Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμμορίες του σκραπ ξήλωσαν γέφυρα στον Στρυμόνα


kostassid

Recommended Posts

Και "καμπάνα" να πέσει στους σημερινούς κλεπταποδόχους, πάλι θα βρουν τρόπο κάποιοι νέοι ή και μ' άλλη φορεσιά συνάδελφοί τους.

Τα συμπτώματα είναι το θέμα να χτυπήσεις ή την πηγή που τα γεννά;

"Αθίγγανοι, τσιγγάνοι, roma, γύφτοι (στο ίδιο τσουβάλι κι αυτοί?), άχρηστοι, σκουπίδια, περιττοί..." και πάει λέγοντας.

Ρε μπας κι ο καθημερινός υφέρπων φασισμός μας έγινε συνήθεια; Γιατί τον άλλο, αυτόν που το φωνάζει με τη ντουντούκα λέμε πως -τάχα μου μάλλον- τον ξέρουμε.

Αυτή η ρημάδα η μικροαστική μας ασφάλεια είναι που κανακεύει τ' αυγό του φασισμού -σάρκα απ' τη σάρκα της εξουσίας- και στο τέλος όλοι λένε: "Μα πως έγινε αυτό; Εμείς μόνο την ασφάλειά μας θέλαμε".

Link to comment
Share on other sites

Εδω ξερω οτι οι μαντρες που δεχονται παλιοσιδερα, πληρωνουν το χαλυβα περιπου 10 λεπτα το κιλο.

Δεν ειναι και καθολου κακο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κατοικώ 14km από την γέφυρα που λέτε, και 4km από τη σιδηροδρομική γέφυρα που είναι λίγο πιο πάνω μπορώ να σας τα πω εγώ από πρώτο χέρι.

Όντως τη γέφυρα είχαν αρχίσει να την τρώνε. Πρώτα τα κάγκελα και κάτι τέτοια. Παλιές ράγες του ΟΣΕ. Έχουν κλέψει σίδερα και από μεγάλα εργοτάξια που είχαν στηθεί στην περιοχή. Οι κλέφτες δεν είναι μόνο αθίγγανοι. Είναι και Βούλγαροι και Έλληνες.

Γενικά πολλοί άνεργοι τις περιοχής βρίσκουν καταφύγιο στην ανακύκλωση μετάλλων από παλιές συσκευές κ.α. για να βγάζουν κανένα ψευτομεροκάματο καθώς όλες οι δουλειές έχουν πεθάνει στην επαρχία. Επειδή όμως η περιοχή έχει "στεγνώσει" μετά από τόσα χρόνια ανακύκλωσης, ορισμένοι βλέπουν πλέον σίδερο και το μαζεύουν χωρίς να ρωτούν. Ωστόσο οι αθίγγανοι και οι Βούλγαροι δεν σταματούν εκεί. Κλέβουν, σπαν και καταστρέφουν. Μέχρι και δημόσια κτίρια έχουν λεηλατήσει. Το να μπαίνουν σε σπίτια είναι καθημερινό φαινόμενο. Η αστυνομία ξέρει τι γίνεται αλλά το μόνο στο οποίο επιδίδεται είναι κόβει κλίσεις σε αυτοκίνητα και καταστήματα και να βγάζει ταυτότητες.

Όλα τα χωριά εδώ είναι αφύλαχτα και υπήρχαν και διαστήματα που για οικονομία, μας έκλειναν τα φώτα στους δρόμους (η χαρά του κλέφτη). Πίσσα σκοτάδι.

Ρατσιστής δεν είμαι. Και ούτε έχω κανένα πρόβλημα με τους Βούλγαρους. Έχει και έλληνες που κάνουν τα ίδια. Απλά θέλω να πω ότι όλο αυτό οφείλεται στην Αστυνομία που δεν κάνει σωστά τη δουλειά της και στο ότι δεν υπάρχει έλεγχος στις μάντρες ανακύκλωσης.

 

terry εδώ κυρίως τον χαλκό κυνηγάνε.

post-15625-0-49930500-1338117049_thumb.jpg

Edited by kostaspde
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα είναι απόρροια της διάλυσης του κράτους , αλλά και των τοπικών κοινωνιών , που χωρισμένοι σε πράσινα και γαλάζια καφενεία , έγιναν εχθροί από συγκάτοικοι , γιά να πλουτίσουν οι Ακηδες .

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη είναι τραγικό.Κυκλοφορούν σαν τις ακρίδες και απογυμνώνουν τα πάντα στο διάβα τους.Σπάνε καπάκια κάδων ανακύκλωσης ,παίρνουν ότι είναι δυνατόν να πουληθεί.Μέχρι και τα μπώλ που βάζουμε γατοτροφή και νερό για τα αδέσποτα.Σε μια οικοδομή δε που έχω στην Ν.Μηχανιώνα μας πήραν τα χάλκινα καλώδια και όταν ηρθε η ΔΕΗ ψαχνόμασταν.

Σαφώς και πρέπει και αυτοί να επιβιώσουν αλλά όχι εις βάρος άλλων.Μια φίλη μου που δουλεύει στο Βουλγαρικό Προξενείο λέει ότι είναι Τουρκόγυφτοι.Έτσι τους λένε στην Βουλγαρία.Το θέμα είναι να μην μπορούν να το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο ειναι οτι αυτες οι συμμοριες προκαλουν πολυ σημαντικες ζημιες, δεν ειναι λιγες οι φορες

που αυτες οι συμμοριες εχουν αφησει χωρια και καλλιεργιες χωρις νερο γιατι εκλεψαν τους μετασχηματιστες

και τα καλωδια απο τα αντλιοστασια.

 

Η εγκληματικη τους δραση εχει φτασει μεχρι να κλεβουν τις μαντεμενιες σχαρες των υπονομων και ετσι

υπαρχει κινδυνος να πεσει κανενας περαστικος η κανενα αυτοκινητο μεσα και να εχουμε και θυματα.

 

ΥΓ. Κανω καποιους συνειρμους, την περιοδο της πτωσης της Σοβιετικης Ενωσης η μαφια αγοραζε ολοκληρες

στρατιωτικες βασεις για λιγες χιλιαδες δολλαρια και εβγαζε εκατομμυρια πουλωντας στην διεθνη αγορα σαν σκραπ,

ισως ζουμε σιγα-σιγα κατι αναλογο και εδω...

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Μύρι, τελιικά συμφωνούμε όχι μόνο σε τεχνικά θέματα.

 

Είναι δυσάρεστο πως συνάδελφοι μηχανικοί, οι οποίοι έχουν μάθει (?) ή τουλάχιστον μαθαίνουν ή τουλάχιστον θα έπρεπε να ξέρουν ότι κάθε κτίριο έχει δικά του χαρακτηριστικά και καθένα έχει την συμπεριφορά του

(βεβαίως μπορείς να κάνεις γενικές παρατηρήσεις),

 

ωστόσο

κάνουν το λάθος να αποκλείουν ολόκληρους λαούς/ κοινωνικές ομάδες με βάσει τα γενικά χαρακτηριστικά του

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

δυσάρεστο είναι τεράστιε συνάδελφε (που έχεις μάθει ότι κάθε κτίριο έχει τα δικά του χαρακτηριστικά και εμείς όχι)

η ψευτοκουλτούρα που έχουν ορισμένοι και ο φόβος μην τυχόν χαρακτηριστούν ρατσιστές

τα πράγματα είναι απλά για όλους

 

εκτός από αυτούς που ζουν στον μικρόκοσμό τους

 

μήπως ζεις και στην εκάλη? :smile:

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

alphisti1978 δεν ξέρω από κτίρια όπως εσύ, αλλά τους γύφτους δεν τους γουστάρω. Μου έχουν ξηλώσει 2 φορές το πατρικό, να τους χαιδέψω? Η μήπως υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.