Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

ευχαριστω πολυ ιασονα,μια τελευταια ερωτηση υπαρχει καποιο προτυπο για αυτες τις υπευθυνες δηλωσεις του ιδιοκτητη και τπου δευτερου μηχανικου???ευχαριστω που και παλι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικα ουτε η αρμοδια ΔΟΥ μπορεσε να με εξυπηρετησει...

Τσαμπα τα χιλιομετρα...

Μεχρι το 2008 που κοιταξανε ηλεκτρονικα δεν υπηρχε δηλωμενη η ιδιοκτησια μου καν

Θα ψαξουν αυριο, με ειπε ο προισταμενος, με τον εφορο, στα χειρογραφα αρχεια Ε9 για να βρουν αυτο του 2005 που υπηρχε η υποχρεωση δηλωσης εκ νεου ολων των περιουσιακων στοιχειων...

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς συνήθως τα βρίσκουν και τα δίνουν αφού έχεις θεωρημένη εξουσιοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

δεν έχω κάνει εισαγωγή αρχείων ακόμα για 4014 και θα

ήθελα να ρωτήσω εάν στα δικαιολογητικά που υποβάλλουμε είναι και το συμβόλαιο ιδιοκτησίας.

Επίσης εάν η κατηγορία ΔΤ μπορεί να διορθωθεί.

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by fenia30
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται το συμβόλαιο.

 

Το ΔΔΤ που συμπληρώνουμε στο πεδίο του συστήματος μπορεί να αλλάξει οποτεδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ίσως να έχει δοθεί απάντηση στην ερώτηση μου, άλλα θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής:

Στο « Αμοιβή μηχανικού/ Εισφορά ΤΕΕ » εγώ βάζω το «έντυπο κατάθεσης αμοιβής μηχανικού» της Εθνικής Τράπεζας, με το οποίο έχω πληρώσει μόνο τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ, σε ενιαίο αρχείο pdf με την εντολή πληρωμής του ΤΕΕ.

Για τις περιπτώσεις όπου η αμοιβή είναι κάτω των 1500 ευρώ, όπου δεν γίνεται κατάθεση της αμοιβής στην τράπεζα, ούτε της εισφοράς ΤΕΕ η οποία πλέον έχει καταργηθεί να ανεβάσω την ΑΠΥ σε ενιαίο αρχείο pdf με την εντολή πληρωμής του ΤΕΕ.; εσείς τι κάνετε ;

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο σωστά κάνεις.

Για το δεύτερο να μην ανεβάσεις τίποτα προς το παρόν. Πρέπει να "απενεργοποιήσουν" το συγκεκριμένο πεδίο. Αν δεν το κάνουν άμεσα, τότε "αντίγραφο του ΦΕΚ κατάργησης του 2%" και τελείωσες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Και αναρωτιέμαι.. αποδεικτικά στοιχεία σε ποιόν ανήκει η ιδιοκτησία ή αν είναι οριζόντια ή κάθετη κτλ δεν χρειάζονται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σήμερα μόλις ξεκίνησα να υποβάλλω έντυπα στο σύστημα. Παρατήρησα ότι μόλις "ανέβει" ένα έντυπο εξαφανίζεται από την λίστα. Αν χρειάζεται να υποβάλλεις και δεύτερο και τρίτο έντυπο (π.χ. στέλεχος οικ. αδείας σε 3 σκαναρισμένες ξεχωριστές σελίδες) πώς θα υποβληθούν τα υπόλοιπα αν δεν υπάρχει η αντίστοιχη επιλογή;

Μήπως έχετε κάποια πρόταση; το έχετε αντιμετωπίσει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.