Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαρτημένο τοπογραφικο. Πρέπει να αναφέρονται η μέθοδος εξάρτησης;


Recommended Posts

Δεν είναι δικό μου, είναι ακριβώς αυτό που υπάρχει ως υπόδειγμα στο site του ΥΠΕΚΑ, το link του οποίου αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος  dsworks

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ gps με rtk και δεν εξαρτώμαι από κάποιο τριγωνομετρικό. Στην περίπτωσή μου, στο 3 στο πινακιδάκι, τι πρέπει να γράψω?

- Η εξάρτηση από το Ε.Γ.Σ.Α '87  πραγματοποιήθηκε με χρήση Γεωδαιτικού  GNSS Δέκτη  "xxxx"  μοντέλο xxxx, με σειριακό αριθμό xxxxx  και ακρίβεια μέτρησης  Οριζοντιογραφικά xxxx mm + 1.0 ppm και Υψομετρικά: xxx mm + 1.0 ppm. Η αποτύπωση έγινε με τη μέθοδο της Κινηματικής Μέτρησης Πραγματικού Χρόνου (RTK) κάνοντας χρήση του Σταθμού Αναφοράς  xxxxxxx  του Δικτύου xxxxx της xxxxxxx,  με συντεταγμένες σταθμού αναφοράς( φ,λ )=  (xxxxxxx , xxxxxxxxxx ). Το μήκος του διανύσματος βάσης που επιλύθηκε είναι  xxxxxxxx Km.   Οι  παρατηρήσεις διεξήχθησαν κατά την xxxx Αυγούστου 2014 και στο χρονικό διάστημα από 15:00 έως 18:30.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι πάρα πολλά και δεν προκύπτει από πουθενά νομική υποχρέωση του μηχανικού να τα αναφέρει.

Κατά τη γνώμη μου, αρκεί  απλώς μια σύντομη αναφορά "του συστήματος και της μεθόδου που έγινε η εξάρτηση".

 

 

Υ.Γ.

Αν και πολλοί μπορούν να ισχυριστούν (κι όχι άδικα) ότι, τα μόνα "αποδεκτά συστήματα - μέθοδοι" από το ΥΠΕΚΑ είναι τα "τριγωνομετρικά ΓΥΣ" ή το HEPOS και ουδέν άλλο....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω:

"Η αποτύπωση είναι ενταγμένη στο κρατικό σύστημα αναφοράς ΕΓΣΑ ‘87 και η εξάρτηση έγινε μέσω του Ελληνικού Συστήματος Εντοπισμού HEPOS (τεχνική VRS) με χρήση GNSS δέκτη L1/L2 μάρκας Sokkia GSR2700ISX"

Για όσους έχουν όρεξη για διάβασμα επισυνάπτω κάποιες προδιαγραφές και οδηγίες ορθής χρήσης των συστημάτων GPS-GNSS σε Αμερική και Αγγλία.

BC Guidelines For RTK GPS Surveys.pdf

GPS Survey Specifications.pdf

GNSS_20080626_online.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και το υπόδειγμα τοπογραφικού του ΥΠΕΚΑ αναφέρει εξάρτηση από το τάδε τριγωνομετρικό (με τις συντεταγμένες του) ή HE.PO.S και ότι η εξάρτηση (και μέτρηση) έγινε με gps. 

Ο δε νόμος 4030 στο άρθρο 9 αναφέρει:

3. Το τοπογραφικό διάγραμμα, επιπλέον των όσων ορίζονται με τις ισχύουσες διατάξεις των προδιαγραφών, περιλαμβάνει: 
α. εξάρτηση των κορυφών της ιδιοκτησίας από το ισχύον κρατικό τριγωνομετρικό δίκτυο, 
β. περίγραμμα του προς οικοδόμηση έργου μονοσήμαντα ορισμένο με ορθογώνιες συντεταγμένες στο κρατικό σύστημα συντεταγμένων, 
γ. πλήρη φωτογραφική αποτύπωση, 
δ. υψομετρική αποτύπωση. 
Περισσότερα στοιχεία από τα παραπάνω αν ζητούνται συντελούν σε κατάχρηση διοίκησης και πρέπει να τεκμηριώνονται εγγράφως.
 

post-3447-0-82475300-1411543371_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφει παραπάνω ο Παύλος προκύπτει ότι πρέπει να αναγράφεται στο σχέδιο κάποια ..."μεθοδολογία εξάρτησης". Εκτός αυτού δεν επιτρέπει η ΓΥΣ να δημοσιοποιούνται οι τιμές των συν/νων των τριγωνομετρικών σημείων. Εγώ δεν γράφω τίποτα από αυτά και δεν μου έγινε καμιά παρατήρηση! Όταν ένα σχέδιο έχει κάναβο και λίστα με συντεταγμένες κορυφών οικοπέδου-γηπέδου είναι κομπλέ. Άντε να γράψει κάποιος ...το σύστημα αναφοράς ((μήπως ο ελεγκτής είναι με πλαστό (επίκαιρο ντεμέκ) πτυχίο και δεν μπορεί να ξεχωρίσει τα συστήματα αναφοράς δηλ. ΕΓΣΑ -μερκατορικό- ΗΑΤΤ κ.λ.π.). Αρκεί ο υπογράφων μηχανικός να μη θέλει να κάνει Μπαλαμούτι. Κανένας υπάλληλος δεν μπορεί να το βρει παρά μόνο ο τοπογράφος που θα μετρήσει (όμως πραγματικά) το διπλανό!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι υπαρκτό, το είχαμε πιάσει και παλαιότερα:

http://www.michanikos.gr/topic/36064-%CE%A4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CE%9D417813-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-metricanet-uranus-%CE%BA%CE%BB%CF%80/

 

Όλα είναι στον αέρα και είμαστε στην διάθεση του καθενός να ερμηνεύει το νόμο όπως θέλει.

 

Αν το διαβάζει ο anton_a, ας κάνουν κάτι και οι εταιρείες, σε συνεργασία με τον σύλλογο ή δεν ξέρω τι, να κατοχυρωθούν και αυτοί και εμείς.

 

 

Εγώ χρησιμοποιώ gps με rtk και δεν εξαρτώμαι από κάποιο τριγωνομετρικό.

 

RTK με κάποιο δίκτυο υποθέτω, π.χ. metricanet. Στην επίλυση θα φαίνεται και ένας τουλάχιστον κωδικός REF που είναι τα τριγωνομετρικά της εταιρείας.

 

Αλλά τα τριγωνομετρικά της κάθε εταιρείας, δεν είναι κρατικά. Ακόμα και αν έχουν πάρει πιστοποίηση. Τόμπολα.

 

Παραλλαγή: φτιάχνω τριγωνομετρικό στην ταράτσα του σπιτιού μου και το χρησιμοποιώ σαν βάση. Θα πρέπει να δίνω κάθε φορά 2 rinex;;;

 

Καλημέρα σε όλους!

Edited by dsworks
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.