυτήν ξεκινάς. Τώρα αν θα την βάλεις ως έχει σαν να ήταν 90° η ακμή σου ή θα κάνεις κάτι άλλο, την προηγούμενη συζήτηση την είδες. Αν είσαι κοντά στις 90°, βάλε την θερμογέφυρα ως έχει και άσε μια σημείωση ότι η γωνία είναι μικρότερη και η στέγη δεν είναι τούβλο, αλλά κάτι άλλο, με συγκεκριμένο U (σαν σχόλιο στην μελέτη). Αν είναι πολύ όρθια η στέγη εγώ προσωπικά θα την μείωνα την θερμογέφυρα, καθώς η μεταβολή στις ροές που αναφέρει και ο hkamp στην ακμή, λόγω της ακμής και η ανάγκη διόρθωσης τους, είναι αρκετά μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση ξύλινης στέγης με τοιχοποιοία με μόνωση εσωτερικά ποιον τύπο θα επιλέγατε;

Οι πινακες με τις θερμογεφυρες δεν εχουν να κανουν με τα υλικα, αλλα με τη γεωμετρια των υλικων

Οποτε Δ-10, ή 12 ή κατι παρεμφερες με την κατασταση σου

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και η λογική αυτό λέει, στην πραγματικότητα δεν είναι και πολύ ακριβές αν θεωρήσεις ότι οι ΕΣΓ-13 (ψ=0,30) και ΕΣΓ-14 (ψ=1,00) έχουν ακριβώς ίδια γεωμετρία και άλλα υλικά.

Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση στο Buildingcert για να γίνει ενεργειακός με το νέο καθεστώς (χωρίς εξετάσεις, σεμινάρια, κλπ);

Αν θυμάμαι η παλαιά κατάσταση ίσχυε μέχρι τις 10/10/16.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

9683a8288fbfc17435262363456d4b2a.jpg

 

Καλημέρα, μια ερώτηση. Πέτυχα ένα λέβητα που δεν έχει καθόλου ταμπέλα για να γνωρίζω την ισχύ του και στο φύλλο ελέγχου επίσης δεν αναγράφεται η ισχύς του. Στον καυστήρα υπάρχει αυτό το ταμπελάκι. Μπορώ να συμπεράνω κάτι από δω για την ισχύ του λέβητα;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, για πετρέλαιο θέρμανσης (Hu = 11,92 [kWh/kg]), η αποδιδόμενη ισχύς θα πρέπει να είναι: Pm = Pinput * ngm = (Q * Hu) * ngm = (9 [kg/h] * 11,92 [kWh/kg]) * ngm =  = 107,28 [kW] * ngm.

Link to comment
Share on other sites

 

Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση στο Buildingcert για να γίνει ενεργειακός με το νέο καθεστώς (χωρίς εξετάσεις, σεμινάρια, κλπ);
Αν θυμάμαι η παλαιά κατάσταση ίσχυε μέχρι τις 10/10/16.
Ευχαριστώ.

 

 

To ΦΕΚ ήταν 28.7.2016 και η μεταβατική περίοδος 3 μήνες (δηλ. 28.10.2016).

Οπότε από Δευτέρα αρχίζει η πλήρης εφαρμογή του νόμου.

 

Ως εκ θαύματος λοιπόν, σήμερα η ιστοσελίδα έχει αναρτήσει αυτό :

post-68089-0-98864100-1477584290_thumb.jpg

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Στο φύλλο γράφει παροχή καυσίμου ;

 

 

Οπότε, για πετρέλαιο θέρμανσης (Hu = 11,92 [kWh/kg]), η αποδιδόμενη ισχύς θα πρέπει να είναι: Pm = Pinput * ngm = (Q * Hu) * ngm = (9 [kg/h] * 11,92 [kWh/kg]) * ngm =  = 107,28 [kW] * ngm.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..Επομένως για ngm=0,89 όπως προκύπτει από το φύλλο ελέγχου να βάλω μια τιμή ισχύος λέβητα 95KW στο πρόγραμμα;

 

 

Να ρωτήσω και 4-5 απορίες από 3-4 επιθεωρήσεις που έχω κάνει τον τελευταίο καιρό και έχω αβεβαιότητα. Είναι πραγματάκια βασικά που σίγουρα έχουν ξανασυζητηθεί δεκάδες φορές, απλά επειδή είχα καιρό να τα συναντήσω θα ήθελα μία επιβεβαίωση.

 

1) Σε πολυκατοικία με κατοικίες ο λέβητας δε χρησιμοποιείται καθόλου εδώ και χρόνια. Τον περνάμε κανονικά ως σύστημα θέρμανσης με το σκεπτικό ότι μπορεί αυριο μεθαυριο να τον ξανανοίξουν άρα αυτή θα είναι η πραγματική κατάσταση του σπιτιού, έτσι δεν είναι;

 

2) Σε ένα σπίτι που έχω και λέβητα με καλοριφέρ και τοπικές αντλίες θερμοτητας, στη θέρμανση μόνο το λέβητα δε βάζω; Τα σπλιτάκια είναι για την ψύξη και το 100% καλύπτεται από το καλοριφέρ έτσι δεν πάει;

 

3) Υπήρχε κάποτε στο σάιτ ένα λινκ που σε παρέπεμπε σε ένα πινακάκι που σου έλεγε τα τόσα kbtu/h κλιματιστικό για πόσα τετραγωνικά αντιστοιχούν. Δηλαδή ότι το 12άρι ας πούμε κάνει για 25 τμ. Υπάρχε κάπου αυτό; Το θέλω για να υπολογίσω το βαθμό κάλυψης σε ένα γραφείο από κλιματιστικά και να βάλω το υπόλοιπο θεωρητικό.

 

4) Σε συνέχεια του προηγούμενου λοιπόν, αν έχω βρει ας πούμε 0.7 βαθμό κάλυψης για τις τοπικές αντλίες και 0.3 θεωρητικό (είναι τριτογενής άρα αθροισμα 1), μπερδεύομαι λίγο με το πόσο θα είναι οι απώλειες στο δίκτυο διανομής και ο βαθμός απόδοσης στα τερματικά. Υποτίθεται ότι για το δίκτυο διανομής για τα σπλιτάκια οι απώλειες είναι μηδενικές όπως λέει και κάτω από τον πίνακα 4.11 στην ΤΟΤΕΕ αλλά στις οδηγίες για το θεωρητικό σύστημα, μου λέει να πάρω 0.95 βαθμό απόδοσης (για τριτογενή τομέα μιλάω πάντα). Παίρνω το χειρότερο 0.95;

 

5) Αντίστοιχα ο βαθμός απόδοσης για τα τερματικά πρέπει να είναι 0.93 για το θεωρητικό (βάσει των οδηγιών) ενώ για τα κλιματιστικά θα είναι βάση της σχέσης 4.7 (στην παράγραφο 4.4.2) nem/frad*fim*fhydr, δηλαδή στην περίπτωση μου που έχω ένα κλιματιστικό σε εξωτερτικό τοίχο θα είναι 0.94/0,97 (το 0.97 λόγω διακοπτόμενης λειτουργίας) δηλαδή 0.969. Εγώ πρέπει να σταθμίσω το 0.93 και το 0.969 αντίστοιχα με 30% και 70% (οι τιμές που ανέφερα στο ερώτημα 4);;;

 

6) Γενική απορία που με προβληματίζει πολλές φορές. Σίγουρα έχει συζητηθεί και απαντηθεί δεκάδες φορές αλλά επίσης δε το θυμάμαι. Εξετάζω σπίτι/κατάστημα/γραφείο και από πάνω ή κάτω έχει χώρο που δεν κατοικείται γιατί είναι ξενοίκιαστο, αλλά προβέπεται για αυτό σύστημα θέρμανσης, το καλοριφέρ της πολυκατοικίας ας πούμε. Το αντιμετωπίζω ως θερμαινόμενο ή μη θερμαινόμενο χώρο το γειτονικό;

 

7) Αντίστοιχα με το 6 το γειτονικό διαμέρισμα κατοικείται (δεν είναι άδειο δηλαδή) αλλά ο ιδιοκτήτης δεν ανάβει το καλοριφέρ και ουσιαστικά επί της πράξης έχουμε επικοινωνία με σπίτι που έχει σύστημα θέρμανσης αλλά που ο χρήστης δεν ανάβει. Τι γίνεται εδώ; 

 

8 ) Και τέλος έχω μία κατοικία σε πρώτο όροφο και από κάτω κατάστημα νοικιασμένο, χωρίς μόνιμο σύστημα θέρμανσης, στο οποίο ο ενοικιαστής ζεσταίνεται ελάχιστες ώρες με θερμοπομπούς. Εδώ;

 

Ήθελα και κανα δύο πραγματάκια ακόμα αλλά δεν τα θυμάμαι αυτή τη στιγμή οπότε λογικά θα επιστρέψω με τις απορίες εκείνες. Αν κάποιος έχει διάθεση να μου επιβεβαιώσει λίγο αυτά που ρωτάω θα του ήμουν ευγνώμων. Συγνώμη αν κάποιες από τις απορίες είναι βλακώδεις αλλά τα έχω ξεχάσει κάποια πράγματα.

 

Ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά για τη μέρα!

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.