Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Έχω στείλει πόρισμα νωρίτερα χωρίς πρόβλημα...

Ημ/νία Δημιουργίας

20/10/2017

Εκτιμώμενη ημ/νία ολοκλήρωσης σταδίου

29/10/2017

Καταληκτική ημ/νία ελέγχου

3/11/2017

Ημερομηνία Ελέγχου

26/10/2017

Ολοκλήρωση αίτησης

27/10/2017

 

 

παρόλο όμως που  βλέπω ότι υπάρχει χρονικός περιορισμός αποστολής του πορίσματος του Ε.Δ

δεν βλέπω καμιά συνέπεια αν τυχόν ο Ε.Δ στείλει το πόρισμα όποτε αυτός "γουστάρει"

 

Κάνω λάθος!

 

Αν με το όποτε γουστάρει εννοείς και μετά την καταληκτική ημερομηνία, δεν ξέρω γιατί δεν μου έτυχε και δεν έχω πρόχειρο τον νόμο να το κοιτάξω...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την αίτηση την κάνεις νωρίτερα για να μην καθυστερήσεις από τυχόν αρνήσεις οπότε θα περιμένεις πότε θα αποδεχτεί κάποιος τον έλεγχο.

Από την στιγμή που θα δεχτεί, θα επικοινωνήσετε τηλεφωνικά για να ορίσετε την ημερομηνία του ελέγχου.

 

Προσωπικά είχα πάει στον πρώτο μου έλεγχο μια μέρα νωρίτερα, κατόπιν συνεννόησης, ώστε αν δεν προλάβω αυθημερόν να έχω μια άνεση.

Τελικά μου βγήκε σε καλό επειδή δεν υπήρχε ρελέ διαρροής. Μου πρότεινε ο ιδιοκτήτης "να τα βρούμε" αλλά του είπα να βάλει ένα ρελέ ο ηλεκτρολόγος του, δεν είναι ακριβό ούτε θέλει πολύ χρόνο, όπως και έγινε.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Μα ρε παιδια οντως 10 μερες νωριτερα πριν την ολοκληρωση του σταδιου κανω την αιτηση!!! Σε 10 μερες απο σημερα θα ειμαστε ετοιμοι για τον αρχικο ελεγχο νεου κτιριου Κατηγοριας Β.( οπλισμος θεμελιωσης)

Απ οτι καταλαβαινω δεν θα μπορει απλα ο ελεγκτης να στειλει το πορισμα του νωριτερα απο την αναγραφομενη ημερομηνια, αλλα αυτο δεν με ενδιαφερει καθολου, ουτε και επηρεαζει σε κατι την προοδο των εργασιων. με τον τελικο ελεγχο ομως τι γινεται? Εκει που ο ιδιοκτητης θα βιαζεται για να παρει ρευμα, εκει τι του λες?? Παλι μετα απο ενα μηνα θα δωσει ημερομηνια το συστημα?

Link to comment
Share on other sites

ο τελικός έλεγχος δεν είναι τόσο πιεστικός χρονικά όσο ο πρώτος (λόγω σκυροδέτησης)

πιο πολύ θα καθυστερήσει στη δεη, παρά στον έλεγχο 

κι επίσης, πέραν του πορίσματος έχεις και το ΠΕΑ

και μετά από αυτά (μετά το ΠΕΚ) έλεγχο φορολογικών

αν συγκρίνεις χρόνους, θα δεις ότι ο έλεγχος είναι η πιο σύντομη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...

 

Οταν στα αρχιτεκτονικα σχέδια ένα άνοιγμα φαίνεται από το 0 έως το 230 και έχει και ρολό επικαθημενο (δηλαδή ουσιαστικά φτάνει μέχρι το δοκαρι) κατά τον έλεγχο μετριέται το ρολο στο πλάτος του ανοίγματος ή όχι;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα σχεδιαστικής σύμβασης. Κανονικά, αφού το σχέδιο απευθύνεται και στους μαστόρους, θα έπρεπε στο ύψος να συμπεριλαμβάνεται και το ρολό για να ξέρει ο τουβλάς αν και που θα φτιάξει το πρέκι.

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να ελέγξεις αν είναι σωστά υπολποιημένο το άνοιγμα. Κοίτα πως φαίνεται σε τομές και όψεις.

Edited by mapost
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα σχεδιαστικής σύμβασης. Κανονικά, αφού το σχέδιο απευθύνεται και στους μαστόρους, θα έπρεπε στο ύψος να συμπεριλαμβάνεται και το ρολό για να ξέρει ο τουβλάς αν και που θα φτιάξει το πρέκι.

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να ελέγξεις αν είναι σωστά υπολποιημένο το άνοιγμα. Κοίτα πως φαίνεται σε τομές και όψεις.

Το θέμα είναι αν το κυτίο του ρολου το μετράς η όχι στο άνοιγμα.. Αν όχι (που βρίσκω πιο λογικό καθώς μας ενδιαφέρει το παράθυρο αυτό καθεαυτό) υπαρχει συμφωνία με τα αρχιτεκτονικα.. Άλλωστε θα μπορούσε το κυτίο να είναι εγκυβωτισμενο όπως κάνανε κυρίως παλιότερα.

 

Πάντως παρόμοια απορία θα έπρεπε να έχει ο συντάκτης της ΜΕΑ και ο ενεργειακός επιθεωρητής...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

1) Άδεια του 2008 με έναρξη εργασιών μετά την 1.3.2012

Σύμφωνα να το άρθρο 44 του Ν.4495/17 απαιτείται ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ σε 3 στάδια + για την ηλεκτροδότηση, σωστά?

 

2) Άδεια του 2011 με έναρξη εργασιών το 2011 (θεωρημένη άδεια σε αστυνομικό τμήμα)

Για την ηλεκτροδότηση ΔΕΝ απαιτείται ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.