Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

... Εντολή να τελειώνουν οι παλιές καταγγελίες γιατί έρχονται οι καινούριες ...

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=%2bIC4APPDZvc%3d&tabid=777&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν λένε "τήρηση ξυλοτύπου" γνωρίζουμε σε ποιον ξυλότυπο αναφέρονται;

 

Συνήθως τα στατικά σχέδια λένε "Ξυλότυπος Θεμελίωσης". Και όπως όλοι ξέρουμε σε αυτό το σχέδιο είναι και ο οπλισμός.

Αλλά ξυλότυπος είναι η κατασκευή για την σκυροδέτηση. Το ξύλινο καλούπι δηλαδή.

Τι θα πρέπει να ελέγχουμε; Τον ξυλότυπο ή το σχέδιο μαζί με τον οπλισμό;

Link to comment
Share on other sites

α. To 2o άτομο στην αυτοψία καλό είναι να υπάρχει σε όλα τα στάδια ελέγχου διότι εκτός από βοηθός είναι και μάρτυρας για ότι συμβεί εκεί. Ποιος τον πληρώνει είναι ένα θέμα οπότε επιστρατεύστε συγγενείς και κολλητούς για τζάμπα.

 

β. Τώρα για απορίες περί του τι εννοεί "τήρηση ξυλοτύπων" ή πως μπορεί ένας μόνος του να ελέγξει την θεμελίωση σκεφθείτε ότι ο ΥΠΕΚΑ δεν είναι μηχανικός , ο ΑΝ.Υ.ΠΕΚΑ και η Γ.Γ. ΠΕΚΑ είναι ....του καλλιτεχνικού

 

γ. Συζητώντας με ένα φίλο συνάδελφο μηχανικό - κατασκευαστή μου έλεγε ότι η πρώτη κίνηση που θα κάνει σε αρνητικό αποτέλεσμα ελέγχου είναι αγωγή κατά του ελεγκτή κι ότι βγει .....

 

δ. Αρα η απαίτηση προυπηρεσίας μάλλον για να προστατέψει τον νέο συνάδελφο μηχανικό είναι παρά για να του φάει τη δουλειά διότι η κτήση διπλώματος απο μόνη της δεν επαρκεί κατά την ταπεινή μου άποψη . Εδώ δεν μιλάμε ακαδημαικά , μιλάμε για οικοδομές , ζημιές και (πολύ) χαμένο χρήμα.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από όπου και να το ...."ακουμπήσεις" αυτό το ....."ψάρι" βρωμάει!!!

Γι' αυτό και η άποψή μου είναι να μην ασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λένε "τήρηση ξυλοτύπου" γνωρίζουμε σε ποιον ξυλότυπο αναφέρονται;

 

Συνήθως τα στατικά σχέδια λένε "Ξυλότυπος Θεμελίωσης". Και όπως όλοι ξέρουμε σε αυτό το σχέδιο είναι και ο οπλισμός.

Αλλά ξυλότυπος είναι η κατασκευή για την σκυροδέτηση. Το ξύλινο καλούπι δηλαδή.

Τι θα πρέπει να ελέγχουμε; Τον ξυλότυπο ή το σχέδιο μαζί με τον οπλισμό;

Πιστεύω πως εννοεί την στατική μελέτη ανά στάθμη.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ελεγκτές κι άλλο επιβλεποντες ρε παιδιά. Η τήρηση του ξυλοτυπου προφανώς αναφέρεται στον έλεγχο των διαστάσεων και όχι στον οπλισμό. Ότι θα ελεγχε και η πολεοδομία σε περίπτωση καταγγελίας.

Edited by Makiaveli
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θέλω να ρωτήσω το εξής: Οι ειδικότητες των Μηχανικών όπως Ηλεκτρολόγοι ή Μηχανολόγοι τι μπορούν να ελέγξουν σαν

Ελεγκτές Δόμησης εκτός των Ηλεκτρομηχανολογικών Εγκαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αναλογα με την ειδικοτητα. και τα δικαιωματα της.........,τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβα διαβαζοντας τον νομο

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θέλω να ρωτήσω το εξής: Οι ειδικότητες των Μηχανικών όπως Ηλεκτρολόγοι ή Μηχανολόγοι τι μπορούν να ελέγξουν σαν

Ελεγκτές Δόμησης εκτός των Ηλεκτρομηχανολογικών Εγκαταστάσεων.

 

Με τίποτε άλλο.....Και τα Η/Μ σε συγκεκριμένα κτίρια μόνο.......

 

Savvas. Στην οικοδομή είμαστε του κλώτσου και του μπάτσου.....Ας επιλέγαμε βιομηχανία, θα ήταν αλλιώς....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

απλως μερικες φορες ξεχειλωνονται τα δικαιωματα μερικων ειδικοτητων στην οικοδομη , ενω αλλων συρικνωνονται..........

 

 

για να ειμαι δικαιος , καλως μπηκε η υπογραφη αναλογα με την ειδικοτητα στους ελεγκτες ,αλλα απορω πως στον νομο των ΠΕΑ , δεν μπηκε η συγκεκριμενη παραγραφος περι υπογραφης αναλογα με την ειδικοτητα........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.