Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι.. Θεωρεί κανείς την προεξοχή της στέγης σε μονοκατοικία ως οιζόντιο πρόβολο; Μιλάμε για 10 - 20 πόντους. Δε νομίζω ότι χρειάζεται ε;

Link to comment
Share on other sites

Τα φουρουσια λες?

Μισο μετρο περιπου ειναι και τα λαμβανω κανονικα υποψιν μου

Γνωστος ψειρας :grin:

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δεν ήξερα την ονομασία τους!

Πάντως τα δικά μου στην περίπτωσή μου είναι πολύ λιγότερο από μισό μέτρο..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κοντά στους 10 πόντους προτείνω να τα βάλεις, αλλά μαζί με αυτά και τις κουτσουλιές που πιθανόν να υπάρχουν στους τοίχους :smile:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, στα σοβαρά τώρα, επειδή οι συντελεστές σκιάσεων από προβόλους αρχίζουν να μεταβάλλονται από 5ο και πάνω, και επειδή απόσταση προβόλου από μέσο του τοίχου είναι περίπου 1,5μ. έχουμε ότι για γωνία 5ο μήκος προβόλου = 150 εκ. x εφ50 = 13 εκατοστά.

Άρα για σπίτι ύψους 3 μ. υπολογίζουμε όλους τους προβόλους από 13 εκατοστά και πάνω. (Αν θέλουμε να είμαστε ψείρες όπως ο inzaghi) :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πλευρικο εμποδιο (τοιχος κτιριου) απεχει απο την ακρη του τοιχου του διαμερισματος προς επιθεωρηση 3 μετρα.Υπολογιζεται κανονικα Ffinc και Ffinh;

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

απο ποια κλιση και μετα νοειται μια επιφανεια ΒΑ για σκιασεις;

θεωρώ ρωτάς από πόσες μοίρες προσανατολισμό θεωρείται μια επιφάνεια ΒΑ για να πάρεις την ανάλογη τιμή από πίνακα.

Αν είναι αυτό η τιμή του πίνακα είναι ακριβώς για τίς 45 μοίρες αν εσύ έχεις πχ 10 μοίρες προσανατολισμό και 11 μοίρες κλίση κανονικά θα έπρεπε να κάνεις διπλή γραμμική παρεμβολη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.