Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Τώρα παρατήρησα ότι στο σύστημα του 4014 πάνω δεξιά έχουν εξαφανιστεί τα εικονίδια του ευρώ και της υποβολής και υπάρχει μόνο αυτό του pdf της δήλωσης. Άρα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια το προβλημα ειναι πολυ σοβαρο!!!!μολις ανακαλυψα οτι ειχα γυρισει σε προσωρινη για να προσθεσω συναδελφο και δεν μπορω να την ξαναπαω σε οριστικη ενω εχω παραδωσει οριστικη υπαγωγη στον πελατη!!!!θα εκτεθουμε ανεπανορθωτα!!!!

αυριο πρωι-πρωι θα παω στο τεε.....αυτα δεν εχουν γινει πουθενα!!!!

 

Μαζί θα είμαστε στην Νίκης 4 μου φαίνεται....

 

Για ίδιο λόγο +++ πολλούς άλλους θα πάω για διευκρινήσεις....

Link to comment
Share on other sites

παιδια το προβλημα ειναι πολυ σοβαρο!!!!μολις ανακαλυψα οτι ειχα γυρισει σε προσωρινη για να προσθεσω συναδελφο και δεν μπορω να την ξαναπαω σε οριστικη ενω εχω παραδωσει οριστικη υπαγωγη στον πελατη!!!!θα εκτεθουμε ανεπανορθωτα!!!!

αυριο πρωι-πρωι θα παω στο τεε.....αυτα δεν εχουν γινει πουθενα!!!!

 

 

ποσες και ποσες περιπτωσεις προβληματων εχουν γεννησει ολα αυτα που ζουμε ....και ποσα ακομα εχουν να βγουν στην φορα!!!

εφιαλτης!!!!

ας δεησει ο θεος να μας βρουν λυση!!τουλαχιστον ας μην ειναι πιο ακριβος σε προστιμα ο νεος νομος!!τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Άρα μοναδική επιλογή ο νέος νόμος και τα αυξημένα πρόστιμα.

 

Πλήρωνε για το μη βιώσιμο χρέος μ@@@α έλληνα αυθαιρετούχε.

 

Εύγε Γερμανέ κεφαλαιούχε και γερμανέ δημόσιε υπάλληλε.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Άρα μοναδική επιλογή ο νέος νόμος και τα αυξημένα πρόστιμα.

 

Πλήρωνε για το μη βιώσιμο χρέος μ@@@α έλληνα αυθαιρετούχε.

 

Εύγε Γερμανέ κεφαλαιούχε και γερμανέ δημόσιε υπάλληλε.

 

να σε ενημερωναν πως το συστημα παγωνει την ταδε του μηνα ...οκ για να λαβεις τις αποφασεις σου

αλλα να ξυπνας μια μερα και να το βλεπεις παγωμενο......δε παει (δλδ με τι επιχειρημα εκλεισε στις 30/8 και οχι στις 5/9 πχ που στηριχτηκε νομικα?)

Edited by slygnos
Link to comment
Share on other sites

Άμα σε ενημέρωναν θα κλείναν όλοι με τον παλιό νόμο και θα πάτωνε ο καινούργιος.

 

Βάζουν τις προϋποθέσεις για την επιτυχία τους και τις εισπράξεις τους.

 

Εμάς μας δίνουν κανονικά στους δικαστές και τους δικηγόρους να βγάλουμε τα μάτια μας.

 

Το ξαναείπα. Λυπάμαι τους συναδέρφους που ασχολήθηκαν πιο σοβαρά και στηρίχθηκαν για εισόδημα στα αυθαίρετα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ΕZOUR:

 

Συνάδελφε η υποβολή σχεδίων για τις προσωρινές δηλώσεις γίνεται κανονικά όμως δεν έχει νόημα να το κάνεις γιατί οι προσωρινές μεταφερθούν υποχρεωτικά στο νέο νόμο εντός του μήνα οπότε μετά θα πρέπει να ξαναϋποβάλλεις τα σχέδια με αλλαγμένες ημερομηνίες και τίτλους (πχ 4178 όπου 4014, νέος α/α αντί του τωρινού κλπ).

 

Για αυτό λέω ψυχραιμία.

Αν θέλω να ανεβάσω τα αρχεία στην πλατφόρμα του 4014 είναι ακριβώς για να γλυτώσω όχι μόνο την αλλαγή ημερομηνιών αλλά του συνόλου των εντύπων που έχουν συνταχθεί από εμένα και τους ιδιοκτήτες. 

Η δική σου λογική είναι ότι μεταφορά από τον 4014 στον 4178 σημαίνει εκ νέου υποβολή όλων των στοιχείων με αναφορά μόνο τον και στον 4178.

Η δική μου λογική είναι ότι μεταφορά σημαίνει ότι όσα έντυπα συντάχθηκαν με αναφορά στον 4014 εξακολουθούν να ισχύουν και για τον 4178 ώς συνετάχθησαν και συμπληρώνουμε μόνο όσα δεν είχαν συνταχθεί, είτε γιατί δεν απαιτούντο είτε γιατί δεν υπήρχε νομικό πλαίσιο για την σύνταξή τους. Οπως πχ το ΔΕΔΟΤΑ που  4 υπουργοί νομοθετούν εκ των υστέρων και προσωρινά ότι γίνονται δεκτά όσα -τελείως παράτυπα- ακολουθούσαν το υπόδειγμα του ΤΕΕ. Αυτό τώρα είναι σύνομο και συνταγματικό ή φεύγει με μία προσφυγή και μετά τρέχα γύρευε? 

 

Η λογική του ΥΠΕΚΑ -προφανώς δεν τους ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες όπως αυτή- θα φανεί, αλλά ίσως είναι αργά.

 

Η διαφορά είναι πολλές ώρες δουλειάς για να διορθωθούν, εκτυπωθούν, σκαναριστούν σχέδια και έντυπα.

 

Για σκέψου να μας ζητήσουν νέες υπεύθυνες δηλώσεις ιδιοκτητών και εξουσιοδοτήσεις και συμφωνητικά που να αναφέρονται στον 4178 !

 

Για αυτό κατ΄αρχήν ψυχραιμία.

 

Και να μήν τα δεχόμαστε όλα. Γιατί όπως περιέγραψε γλαφυρότατα το πρωί ένας συνάδελφος αυτή η ιστορία θα κρατήσει χρόνια και δεν έχω καμία διάθεση το 2025 να ξαναυποβάλω τα χαρτιά για την ένταξη στον ανακαλυφθέντα συνταγματικώς ορθό τότε νέο νόμο για το "Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο".

 

Υποψιάζομαι πάντως ότι όταν θα "καθαρογραφεί" η απόφαση του ΣτΕ θα καταλάβουμε περισσότερα για τις διαδικασίες και τις δήθεν "μεταβατικές διατάξεις".

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, συνοψίζοντας. Ό,τι είναι προσωρινή υπαγωγή θα μεταφερθεί στο νέο νόμο.Ότι είναι οριστική υπαγωγή μένει ως έχει? Για οριστικές υπαγωγές πρέπει να ανέβουν τα αρχεία μέχρι 30/9. Και αν δεν ανέβουν?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόλις παρατήρησα σε άλλη δήλωση εκτός σχεδίου, ότι δεν είχα βάλει στην ομάδα έργου τον τοπογράφο και δεν μπορώ να ανεβάσω το τοπογραφικό εγσα τώρα...

Υπέροχα. Για το θέμα με την ομάδα έργου, θα πρέπει να λυθεί όπωσδήποτε, γιατί απ' ότι φαίνεται είμαστε πολλοί!

Link to comment
Share on other sites

Όλα πρέπει να ανέβουν στον νέο νόμο. Η υπουργική απόφαση ήταν σαφέστατη.

 

Απλά πρέπει να ανέβουν με αίτηση για να έχει καλυμμένο τον κώ@ο του το ΥΠΕΚΑ και να τον έχουμε ξεκρέμαστο εμείς.

 

Απλά δεν θέλουμε να το χωνέψουμε ακόμα. Θα το χωνέψουμε όμως ή θα μας το χωνέψουν που θα πάει.

 

Όλα όμως πρέπει να ανέβουν στον 4178. Ο 4014 πέθανε.

 

Τι δεν καταλαβαίνεις.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.