Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

καλησπέρα. σε τελικό έλεγχο βρέθηκαν παραβάσεις και ο επιβλέπων μου ζήτησε μεσα-εξω να τις παραβλέψω...μάλλον δεν θα γίνει η κατάθεση αμοιβής...αν μέχρι την τρίτη που είναι και η καταληκτική ημερομηνία ελέγχου) δεν γίνει η κατάθεση, υποβάλλω πόρισμα με αποτέλεσμα "δεν έγινε πληρωμή" το στέλνω κενό ή κανονικά με τις παραβάσεις? τί θα γίνει με την αμοιβή και μάλιστα με τα έξοδα μετακίνησης που είχα επίσης (λόγω εκτός έδρας?) πρώτη φορά μου τυχαίνει τέτοια περίπτωση...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4. Η κατάθεση του ποσού της αποζημίωσης πραγματο-
ποιείται από τον κύριο του έργου και με ευθύνη του σε
λογαριασμό όψεως του Ελεγκτή Δόμησης, εντός είκοσι
τεσσάρων (24) ωρών από τη διενέργεια του ελέγχου. Σε
περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της σχετικής
αποζημίωσης, ο Ελεγκτής Δόμησης δεν αποστέλλει το
Πόρισμά του, ενημερώνοντας σχετικά την ΕΥΕΔ και την
ΥΔΟΜ, η οποία εκδίδει πράξη διακοπής εργασιών.

 

Link to comment
Share on other sites

Μην παραλείψουμε να στηλιτεύσουμε την στάση του επιβλέποντα της οικοδομής ο οποίος όπως το αναφέρει ο συνάδελφος παραπάνω όχι μόνο γνώριζε ότι υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές και κάλεσε ελεγκτή δόμησης, αλλά ζήτησε από τον ελεγκτή να μην καταγράψει τις αυθαιρεσίες και να βρει ο τελευταίος τον μπελά του. Πραγματικά απαράδεκτη από συνάδελφο προς συνάδελφο μια τέτοια ανεύθυνη στάση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι να σχολιάσω..σε κάθε περίπτωση κάνε ένα κόπο και ενημέρωσε και τον ιδιοκτήτη που μπορεί να μην έχει επίγνωση της κατάστασης, γιατί υπάρχει πιθανότητα ο επιβλέπων να τα ρίξει σε σενα και να βάζει τον ιδιοκτήτη να πληρώνει και αναθεώρηση και επανέναρξη εργασιών..

Link to comment
Share on other sites

 Οι ενεργειες του ελεγκτη ειναι "δεδομενες" με βαση τις σχετικες διαταξεις.

θα κανει  "α"..."β"..."γ"... και τπτ αλλο, εντος των προθεσμιων που οριζει ο Νομος.

Και αυτος ελεγχεται για την "τυπικοτητα" των ενεργειων του.

Ουτε τηλεφωνα   ουτε ειδοποιησεις ούτε συζητησεις με τον ιδιοκτητη.

Η περίπτωση απαιτει "προσοχη"....

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά. ευχαριστώ για τις απαντήσεις...είχε γίνει Σάββατο οπότε λόγω των αργιών αν την τρίτη δεν γίνει η πληρωμή κατ' ευθείαν μνμ χωρίς τηλέφωνα και τέλος...η μέρα δλδ πήγε τζάμπα κι απ' ότι καταλαβαίνω δεν εξασφαλίζεται η αμοιβή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας συνάδελφοι. ενώ έχω ολοκληρώσει τις ενέργειες με την αιτιολογία ότι δεν έγινε πληρωμή χωρίς να αποστείλω πόρισμα αλλά έγγραφο στο οποίο αιτιολογώ την ολοκλήρωση ότι δεν έγινε πληρωμή (επικοινώνησα πριν με την υπηρεσία γι' αυτό), με πήρε μετά τηλέφωνο ο μηχανικός σχεδόν εξαγριωμένος και έγινε η κατάθεση ετεροχρονισμένα στον λογαριασμό μου. δεν ξέρω τί να κάνω τώρα και του είπα ότι δεν ξέρω αν γίνεται κάτι, θα μιλήσω με την υπηρεσία...σκέφτομαι να επιστρέψω τα χρήματα....τί θα κάνατε εσείς? 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

επιστροφή χρημάτων , ας κανόνιζε να τα βάλει στην ώρα τους, να παει να εξαγριωθεί αλλού. Αν πήγαινε στην ΥΔΟΜ να βγάλει άδεια θα μπορούσε να βάλει τα λεφτά των αμοιβών ετεροχρονισμένα; 

κράτα αντίγραφο της  κατάθεσης για να αποδείξεις οτι έγινε εκτός των προβλεπόμενων ημερομηνιών/προθεσμιών

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως αυτό είναι το σωστό...

Μίλα με υπηρεσία για καλύτερα αλλά θεωρώ  πως πρέπει να σου ανοίξουν την  αίτηση για να ανεβάσεις το πόρισμα και να ολοκληρώσεις εσύ ώστε να κλείσει από μεριά σου το θέμα...

Μετά θα κινηθεί η διαδικασία από ΥΔΟΜ κλπ κλπ. Σήμερα η ΥΔΟΜ δεν ξέρει το αποτέλεσμα του ελέγχου..... εκτός αν ξανακάνει αίτηση για ΕΔ και ξεκινήσει από την αρχή η διαδικασία....

Ενημέρωσέ μας για το τι θα συμβεί....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μίλησα με την υπηρεσία στην Αθήνα και μου είπαν ότι προβλέπεται να ανοίξει και πάλι με την αιτιολογία ότι κατατέθηκε η αμοιβή του ΕΔ (μου ανέφεραν ότι υπάρχει κάποια σχετική οδηγία γι' αυτό). υπέβαλα  το πόρισμα. οι ενέργειες καταγράφονται κανονικά στο σύστημα, ότι δηλ. έγινε ο έλεγχος, δεν κατατέθηκε αμοιβή εντός των 2 εργάσιμων ημερών, ολοκλήρωση ελέγχου με το πιο σχετικό αποτέλεσμα "άρνηση πληρωμής" δεν αποστέλλουμε πόρισμα αλλά ανεβάζουμε σχετικό επεξηγηματικό έγγραφο ότι δεν έγινε πληρωμή και μετά κατόπιν επικοινωνίας με την υπηρεσία ανοίγει και πάλι με την αιτιολογία  ότι κατατέθηκε η αμοιβή του ΕΔ. Σημαντικό που μου είπαν, υποβάλλουμε το πόρισμα με τα στοιχεία που είναι διαθέσιμα κατά την ημερομηνία του ελέγχου και δεν λαμβάνουμε υπόψη τίποτα άλλο. 

 

ΥΓ στα τόσα χρόνια πρώτη φορά μου συνέβη αυτό...όλοι οι συνάδελφοι ζητούν τα στοιχεία  και φροντίζουν για την εμπρόθεσμη κατάθεση της αμοιβής

Edited by anavatis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.