Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Μήπως η νύφη της, είχε αλλάξει τον αγιασμό με κοινό νερό?

Πέρα από την πλάκα, αν πραγματικά σκεφτούμε τις ευθύνες μας, είμαστε ν' αλλάζουμε επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου ήρθε μια υπάρχουσα άδεια και έχει γίνει αναθεώρηση (τον Φεβρουάριο του  2012) μέχρι το 2016. Θέλει ο ιδιοκτήτης να ξεκινήσει εργασίες. Χρειάζεται ελεγκτής δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Οι διατάξεις του άρθρου 7 του ν. 4030/2011 (που αφορά και στον έλεγχο της οικοδομής από ελεγκτές) εφαρμόζονται για άδειες που έχουν εκδοθεί μέχρι την 1-3-2012 εφόσον έχει αρχίσει η εκτέλεση των οικοδομικών εργασιών μετά την παραπάνω ημερομηνία. (ΝΟΚ άρθρ. 29 παρ. 5β)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μήπως ξέρετε γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση στον ορισμό ελεγκτών δόμησης? Έχω κάνει τις αιτήσεις εδώ και 2 εβδομάδες και ακόμη δεν πήρα e-mail για καμία από τις οικοδομές. Στην τοπική Υ. Δομ. δεν γνωρίζουνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μήπως ξέρετε γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση στον ορισμό ελεγκτών δόμησης? Έχω κάνει τις αιτήσεις εδώ και 2 εβδομάδες και ακόμη δεν πήρα e-mail για καμία από τις οικοδομές. Στην τοπική Υ. Δομ. δεν γνωρίζουνε.

 

Ζήτησες έναν ελεγκτή δόμησης ή και δεύτερο για τα Η/Μ;

 

Δεν ξέρω αν είμαστε πολλοί ή λίγοι ελεγκτές δόμησης στα Η/Μ αλλά έχω βάσιμες υποψίες πως οι περισσότεροι ελεγκτές δόμησης πλέον δεν δέχονται να πάνε σε έλεγχο πέρα από την πόλη τους λόγω κόστους καυσίμων και διοδίων. Οταν κάνανε αίτηση για να γίνουν ελεγκτές δόμησης ελπίζανε να τους τυχαίνουν έλεγχοι σε πολυκατοικίες και μεγάλα βιομηχανικά κτήρια αλλά δεν δέχονται να ασχοληθούν με τα κτήρια για τα οποία βγαίνουν πλέον άδειες (μονοκατοικίες, προσθήκες, κτλ).

 

Επίσης δεν γνωρίζω πόσοι ελεγκτές δόμησης ήταν συνεπείς στο ΤΣΜΕΔΕ και μπορούν να πάρουν ασφαλιστική ενημερότητα για να θεωρήσουν μπλοκάκι. Αν δεν μπορούν να πάρουν ασφαλιστική ενημερότητα, τότε σίγουρα φυλάνε τις τελευταίες σελίδες για καμιά καλή δουλειά.

 

Σε γενικές γραμμές, το γεγονός πως δεν έχουν έρθει για έλεγχο σημαίνει πως δεν έχει βρεθεί ακόμα ελεγκτής που να δέχεται να έρθει για έλεγχο.

Όταν ζητήσεις ελεγκτή το υπουργείο στέλνει την ανάθεση αυθημερόν ή την επόμενη στον ελεγκτή δόμησης. Αυτός έχει δύο εργάσιμες προθεσμία να απαντήσει. Αν δεν δεχτεί, κληρώνεται άλλος, κτλ., ώσπου να βρεθεί κάποιος που θα δεχτεί τον ορισμό του.

 

Όταν δεχτεί, θα επικοινωνήσει μαζί σου στο τηλέφωνο ή στο email που έδωσες δήλωσες όταν ζήτησες τον έλεγχο ώστε να κανονίσετε ραντεβού.

Συνήθως όταν στέλνει το υπουργείο email στον ελεγκτή το κοινοποιεί παράλληλα και στον επιβλέπων μηχανικό.

Ψάξε αν έχεις email από [email protected] , ίσως είναι στα spam. Αν έχεις email, εκεί θα βρεις τα στοιχεία επικοινωνίας του ελεγκτή.

Link to comment
Share on other sites

Αν τύχει καθυστέρηση καλύτερα δοκιμάστε επανυποβολή στην ΥΔΟΜ της αίτησης, καμμιά φορά "χάνονται" στα προς ενέργεια....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι πως οι οικοδομές που επιβλέπω είναι πάνω από 50χιλ. εκτός πόλης, ίσως γι αυτό και δεν έχω ακόμη νέα τους. Δυστυχώς έχω σταματήσει στους αρχικούς έλεγχους. Θα περιμένω και σήμερα και θα επαναυποβάλω τις αιτήσεις μου. Η απάντηση της ΥΔΟΜ ήτανε πως δεν έχουνε ελεγκτές. Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.