Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα. Οι δύο γκαρσονιέρες είναι ισόγειες, η μία δίπλα στην άλλη και ο λέβητας είναι από κάτω τους στο υπόγειο. Είναι πολύ μικρές η κάθε μία με δύο σώματα έκαστη. Κάθε ζεύγος στηλών της φωτογραφίας πάει σε κάθε γκαρσονιέρα και τροφοδοτεί τα δυό σώματα, δεν βλέπω τπτ άλλο από το δίκτυο πλην αυτών που φαίνονται στη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε δεν βλέπω να παίζει και κανένα ρόλο, έτσι που είναι το λεβητοστάσιο σε σχέση με τις καθαυτό κατοικίες. Δίπλα τους βρίσκεται, ε, δεν νομίζω να "σπάει" μετά το κάθε ζεύγος προσαγωγής-επιστροφής σε στήλες ή οριζόντιους κλάδους. Ένα κεντρικό ζεύγος στηλών για την κάθε γκαρσονιέρα έχει. Αυτό, μάλλον, θα είναι και ο μοναδικός και χειρότερος ποιοτικά κλάδος.

Κατά τα άλλα, ο διπλανός χώρος με τις πλαστικές κουρτίνες, για καραγιαπί μου φαίνεται, οπότε επαφή με εξωτερικό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είδα και γώ.

 

Αν τα δύο σώματα της κάθε γκαρσονιέρας συνδέονται σε σειρά, έχουμε μονοσωλήνιο.

 

Αν συνδέονται παράλληλα έχουμε δισωλήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Μονοσωλήνιο ή δισωλήνιο δεν παίζει ρόλο για την επιθεώρηση. Κάθε ιδιοκτησία έχει το δικό της δίκτυο διανομής και κρίνοντας από τις διατομές, από αυτό περνάει η μίση θερμική ισχύς του λέβητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο, ναι δεν παίζει ρόλο.

 

Αντιγράφω όμως -λίγο παραλλαγμένο- ένα δικό μου μήνυμα της 21ης Σεπτέμβρη 2017.

Θα έπαιζε, εάν π.χ. συνέτρεχαν λόγοι να θεωρηθούν περισσότερες τις  μιας θερμικές ζώνες, έστω δύο θ.ζ. Π.χ. κτήριο γραφείων με κάποιους χώρους με μεγάλα ηλιακά θερμικά κέρδη.

Και έστω ότι ως ιδιοκτησία είχε το δικό της δίκτυο διανομής, όπως εδώ.

Αν σε κάθε θ.ζ. δίνει ένας και μόνο κλάδος (ένας με την έννοια ότι ναι μεν μπορεί να διέρχονταν περισσότεροι του ενός κλάδοι, αλλά στην πρώτη π.χ. έδινε μόνο ένας εξ' αυτών, δηλαδή οι υπόλοιποι ήταν απλώς και μόνο διερχόμενοι*), τότε για την κάθε θ.ζ. θα έπρεπε να καταχωρήσουμε την θερμική ισχύ του διερχόμενου κλάδου.

Αν και από τις δύο θ.ζ. διέρχονταν ο ίδιος, ένας και μόνο, κλάδος του δ.δ. (π.χ. για το λεγόμενο "δισωλήνιο" σύστημα με έναν και μόνο κλάδο, οριζόντια διέλευση, και ο οποίος δίνει σε πέντε θερμαντικά σώματα εκ των οποίων τα τρία είναι στην μια θ.ζ. και τα άλλα δύο στην άλλη θ.ζ.), τότε θα καταχωρούσαμε και στις δύο θ.ζ. την ίδια θερμική ισχύ δικτύου και βαθμό απόδοσης. Αυτήν του συγκεκριμένου ενός κλάδου.

Αν και από τις δύο θ.ζ. διέρχονταν οι ίδιοι, περισσότεροι του ενός, κλάδοι, και όλοι έδιναν σε όλες, τότε θα καταχωρούσαμε και για τις δύο την ισχύ και τον β.α. εκείνου του κλάδου που βρίσκεται στην χειρότερη ποιοτικά κατάσταση. Ή αν π.χ. είχαμε τρεις θ.ζ. και από τις δύο πρώτες διέρχονταν τρεις κλάδοι, εκ των οποίων οι δύο έδιναν και στις δύο και ο τρίτος έδινε στην τρίτη θ.ζ., τότε για τις δύο πρώτες θα καταχωρούσαμε την ισχύ και τον β.α. εκείνου του κλάδου από τους δύο που δίνουν, που βρίσκεται στην χειρότερη ποιοτικά κατάσταση. Στην τρίτη θα καταχωρούσαμε κατευθείαν αυτήν του τρίτου (του μοναδικού που δίνει σε αυτήν).

 

Για το "μονοσωλήνιο" με ατομικό λέβητα, αλλά σε απομακρυσμένο σημείο, οπότε θεωρείται ως "κεντρικό σύστημα", και με σωλήνες DN15 ή DN16 και που ξεκινούν από το λεβητοστάσιο, είναι λίγο μπέρδεμα, καθώς θα πρέπει να βρεθεί η συνολική θερμική θεωρητική (όσο για την πραγματικά αποδιδόμενη,...άστο) ισχύ (Q60oC) του κάθε κυκλώματος, από τα εγκατεστημένα θερμαντικά σώματα. Θέλει ψάξιμο με βάση τις διαστάσεις τους αν είναι τύπου panel ή Runtal.

 

Καθώς καταλαβαίνεται μάλλον ρωτάω, για να δω αν τα έχω μπερδεμένα ή όχι στο μυαλό μου  :confused:.

 

* Αν οι διερχόμενοι είναι αμόνωτοι, θα συνεισφέρουν και αυτοί στην θέρμανση της θ.ζ. αλλά αυτό μάλλον δεν το λαμβάνει υπόψη η ΤΟΤΕΕ. Σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει τι ακριβώς παίζει με αυτό το καλοριφερ?  Βασικά έχω παλιά πολυκατοικία του 1980 με δισωλήνιο σύστημα (συστημα λεβητα- καυστήρα) και έχω αναλάβει να κάνω το ΠΕΑ ενός διαμερίσματος. Όλα τα καλοριφέρ λοιπόν έχουν αυτούς τους μηχανισμούς μέτρησης θερμίδων (?????) ή κάτι τέτοιο? Γνωρίιζετε τι είναι ακριβώς αυτά? Ειχα βάλει σαν fim=1για τον υπολογισμό του Β.Α. τερματικών μονάδων και κατηγορία αυτοματ. Δ, αλλάζει κάτι με αυτά?

 

ΥΓ

Προσπαθω να ανεβάσω μία φωτο αλλά δεν ανεβαίνει με τίποτα...τέλοσπαντων, έχουν όλα από μία μικρή συσκευή με οθόνη πάνω στις φετες του καλοριφερ

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συσκευή είναι θερμιδομετρητής και καταγράφει την ενέργεια που αποδίδει το κάθε σώμα. Συνήθως προσφερόταν πακέτο με θερμοστατικούς διακόπτες/κεφαλές στα σώματα, σαν σύστημα αυτονόμησης των παλιών κλασσικών δισωλήνιων. Και επίσης τις περισσότερες φορές είχαμε και προσθήκη αντιστάθμισης στο λεβητοστάσιο.

 

Αν συντρέχουν όλα τα παραπάνω, τότε διαιρούμε δια 0.97 τον β.α. των τερματικών μονάδων και έχουμε κατηγορία αυτοματισμών Β.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

1. Αν οι ιδιοκτητες ενος καταστηματος ειναι πανω απο ενας (1) μπορω να τους γραψω ΟΛΟΥΣ καπου στο συστημα για την εκδοση του ΠΕΑ;

2. Μπορουν να φαινονται ΟΛΟΙ, στην εκτυπωμενη πρωτη σελιδα του ΠΕΑ; Αν ναι πως γινεται αυτο; Αν οχι ποιος θα φανει;

3.Αν εχω 3 καταστηματα, τα οποια φαινονται ως ενα (ειναι ηδη ενωμενα), απο 3 διαφορετικους ιδιοκτητες...μπορω να βγαλω ΕΝΑ ΠΕΑ για ολα μαζι; ποιος ιδιοκτητης θα φανει; θα υπαρχει προβλημα στην δηλωση ενοικιασης στο taxisnet  (ή σε μεταβιβαση του ακινήτου;  )

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

να αυτό είναι! Τι ισχύει? και η άλλη φωτογραφία είναι από την συνδεσμολογία στον λέβητα...δεν ξέρω αν πρόκειται για αντιστάθμιση...

 

post-64919-0-28210100-1507042951_thumb.jpg

post-64919-0-13332000-1507043114_thumb.jpg

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.