Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Οι τεχνικοί καυστήρα παίρνουν την άδειά τους από τη διεύθυνση ανάπτυξης (παλιά <<νομαρχία>> που λέγαμε).

Από αυτή την διεύθυνση ελέγχονται ή θα έπρεπε να ελέγχονται.

Οσο για το που θα τους βρεις είναι σχετικά εύκολο. Μια αναζήτηση στο ίντερνετ και μια επικοινωνία με το σύλλογό τους αρκεί.

 

Ακόμα και όταν γίνουν οι επιθεωρήσεις λεβήτων, με το ότι ισχύει μέχρι σήμερα, πάλι τεχνικοί καυστήρα θα βγάζουν το φύλλο ελέγχου. Ο επιθεωρητής θα μπορεί να εκδίδει φύλλο ελέγχου και να χρησιμοποιεί τις τιμές που μέτρησε μόνο αν και ο ίδιος έχει την σχετική άδεια τεχνίτη καυστήρα.

 

Το αν βγαίνουν σωστά φ.ε. είναι μια άλλη υπόθεση που δεν τη συζητάμε αυτή την στιγμή.

 

Το φύλλο ελέγχου έχει μια τιμή π.χ. 0,92 (που διαφέρει έως 4% ή οποιοδήποτε άλλο ποσοστό από μια τιμή που θα την πάρουμε κατά το δοκούν ή από πίνακα), μετά όμως από τη ρύθμιση. Πριν τη ρύθμιση μπορεί ο καυστήρας να είναι εκτός ορίων και να έχει οποιονδήποτε απαράδεκτο βαθμό απόδοσης. Ή μπορεί να είναι τόσο πέρα επισκευής που να πρέπει να αντικατασταθεί.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι πιστεύω ότι το ΦΕ είναι απαραίτητο όχι τόσο για το συντελεστή, που και να τον πάρουμε κατ΄εκτίμηση

δεν πέφτουμε και πολύ έξω, αλλά κυρίως για την απόδοση του λέβητα που μπορεί να έχει αρκετά μεγάλη διακύμανση ανάλογα με τι μπεκ έχει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για ΠΕΑ καταστήματος (πολυκατοικίας του '77) που εξ αρχής δεν ήταν συνδεδεμένο στην κεντρική θέρμανση, απαιτείται πάλι φύλλο συντήρησης λέβητα??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να παραθεσω τη δικη μου νεοτερη εμπειρια αναφορικα με το θεμα του ΦΕ

Κεντρικη θερμανση με λεβητακι πετρελαιου που εξυπηρετει ολοκληρη την οικοδομη, 2οροφη, 2 διαμερισματα ανα οροφο

Οι 3 εχουνε φυγει για αλλα συστηματα θερμανσης και ο 4ος ειναι ο πελατης μου, που ομως δεν εχει ρευμα ωστε ο συντηρητης να μετρησει και να βγαλει το ΦΕ

 

Τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?

 

Και ποσες αλλες περιπτωσεις ατομικων λεβητων πετρελαιου σε διαμερισματα με κομμενο ρευμα...

Πως γινεται η εκκινηση του λεβητα ντε?

 

Για καποιους το ΦΕ συνεχιζει να αποτελει πανακεια για ενα σωστο ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

μήπως να ζητάμε καμιά Υ/Δ από ιδιοκτήτη ότι ο λέβητας άναψε τελευταία φορά όταν πήρε πρωτάθλημα ο Ίκαρος, και μετά να πράττουμε κατά συνείδηση ; 

έχω βαρεθεί να παρακαλάω, χώρια ότι έχω χάσει 4~5 δουλειές έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα ήταν απλά αν υπήρχε η υποχρέωση υποβολής του ΦΕ στο buildingcert.....

 

Υ.Γ.

Το Φ.Ε. δεν είναι πανάκεια.... είναι υποχρέωση....

Αλλά επειδή θα υπάρχει πάντα ο Μηχανικάρας που θα το κάνει "γαργάρα" την "πληρώνουν" όλοι όσοι θέλουν να εφαρμόσουν τις ΤΟΤΕΕ.....

Ο "πονηρός" μπορεί να είμαι κι' εγώ ..... δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά.....

Link to comment
Share on other sites

pggiotas , προβληματισμένος από απόψεις συναδέλφων σαν την δική σου , προσπάθησα επανειλημμένα  και προφορικά και γραπτά να εκμαιεύσω (!!) απάντηση της ΕΥΕΠΕΝ που να μου απαγορεύει την έκδοση ΠΕΑ

όταν δεν υπάρχει Φ.Ε. και δεν τα κατάφερα. Και δεν τα κατάφερα διότι ακριβώς δεν υπάρχει πουθενά αυτή η απαγόρευση προς τον επιθεωρητή. 

 

(Και επισημαίνουν ότι το βάρος δίνεται στο κέλυφος διότι αυτή τη στιγμή αυτό καθορίζει και μάλιστα με διαφορά την κατάταξη του κτιρίου.)

 

Οταν λοιπόν η εποπτεύουσα αρχή δεν μου το απαγορεύει , και μου εξηγεί και τον λόγο , για μένα το θέμα Φ.Ε. έχει κλείσει.

Οταν όπως διαβάζω παραπάνω απαντήθηκε και επώνυμα από την ΕΥΕΠΕΝ έστω και με email , το θέμα Φ.Ε.  κλείνει και ο-ρ-ι-σ-τ-ι-κ-ά.

 

(Μέχρι άλλης απαντήσεως της ΕΥΕΠΕΝ).

 

ΥΓ. Και όπως μου είπαν τα πράγματα θα σοβαρέψουν με τους λέβητες μόνο με την έναρξη της υποχρεωτικής επιθεώρησης λεβήτων.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι ιδιάζουσα..... Αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχει κοινόχρηστο ρεύμα ώστε να λειτουργήσει ο λέβητας.... Κανονικά θα έπρεπε ο ιδιοκτήτης να κάνει επανασύνδεση στο όνομα του (δεν χρειάζεται ΠΕΑ) και κατόπιν να ακολουθηθεί η τυπική διαδικασία.....

 

Βέβαια πλέον σαν τελική λύση θα του ζητούσα να μου υποδείξει το σύστημα θέρμανσης που "εξυπηρετεί" το διαμέρισμα και αν δεν είχε τίποτα άλλο (σόμπα, A/C, τζάκι κτλ...) τότε θα έβαζα ΚΑ..... 

 

Υ.Γ.

Για να μην παρεξηγούμαι..... Εφαρμογή των ΤΟΤΕΕ προσπαθώ να κάνω όσο το δυνατόν ορθότερα....

Οσο για την απαίτηση ΦΕ εξακολουθώ να είμαι της άποψης ότι πρέπει να είναι υποχρεωτικό και σωστό.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.