Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

thanks για το feedback..

το τελευταίο ήταν εκ των ουκ άνευ..αφού δεν μπορεί να γίνει καμμιά ενέργεια πριν εκδοθεί το πόρισμα και δεν ξαναπάς για έλεγχο!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστούμε για τις εξελίξεις στο θέμα αυτό, εγώ διαφωνώ κάθετα με αυτή τη μεθοδολογία άνοιξε-κλείσε έβαλε-δεν έβαλε, ο νόμος είναι συγκεκριμένος και αποτελεί αδικία για άλλους μηχανικούς που είναι συνεπείς και φροντίζουν για την έγκαιρη κατάθεση αμοιβής και γενικά διευκόλυνση του ελέγχου. Κάποια στιγμή πρέπει και η τιμωρία να εφαρμόζεται και όχι να βρίσκουν παραθυράκια για να τη γλιτώνουν. Η διαδικασία εξάλλου μετα από διακοπή εργασιών είναι και αυτή συγκεκριμένη (αναθέωρηση - νεός ελεγκτης δόμησης κτλ), αλλά ποιος να ασχολείται με αυτά μωρε.....

(μην ξεχνάμε οτι  η οικοδομή είχε και αυθαιρεσίες όπου ο επιβλέπων ζήτησε να παραβλεφθούν κατα τα λεγόμενα του anavatis)

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, killertomato said:

ευχαριστούμε για τις εξελίξεις στο θέμα αυτό, εγώ διαφωνώ κάθετα με αυτή τη μεθοδολογία άνοιξε-κλείσε έβαλε-δεν έβαλε, ο νόμος είναι συγκεκριμένος και αποτελεί αδικία για άλλους μηχανικούς που είναι συνεπείς και φροντίζουν για την έγκαιρη κατάθεση αμοιβής και γενικά διευκόλυνση του ελέγχου. Κάποια στιγμή πρέπει και η τιμωρία να εφαρμόζεται και όχι να βρίσκουν παραθυράκια για να τη γλιτώνουν. Η διαδικασία εξάλλου μετα από διακοπή εργασιών είναι και αυτή συγκεκριμένη (αναθέωρηση - νεός ελεγκτης δόμησης κτλ), αλλά ποιος να ασχολείται με αυτά μωρε.....

(μην ξεχνάμε οτι  η οικοδομή είχε και αυθαιρεσίες όπου ο επιβλέπων ζήτησε να παραβλεφθούν κατα τα λεγόμενα του anavatis)

Συμφωνώ μαζί σου,  αλλά μήπως βιάζεσαι λίγο... η υπηρεσία είπε απλά να ανεβάσει το πόρισμα για να διευκολύνει τη διαδικασία... δεν είπε να ανεβάσει θετικό πόρισμα

Νομίζω ότι η αναθεώρηση είναι δεδομένη, απλά παρακάμφθηκε η διακοπή εργασιών (άρα δεν υπάρχει ατιμωρησία)... Αν κάνω λάθος διορθώστε με

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αν ήταν αρχικός ή μεσαίος έλεγχος θα είχε λογική η διακοπή εργασιών. Σε τελικό όμως έλεγχο δεν έχει λογική για αυτό ακολουθείται αυτή η διαδικασία...

Έτσι κι αλλιώς, αφού το πόρισμα είναι αρνητικό πάλι θα εκδοθεί διακοπή εργασιών μέχρι να γίνει η αναθεώρηση (αν μπορεί να γίνει)

Δεν γνωρίζω την διαδικασία όταν υπάρχουν κατασκευές που δεν μπορούν να περάσουν σε αναθεώρηση...... γίνεται κατεδάφιση? κρίνονται πρώτα αυθαίρετα και μετά ζητάν την κατεδάφιση? Δεν με έχει τύχει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ως μελετητή και επιβλέποντα μηχανικό ενός έργου σε εξέλιξη, με κάλεσαν σήμερα από την επιθεώρηση Θεσσαλονίκης για την διενέργεια ελέγχου του ελεγκτή δόμησης με βάση το πόρισμά του κατά τον έλεγχο που έγινε μετά το πέρας της θεμελίωσης (αυτή την στιγμή και έπειτα από 4 μήνες ολοκληρώθηκε ο Φ.Ο. και - σχεδόν- οι τοιχοποιίες) ο οποίος και θα διενεργηθεί τις επόμενες ημέρες... γνωρίζετε τι προβλέπεται και ποια η διαδικασία;

Edited by Forma
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ελέγχουν τον ελεγκτή δόμησης για κάποιον λόγο και σε κάλεσαν να πεις την γνώμη σου? Δεν το έχω ακούσει ξανά...

Το μόνο που γνωρίζω είναι η διαδικασία του άρθρου 16του Ν4030 που αφορά τον έλεγχο που μπορούν να διενεργήσουν οι επιθεωρητές δόμησης (μέλη της ΕΥΕΔ)  σε κάθε δημόσιο ή ιδιωτικό κτίριο ή κτιριακό ή οικιστικό έργο, με επιτόπια αυτοψία, καθώς και μετρήσεις, και συλλογή κάθε χρήσιμου για τη διενέργεια του ελέγχου στοιχείου.

Αν έχουν κάνει κάποιον τέτοιο έλεγχο σε δικό σου έργο, μάλλον θα το ήξερες...

Εκτός αν η κλήση σου είναι για την συλλογή κάθε χρήσιμου για τη διενέργεια του ελέγχου στοιχείου......

Ενημέρωσέ μας για την πορεία των ενεργειών σου...

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτό ακριβώς βασίζεται.

Δεν ζητάνε τη γνώμη σου, απλώς σε ενημερώνουν ότι θα γίνει ο έλεγχος.

Υποθέτω σου έκλεισαν κάποιο ραντεβού για αυτοψία. Θα έρθουν να ελέγξουν την υλοποίηση της άδειας σε σχέση με το πόρισμα που εξέδωσε ο ελεγκτής.

Εφόσον όλα έχουν γίνει σωστά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Μου έχει γίνει τέτοιος έλεγχος ως ελεγκτής δόμησης.

Τηλεφώνησαν στον επιβλέποντα, έκαναν τον έλεγχο (ακριβώς ότι αναφερόταν στο πόρισμα, που ήταν τελικός έλεγχος)

και  μου κοινοποίησαν έγγραφο που έλεγε ότι ελέγθηκα ως προς την ορθότητα του πορίσματος και οτι ήταν όλα οκ.

Edited by Largy
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Largy said:

Σωστά. Μου έχει γίνει τέτοιος έλεγχος ως ελεγκτής δόμησης.

Τηλεφώνησαν στον επιβλέποντα, έκαναν τον έλεγχο (ακριβώς ότι αναφερόταν στο πόρισμα, που ήταν τελικός έλεγχος)

και  μου κοινοποίησαν έγγραφο που έλεγε ότι ελέγθηκα ως προς την ορθότητα του πορίσματος και οτι ήταν όλα οκ.

Συνάδελφε, έλεγξαν μόνο όσα σημεία αναφέρει το πόρισμα ή γενικά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.