Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Αλήθεια μπορεί κανένας να μου εξηγήσει γιατί υπάρχει τέτοια ύλη ώστε να είναι κάποιος κατάλληλος για να κάνει έλεγχο δόμησης;

Τι σχέση έχει το τι είναι εξώστης π.χ. με το αντικείμενο του ελέγχου.

Έλεγχο κατασκευής (εφαρμογή της μελέτης δηλαδη) θα κάνει. Όχι έλεγχο της μελέτης....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτημα προς υποψήφιους ελεγκτές :

 

Λάθος υλοποιημένα όρια. (περιλαμβάνεται και η ΡΓ )

 

Ο ελεγκτής θεμελίωσης από αυτά που ακούστηκαν ελέγχει την σχετική απόσταση κτιρίου από τα (λάθος) όρια και τα βρίσκει ΟΚ .

Ο τελικός ελεγκτής ή κάποιος που ορίζεται κατόπιν καταγγελίας , είναι μερακλής , διαθέτει total , GPS , στήνει και βρίσκει το λάθος.......

 

Τι γίνεται μετά και ποιος πληρώνει ποιόν ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν αυτό σημαίνει ανάκληση (έως ακύρωση) της Άδειας Δόμησης μέχρι να διορθωθεί.

Οποτε λογικό και το σταμάτημα των εργασιών.

Φυσικά ο ελεκτής θα πρέπει να πληρωθεί κανονικά και όταν διορθωθούν (αν διορθωθούν) θα πρέπει να ξανακαλέσουν ελεκτή.

 

Νομίζω φυσικά διότι όλες αυτές οι διαδικασίες είναι νέες και δεν έχουν δοκιμαστεί από κανέναν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Τοπογραφικό ελεγχεται από την πολεοδομία, δεν νομίζω ότι μπαίνουμε στην λογική "ορθής αποτύπωσης'' ή ''ορθώς υλοποιημένων ορίων". Ελέγχουμε την εφαρμογή αυτών που δεν ελέγχει η Πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Μα και όταν πέρναμε ρεύμα με αυτοψία, ο υπάλληλος της πολεοδομίας δεν έστηνε όργανο κλπ. Έκανε έλεγχο των πλαγίων αποστάσεων και των διαστάσεων του κτιρίου.

Τότε ποιος πλήρωνε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλες και φίλοι μου.

Σήμερα έχουμε 9 Μαρτίου και ακόμα γράφει στην αίτηση μου "έχει υποβληθεί"

Υποτίθεται 12 Μαρτίου είναι οι εξετάσεις.

Έστειλα και email προηγούμενα στο ypeka για να ρωτήσω το ίδιο.

Τι κάνουμε από 'δω και στο εξής ?

aitisi.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

H δικη μου αιτηση αλλαξε απο χθες και αναφερει : τυπικα ενταξει αναμενεται εξεταση

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα προς υποψήφιους ελεγκτές :

 

Λάθος υλοποιημένα όρια. (περιλαμβάνεται και η ΡΓ )

 

Ο ελεγκτής θεμελίωσης από αυτά που ακούστηκαν ελέγχει την σχετική απόσταση κτιρίου από τα (λάθος) όρια και τα βρίσκει ΟΚ .

Ο τελικός ελεγκτής ή κάποιος που ορίζεται κατόπιν καταγγελίας , είναι μερακλής , διαθέτει total , GPS , στήνει και βρίσκει το λάθος.......

 

Τι γίνεται μετά και ποιος πληρώνει ποιόν ?

Απο το σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ και το παρακάτω:

 

Σε ποιες ενέργειες πρέπει να προβεί ο Ελεγκτής Δόμησης όταν δεν υπάρχουν υλοποιημένα όρια (περίφραξη, Ρ.Γ.);

Επιλογή μίας απάντησης.

a. Δεν πραγματοποιεί τον έλεγχο και ενημερώνει την ΥΔΟΜ για περαιτέρω ενέργειες (διακοπή εργασιών και εφαρμογή των λοιπών διατάξεων)

b. Ζητάει την υλοποίηση των ορίων εντός προθεσμίας που τάσσει και επανέρχεται ο ίδιος για τους ελέγχους

c. Υλοποιεί πρόχειρα τα όρια και προχωράει στους ελέγχους. tick_green_big.gif

Link to comment
Share on other sites

Update: Οι εξετάσεις θα ξεκινήσουν Τετάρτη και όχι Δευτέρα, θα γίνονται μάλλον σε καθημερινή βάση, αλλά λίγοι κάθε φορά. Οι ολοκληρωμένες αιτήσεις που έχουν δεχθεί είναι 2,500, αλλά οι έλεγχοι έχουν ακόμα μέλλον. Αν κάποιος υποβάλει σήμερα αίτηση, λογικά θα αναμένει εξετάσεις σε 1 με 2 μήνες. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.