Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Tίτλος στην άδεια : Προσθήκη καθ ύψος κτλ κτλ κτλ.....

 

Στα σχέδια : Για την προσθήκη πέφτουν εξωτερικές κολώνες οι οποίες μετράνει στην κάλυψη και στην δόμησh (άρα έχω προσθήκη και κατ επέκταση).

 

Ερωτηση : Παω για έλεγχο στα θεμελια ή οχι?

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην Πολεοδομία

 

 

Διαβάζοντας καλύτερα το ΦΕΚ διαπιστώνω ότι ο επανέλεγχος αφορά στις περιπτώσεις των παραβάσεων ''ΆΡθΡΟ 2,παρ. 5βii (άρα αναθεώρηση αδείας) και εφόσον γίνει διακοπή εργασιών.

Στην δικιά μου περίπτωση έγινε ενημέρωση ''ΆΡθΡΟ 2,παρ. 5βi' (αλλαγές , τροποποιήσεις , αποκλίσεις ) και αφού ενημερώθηκε ο φάκελος σε διάστημα λιγότερο από 30 ημέρες θεωρώ πως αυτό που μου είπαν στην πολεοδομία είναι λάθος.Δεν έγινε κάποια παράβαση απλά έγιναν κάποιες παρατηρήσεις ως προς τα ανοίγματα.

Δεν ξέρω αν συμφωνείτε και εσείς

ευχαριστώ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συμφωνώ και εγώ, καθώς επίσης και στο ότι επανέλεγχος γίνεται μετά από διακοπή εργασιών από την αρμόδια ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία

 

 

Διαβάζοντας καλύτερα το ΦΕΚ διαπιστώνω ότι ο επανέλεγχος αφορά στις περιπτώσεις των παραβάσεων ''ΆΡθΡΟ 2,παρ. 5βii (άρα αναθεώρηση αδείας) και εφόσον γίνει διακοπή εργασιών.

Στην δικιά μου περίπτωση έγινε ενημέρωση ''ΆΡθΡΟ 2,παρ. 5βi' (αλλαγές , τροποποιήσεις , αποκλίσεις ) και αφού ενημερώθηκε ο φάκελος σε διάστημα λιγότερο από 30 ημέρες θεωρώ πως αυτό που μου είπαν στην πολεοδομία είναι λάθος.Δεν έγινε κάποια παράβαση απλά έγιναν κάποιες παρατηρήσεις ως προς τα ανοίγματα.

Δεν ξέρω αν συμφωνείτε και εσείς

ευχαριστώ

Αν δεν μπορεις να βγάλεις άκρη προφορικά, διατύπωσε εγγράφως αυτά που αναφέρεις παραπάνω και ας απαντήσουν τεκμηριωμένα εγγράφως.

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσο διάστημα έκανες την ενημέρωση; Η νομοθεσία λέει εντός 15 ημερών....

β) Εάν διαπιστωθούν παραβάσεις, το πόρισμα συντάσσεται εντός δύο (2) ημερών και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στην ΕΥΕΔ και στη συνέχεια στην οικεία Υ.ΔΟΜ., η οποία επιβάλλει τις προβλεπόμενες κυρώσεις και πρόστιμα κατά το πόρισμα και συντάσσει σχετική πράξη διακοπής εργασιών. Αντίγραφο της πράξης διακοπής εργασιών, στo οποίo επισυνάπτεται το πόρισμα του Ελεγκτή Δόμησης, αποστέλλεται: 
− στο Εποπτικό Συμβούλιο, προκειμένου να εισηγηθεί προς τον Υπουργό Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής κυρώσεις σε βάρος των μελετητών ή και του επιβλέποντος μηχανικού του έργου, σύμφωνα με την παράγραφο 9 του άρθρου 7 του ν. 4030/2011,
− στην ΕΥΕΔ,
− στον κύριο του έργου και τον επιβλέποντα μηχανικό,
− στην αρμόδια αστυνομική αρχή, η οποία διακόπτει χωρίς άλλη ειδοποίηση τις οικοδομικές εργασίες και παρακολουθεί την τήρηση της διακοπής,

− στον οικείο Δήμο, ο οποίος υποχρεούται να τοιχοκολλήσει την ίδια ημέρα την πράξη διακοπής εργασιών της Υ.ΔΟΜ. και το πόρισμα του Ελεγκτή Δόμησης στο δημοτικό κατάστημα και να τα διατηρήσει για διάστημα είκοσι (20) ημερών.
6. Για τη συνέχιση των οικοδομικών εργασιών απαιτείται σχετική πράξη της Υ.ΔΟΜ., η οποία εκδίδεται εντός δύο (2) ημερών από την παραλαβή του πορίσματος του Ελεγκτή Δόμησης , στο οποίο βεβαιώνεται η άρση των παραβάσεων που οδήγησαν στη διακοπή.

7. Στην περίπτωση που διαπιστωθούν οι αναφερόμενες στην παράγραφο 9 του άρθρου 6 του ν. 4030/2011 αλλαγές, τροποποιήσεις και αποκλίσεις, δεν επιβάλλεται καμία κύρωση, εφόσον ενημερωθεί εντός δεκαπέντε (15) ημερών ο σχετικός φάκελος της άδειας δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Σε 5 ημέρες έγινε η ενημέρωση

Και σήμερα που ξαναπήγα να δω τι θα γίνει , πάλι δεν ήξεραν να μου απαντήσουν και είπαν ό,τι αποφασίσει ο προϊστάμενος.

Δεν ξέρω αν γίνεται ο ελεγκτής να φτιάξει κάποιο συμπληρωματικό στο τελικό του πόρισμα που να είναι πιο αναλυτικό (διαστάσεις , μετατόπιση κτλ) ώστε να επιβεβαιώνονται όλα αυτά με τα νέα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα καλουσα τον ΕΔ δυο φορες.

Μια για τη θεμελιωση και μια στο τελος.

 

Θεωρω οτι ειναι το ορθοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον καλώ εγώ , η ΥΔΟΜ μου τον επιβάλλει

 

 

Μίλησα σήμερα με ΕΥΕΔ και μου είπαν ότι είναι στην ευχέρεια της ΥΔΟΜ , αν γίνει ο επανέλεγχος . Παρόλο που της εξήγησα ότι δεν έχει γίνει καμία διακοπή εργασιών, μου είπε προφανώς για να είναι καλυμμένη , να κάνω επανέλεγχο. Άντε τώρα να πω στον ιδιοκτήτη πως πρέπει να ξαναπληρώσει για την αλλαγή τριών παραθύρων.

 

Κοιτάζοντας καλύτερα το τελευταίο ΦΕΚ βλέπω ότι στον τελικό έλεγχο δεν απαιτείται έλεγχος για τα ανοίγματα . Άρα προφανώς χρησιμοποιήθηκε η παλιά φόρμα η οποία έλεγε για έλεγχο ανοιγμάτων.

Ρώτησα στην ΥΔΟΜ και μου είπαν ότι πει η ΕΥΕΔ , και η ΕΥΕΔ μου είπε ότι πει η ΥΔΟΜ.

Άντε βγάλε άκρη.

Δεν ξέρω αν με μια ορθή επανάληψη του πορίσματος με την νέα φόρμα λυνόταν το θέμα

 

υγ. Το ΥΠΕΚΑ έχει ακόμα τις παλιές τις φόρμες στο site

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρώτησα στην ΥΔΟΜ και μου είπαν ότι πει η ΕΥΕΔ , και η ΕΥΕΔ μου είπε ότι πει η ΥΔΟΜ.

Άντε βγάλε άκρη.

 

Άρθρο 2 παρ.2 της ΥΑ 299/2014: "Η ΥΔΟΜ ελέγχει τα στοιχεία του αιτήματος και διαβιβάζει" Άρα...

 

υγ. Το ΥΠΕΚΑ έχει ακόμα τις παλιές τις φόρμες στο site

 

Εδώ τα νέα πορίσματα:

http://ypeka.gr/Default.aspx?tabid=797&language=el-GR

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.